ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը հունիսի 19-ին գումարել է հերթական նիստը, որը վարել է հանձնաժողովի նախագահ Վարդեւան Գրիգորյանը:
Հիմք ընդունելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 12-րդ հոդվածի 4-րդ մասը՝ պատգամավորները հաստատել են հանձնաժողովի աշխատակարգը, որը համապատասխանում է ՀՀ ԱԺ խորհրդի սահմանած օրինակելի աշխատակարգին: Նշենք, որ այսուհետ, ըստ հանձնաժողովի որոշման, եթե նիստի հրավիրված ժամին չի ապահովվում քվորում, ապա լրացուցիչ հատկացվում է եւս մեկ ժամ:
Օրակարգային երկրորդ հարցը ՀՀ խոշորացված համայնքներ այցերի կազմակերպումն էր, որը նպատակ ունի պարզելու համայնքների խոշորացման արդյունքում ի հայտ եկած դրական եւ բացասական կողմերը, լսելու թե խոշորացված համայնքների բնակիչների, թե ՏԻՄ ներկայացուցիչների կարծիքները: Հանձնաժողովի անդամները հունիսի 27-ին կայցելեն գործընթացի առաջին փուլում խոշորացված Դիլիջան համայնք:

On June 19, the RA NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment convened the regular sitting, which moderated the Committee Chair Vardevan Grigoryan.
Under the Paragraph 4 of the Article 12 of the RA Constitutional Law the Rules of Procedure of the National Assembly, the deputies approved the working procedure of the Committee, which corresponds to the exemplary working procedure established by the RA NA Council. Let us note that from now on, according to the Committee's decision, if  quorum is not provided at teh time of the sitting, then additionally one more hour is alotted.
The second agenda item was the organization of visits to the RA enlarged communities, which aims at clarifying the positive and negative sides disclosed as a result of the community enlargement, and listening to the opinions of the enlarged communities' residents and the representatives of local self-government. On June 27 the Committee members will visit Dilijan community enlarged in the first phase of the procedure.