Ես ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել պարոն Թինի Կոքսին իր նվիրվածության եւ իրապես այս բարդ զեկույցը ներկայացնելու համար:
Ինձ համար այս պահը խորհրդանշական է: Սա իմ առաջին ելույթն է որպես հայկական պատվիրակության ղեկավար, եւ ես ուրախ եմ վերադառնալ Վեհաժողով: Ես աշխատել եմ այստեղ 3.5 տարի, այսինքն՝ ես նոր անդամ չեմ Վեհաժողովում: Սակայն, ցավում եմ, որ վերադառնում եմ այն պահին, երբ առաջին հարցը, որ քննարկվում է ընթացիկ զեկույցում, Վեհաժողովի նախագահի անվստահության, կոռուպցիոն սկանդալների եւ հետաքննության մարմնի ստեղծման հարցերն են:
Նախկինում, երբ մենք խոսում էինք կոռուպցիայի մասին, դա միայն բամբասանքի մակարդակում էր կամ դա վերագրում էինք մեր խոսքի ազատության կամ մեր կարծիքն ազատորեն արտահայտելու իրավունքին, բայց այժմ մենք այնպիսի իրավիճակի ենք բախվել, երբ բոլորը կարող են խոսել մի մարդու մասին, որը հավատ չի ներշնչում, բոլորը կարող են փաստարկել, որ այդ անձը չունի վստահություն, բոլորը կարող են համոզված լինել, որ այդ անձը կոռումպացված է եւ կատարել է գործողություններ, որոնք հակադրվում են Վեհաժողովի դավանած արժեքներին, բայց այդ անձը կարող է շարունակել իր գործելաոճը, ինչպես ճիշտ նշեց պարոն Գրեյնջերը, վստահության ճգնաժամ ստեղծելով այս Վեհաժողովում: Նման իրավիճակն անընդունելի եւ անթույլատրելի է, բայց ոչ այն իմաստով, որ պետք է միայն բարձրաձայնենք դրա մասին, այլ գործուն քայլերի դիմենք, ինչպես նշվում է զեկույցում:
մենք Վեհաժողովը՝ որպես ժողովրդավարության օրրան, ժառանգել ենք այն քաղաքական գործիչներից, ովքեր ամենայն հոգածությամբ պահպանել են այս արժեքները, եւ այժմ մենք պարտավոր ենք պատասխանատվություն ստանձնել այդ արժեքների համար:
Մենք ենք կերտում այս Վեհաժողովի դեմքը եւ որպես Վեհաժողովի դեմք՝ մենք պետք է որոշենք, թե ով է ներկայացնելու Վեհաժողովը, ով կարող է գործել այս Վեհաժողովի անունից եւ դա նշանակում է, որ մենք պետք է համապատասխան վերաբերմունք դրսեւորենք այդ մարդկանց նկատմամբ:
Ամփոփելով ելույթս՝ կոչ եմ անում գործողության. կամ մենք բոլորս կոլեկտիվ պատասխանատվություն ենք կրում այս Վեհաժողովի համար կամ փոխվում է Վեհաժողովի նկատմամբ մեր մոտեցումն այն իմաստով, որ մենք այլեւս չենք դիտարկում այն որպես ժողովրդավարության օրրան, այլ՝ ընդամենը որոշ զեկուցողների կարծիք: Եւ ես կցանկանայի հիշեցնել ադրբեջանցի մեր գործընկերներին, այսպես կոչված, Սարսանգի շատ խորհրդանշական զեկույցի մասին: Զեկույցում բարձրացված հարցը կարեւոր հարց է, սակայն զեկուցողի պատճառով կամ այսպես կոչված կոռումպացված անձի պատճառով այն մարդասիրական հարցից վերածվեց միայն քաղաքական հարցի եւ ուրիշ ոչնչի: Իրականում մենք պետք է ընկալենք դրա կարեւորությունը մեզ համար, այն արժեքների համար, որոնք մենք կրում եւ փայփայում ենք:

I would like to say thank you to Mr. Tiny Kox for his personal commitment for preparing and presenting this really very difficult report.
For me it is a very symbolic moment. This is my first speech as the head of Armenian delegation and I am very glad to return to this Assembly. I have worked here for 3.5 years and it means that I am not a new member to this Assembly. However, I am not pleased to come back in the period when the first thing in the Progress Report is the issue of no confidence towards the President of the Assembly and corruption scandals and creation of the investigation body.
Back then when we were speaking about corruption issues it was only on the level of rumour or usually we referred to the freedom of speech or freedom of expressing our opinions but now we are facing the situation where everybody can speak about a person who has zero credibility in this Assembly, everybody can argue that he doesn’t have any trustworthiness, everybody can be certain that he is corrupt and is engaged in activities that are in contradiction with the values of the Assembly, yet that person can continue his activity creating atmosphere as exactly stated Mr. Grainger confidence crisis in this Assembly. This situation is unacceptable and intolerable, but not in the sense that we just need to voice about it but to actually act upon as it is described in the Progress Report.
We inherited this Assembly, this organization from 2 politicians as a cradle for democracy who really cherished these values and now we should take responsibility for these values.
We are the ones who shape the face of this Assembly and because we are the face of this Assembly we should decide who should present this Assembly, who can take steps on behalf of the Assembly and it means that we should show our attitude towards those people.
To sum up my speech I would like to call for action: either we all bear collective responsibility for the Assembly or our attitude towards the Assembly changes in a sense that we do not treat it as a cradle for democracy but just a place for mere opinions of some rapporteurs. I would like to remind my Azeri colleagues about the so called very symbolic Sarsang Report. It is really indeed a very important issue, it isn’t a humanitarian issue, but because of the rapporteur or the so called corrupt person it became only a political issue, nothing else, and we really should acknowledge that it is very important for all of us for everything we are cherishing here.