ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հունիսի 23-ին ընդունել է Հայաստանում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Իսսամ Նայալին:
Խորհրդարանի ղեկավարը ողջունել է Իսսամ Նայալին Ազգային ժողովում եւ իր մտահոգությունը հայտնել Սիրիայում առկա իրավիճակի վերաբերյալ:
ՀՀ ԱԺ նախագահն իր երախտագիտությունն է հայտնել Հայոց ցեղասպանության հետեւանքով Սիրայում ապաստանած հայերի եւ հետագայում սիրիահայ համայնքի նկատմամբ ունեցած ջերմ վերաբերմունքի համար: ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով՝ երախտապարտ հայ ժողովուրդը մշտապես պատրաստ է օգնել Սիրիայի բարեկամ ժողովրդին:
Արա Բաբլոյանը, անդրադառնալով տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին, նշել է, որ որոշ երկրների գործունեությունը եւ դրա հետեւանքները պիտի լինեն Եվրոպայի ու ողջ քաղաքակիրթ աշխարհի ուշադրության կենտրոնում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է միջխորհրդարանական բարեկամական խմբերի գործունեությունը եւ խոսել նորընտիր խորհրդարանում Հայաստան-Սիրիա բարեկամական խմբի ձեւավորման մասին: Արա Բաբլոյանը Սիրիայի խորհրդարանի Հայաստանի հետ բարեկամական խմբի անդամներին հրավիրել է Հայաստան:
Հայաստանում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Իսսամ Նայալը շնորհավորել է Արա Բաբլոյանին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ: Պարոն Նայալը շնորհավորել է նաեւ հայ ժողովրդին՝ արդար եւ թափանցիկ ընտրությունների անցկացման առթիվ, որի ականատեսն են եղել այդ օրերին Հայաստան ժամանած միջազգային դիտորդները:
Ժամանակավոր հավատարմատարը ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահին ներկայացրել է Սիրիայում տիրող իրավիճակը եւ շնորհակալություն հայտնել հայ ժողովրդին, ինչպես նաեւ սիրիահայ համայնքին ճգնաժամի ընթացքում սիրիացի ժողովրդին սատարելու համար:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման հարցին՝ Իսսամ Նայալը նշել է, որ Թուրքիան հիմա էլ նույն քաղաքականությունը վարում է սիրիացի ժողովրդի նկատմամբ՝ շարունակելով իր ոճրագործությունները Սիրիայում:
Հանդիպման ավարտին Արա Բաբլոյանը մաղթել է Սիրիայի բարեկամ ժողովրդին խաղաղության վերահաստատում, իրավիճակի կայունացում եւ բարեկեցություն:

On June 23, the RA NA Speaker Ara Babloyan received Essam Nayyal, Charges d’Affaires of Embassy of Syrian Arab Republic to Armenia.
The Head of the parliament welcomed Essam Nayyal in the National Assembly and expressed his concern over the situation existing in Syria.
The RA NA Speaker expressed his gratitude for the warm attitude towards the Armenians, who had got asylum in Syria as a consequence of the Armenian Genocide and later towards the Syrian Armenian community. In the RA NA Speaker’s word, the grateful Armenians are ready to help the friendly people of Syria.
Touching upon the situation in the region, Ara Babloyan noted that some countries’ activities and its consequences should be in the centre of attention of Europe and the whole civilized world.
The RA NA Speaker highlighted the activities of the Inter-Parliamentary Friendship Groups and talked about the formation of Armenia-Syria Friendship Group in the newly elected parliament. Ara Babloyan invited the members of the Friendship Group with Armenia of the Syrian Parliament.
Essam Nayyal, Charges d’Affaires of Embassy of Syrian Arab Republic to Armenia, congratulated Ara Babloyan on being elected the RA National Assembly Speaker. Mr Nayyal also congratulated the Armenian people on holding fair and transparent elections, witnessed by the international observers who had arrived in Armenia during those days.
The Charges d’Affaires presented the situation to the Speaker of the RA National Assembly and thanked the Armenian people, as well as the Syrian Armenian community for supporting the Syrian people during the crisis.
Referring to the issue of the recognition and condemnation of the Armenian Genocide, Essam Nayyal has stated that now Turkey pursues the same policy towards the Syrian people, continuing its crimes in Syria.
At the end of the meeting Ara Babloyan wished the friendly people of Syria re-establishment of peace, welfare and stabilisation of the situation.