ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հունիսի 23-ին ընդունել է Հայաստանում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Իսսամ Նայալին:
Խորհրդարանի ղեկավարը ողջունել է Իսսամ Նայալին Ազգային ժողովում եւ իր մտահոգությունը հայտնել Սիրիայում առկա իրավիճակի վերաբերյալ:
ՀՀ ԱԺ նախագահն իր երախտագիտությունն է հայտնել Հայոց ցեղասպանության հետեւանքով Սիրայում ապաստանած հայերի եւ հետագայում սիրիահայ համայնքի նկատմամբ ունեցած ջերմ վերաբերմունքի համար: ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով՝ երախտապարտ հայ ժողովուրդը մշտապես պատրաստ է օգնել Սիրիայի բարեկամ ժողովրդին:
Արա Բաբլոյանը, անդրադառնալով տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին, նշել է, որ որոշ երկրների գործունեությունը եւ դրա հետեւանքները պիտի լինեն Եվրոպայի ու ողջ քաղաքակիրթ աշխարհի ուշադրության կենտրոնում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է միջխորհրդարանական բարեկամական խմբերի գործունեությունը եւ խոսել նորընտիր խորհրդարանում Հայաստան-Սիրիա բարեկամական խմբի ձեւավորման մասին: Արա Բաբլոյանը Սիրիայի խորհրդարանի Հայաստանի հետ բարեկամական խմբի անդամներին հրավիրել է Հայաստան:
Հայաստանում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Իսսամ Նայալը շնորհավորել է Արա Բաբլոյանին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ: Պարոն Նայալը շնորհավորել է նաեւ հայ ժողովրդին՝ արդար եւ թափանցիկ ընտրությունների անցկացման առթիվ, որի ականատեսն են եղել այդ օրերին Հայաստան ժամանած միջազգային դիտորդները:
Ժամանակավոր հավատարմատարը ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահին ներկայացրել է Սիրիայում տիրող իրավիճակը եւ շնորհակալություն հայտնել հայ ժողովրդին, ինչպես նաեւ սիրիահայ համայնքին ճգնաժամի ընթացքում սիրիացի ժողովրդին սատարելու համար:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման հարցին՝ Իսսամ Նայալը նշել է, որ Թուրքիան հիմա էլ նույն քաղաքականությունը վարում է սիրիացի ժողովրդի նկատմամբ՝ շարունակելով իր ոճրագործությունները Սիրիայում:
Հանդիպման ավարտին Արա Բաբլոյանը մաղթել է Սիրիայի բարեկամ ժողովրդին խաղաղության վերահաստատում, իրավիճակի կայունացում եւ բարեկեցություն:

23 июня Председатель НС А.Баблоян принял временного поверенного посольства Сирийской Арабской Республики (САР) в РА Иссама Наяля.
Глава парламента приветствовал г-на Наяля в НС и выразил свою обеспокоенность текущей ситуацией в Сирии.
Председатель НС выразил признательность за теплое отношение к нашедшим в Сирии убежище после геноцида армянам и к сформировавшейся позднее армянской общине. По словам спикера, благодарный армянский народ всегда готов помочь дружественному сирийскому народу.
А.Баблоян, обратившись к положению в регионе, отметил, что деятельность некоторых стран и последствия их действий должны быть в центре внимания Европы и всего цивилизованного мира.
Председатель НС подчеркнул важность межпарламентских групп дружбы и коснулся создания в новоизбранном парламенте группы Армения – Сирия. Он пригласил членов группы дружбы сирийского парламента посетить Армению .
Временный поверенный посольства САР в РА Иссам Наяль поздравил А.Баблояна с избранием спикером НС. Г-н Наяль поздравил также армянский народ с проведением справедливых и свободных выборов, свидетелем которых были в те дни прибывшие в Армению международные наблюдатели.
Г-н Наяль представил А.Баблояну ситуацию в Сирии и поблагодарил армянский народ, а также местную армянскую общину за поддержку сирийского народа в период кризиса.
Обратившись к вопросу признания и осуждения Геноцида армян, г-н Наяль отметил, что Турция ныне ведет такую же политику в отношении   сирийского народа, продолжая свои преступления в Сирии.
В завершение встречи А.Баблоян пожелал дружественному сирийскому народу восстановления мира, стабилизации положения и благополучия.