Ես ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել պարոն Թինի Կոքսին իր նվիրվածության եւ իրապես այս բարդ զեկույցը ներկայացնելու համար:
Ինձ համար այս պահը խորհրդանշական է: Սա իմ առաջին ելույթն է որպես հայկական պատվիրակության ղեկավար, եւ ես ուրախ եմ վերադառնալ Վեհաժողով: Ես աշխատել եմ այստեղ 3.5 տարի, այսինքն՝ ես նոր անդամ չեմ Վեհաժողովում: Սակայն, ցավում եմ, որ վերադառնում եմ այն պահին, երբ առաջին հարցը, որ քննարկվում է ընթացիկ զեկույցում, Վեհաժողովի նախագահի անվստահության, կոռուպցիոն սկանդալների եւ հետաքննության մարմնի ստեղծման հարցերն են:
Նախկինում, երբ մենք խոսում էինք կոռուպցիայի մասին, դա միայն բամբասանքի մակարդակում էր կամ դա վերագրում էինք մեր խոսքի ազատության կամ մեր կարծիքն ազատորեն արտահայտելու իրավունքին, բայց այժմ մենք այնպիսի իրավիճակի ենք բախվել, երբ բոլորը կարող են խոսել մի մարդու մասին, որը հավատ չի ներշնչում, բոլորը կարող են փաստարկել, որ այդ անձը չունի վստահություն, բոլորը կարող են համոզված լինել, որ այդ անձը կոռումպացված է եւ կատարել է գործողություններ, որոնք հակադրվում են Վեհաժողովի դավանած արժեքներին, բայց այդ անձը կարող է շարունակել իր գործելաոճը, ինչպես ճիշտ նշեց պարոն Գրեյնջերը, վստահության ճգնաժամ ստեղծելով այս Վեհաժողովում: Նման իրավիճակն անընդունելի եւ անթույլատրելի է, բայց ոչ այն իմաստով, որ պետք է միայն բարձրաձայնենք դրա մասին, այլ գործուն քայլերի դիմենք, ինչպես նշվում է զեկույցում:
մենք Վեհաժողովը՝ որպես ժողովրդավարության օրրան, ժառանգել ենք այն քաղաքական գործիչներից, ովքեր ամենայն հոգածությամբ պահպանել են այս արժեքները, եւ այժմ մենք պարտավոր ենք պատասխանատվություն ստանձնել այդ արժեքների համար:
Մենք ենք կերտում այս Վեհաժողովի դեմքը եւ որպես Վեհաժողովի դեմք՝ մենք պետք է որոշենք, թե ով է ներկայացնելու Վեհաժողովը, ով կարող է գործել այս Վեհաժողովի անունից եւ դա նշանակում է, որ մենք պետք է համապատասխան վերաբերմունք դրսեւորենք այդ մարդկանց նկատմամբ:
Ամփոփելով ելույթս՝ կոչ եմ անում գործողության. կամ մենք բոլորս կոլեկտիվ պատասխանատվություն ենք կրում այս Վեհաժողովի համար կամ փոխվում է Վեհաժողովի նկատմամբ մեր մոտեցումն այն իմաստով, որ մենք այլեւս չենք դիտարկում այն որպես ժողովրդավարության օրրան, այլ՝ ընդամենը որոշ զեկուցողների կարծիք: Եւ ես կցանկանայի հիշեցնել ադրբեջանցի մեր գործընկերներին, այսպես կոչված, Սարսանգի շատ խորհրդանշական զեկույցի մասին: Զեկույցում բարձրացված հարցը կարեւոր հարց է, սակայն զեկուցողի պատճառով կամ այսպես կոչված կոռումպացված անձի պատճառով այն մարդասիրական հարցից վերածվեց միայն քաղաքական հարցի եւ ուրիշ ոչնչի: Իրականում մենք պետք է ընկալենք դրա կարեւորությունը մեզ համար, այն արժեքների համար, որոնք մենք կրում եւ փայփայում ենք:

“Хотелось бы выразить признательность г-ну Тини Коксу за его преданность и представление этого действительно сложного доклада.
Для меня это символичный момент. Это мое первое выступление как руководителя армянской делегации, и я рада возвращению на Ассамблею. Я работала здесь 3,5 года, т.е. не новый член Ассамблеи. Но сожалею, что возвращаюсь в период, когда первые обсуждаемые в текущем докладе вопросы – о недоверии председателю Ассамблеи, коррупционных скандалах и создании органа расследования.
Прежде, когда мы говорили о коррупции, это было лишь на уровне сплетен или приписывалось праву на свободу слова и свободного выражения мнения, но сегодня мы столкнулись с ситуацией, когда все могут говорить о человеке, который не внушает доверия, все могут констатировать, что эта личность коррумпирована и совершила противоречащие ценностям Ассамблеи действия, но может продолжать линию своего поведения, создавая на этой Ассамблее, как верно подметил г-н Грейнджер, кризис доверия. Подобное положение неприемлемо и недопустимо, но не в том смысле, что следует лишь оглашать это, а следует принять действенные шаги, как отмечается в докладе.
нашу Ассамблею, как колыбель демократии, мы унаследовали от политических деятелей, бережно сохранивших эти ценности, и ныне мы обязаны взять на себя ответственность за эти ценности.
Мы – лицо этой Ассамблеи, и как лицо Ассамблеи мы должны решить, кто должен представлять Ассамблею, кто может действовать от имени Ассамблеи, а это означает, что мы должны проявить соответствующее отношение к подобным людям.
Завершая, призываю к действию: или все мы несем коллективную ответственность за эту Ассамблею или меняется наш подход к Ассамблее – в том смысле, что мы отныне не рассматриваем ее как колыбель демократии, а всего лишь как определенное мнение докладчиков. Я хотела бы напомнить нашим азербайджанским коллегам о весьма символическом докладе по Сарсангу. Поднятый в докладе вопрос – важный,   однако из-за докладчика или из-за так называемой коррумпированной личности из гуманитарного он просто превратился в политический. В действительности мы должны понимать его важность для нас, для ценностей, которые мы носим и лелеем”.