Շարունակվում է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակության այցը Չեխիա: Հունիսի 28-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը եւ պատվիրակության անդամներ Գագիկ Մելիքյանն ու Վարդան Բոստանջյանը հանդիպել են Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Սենատի փոխնախագահ Միլուշե Հորսկայի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ Չեխիայի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տիգրան Սեյրանյանը:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվել են հայ-չեխական խորհրդարանական հարաբերությունների կայուն զարգացմանը եւ խորհրդարանական պատվիրակությունների փոխայցերի ակտիվացմանը վերաբերող հարցեր: Հայ-չեխական հարաբերությունների եւ հատկապես միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացման գործում պարոն Շարմազանովն առանձնակի արժեւորել է տիկին Հորսկայի դերը:
Պատվիրակության անդամները, գոհունակություն հայտնելով միջխորհրդարանական հարաբերությունների առկա բարձր մակարդակի կապակցությամբ, կարեւորել են պատգամավորական բարեկամական խմբերի դերը երկկողմ կապերի զարգացման գործում: Անդրադարձ է կատարվել նաեւ միջազգային կառույցներում երկու երկրների պատվիրակությունների փոխշահավետ եւ համագործակցված աշխատանքի անհրաժեշտությանը:
Էդուարդ Շարմազանովը ներկայացրել է մեր երկրում սահմանադրական բարեփոխումներից հետո օրենսդրության ներդաշնակեցման գործընթացները՝ նշելով, որ Հայաստանն անշեղորեն ընթանում է ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների ճանապարհով: Նա ընդգծել է, որ խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցումով բարձրացել է ՀՀ Ազգային ժողովի դերակատարությունը, ընդլայնվել են լիազորությունները: Այս համատեքստում պարոն Շարմազանովն անդրադարձել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերին եւ հավելել, որ այսուհետ երկկողմ հարաբերությունները պետք է առավել ակտիվացնել ու սերտացնել:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային զարգացումներին՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը ԼՂ հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման կողմնակից է՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում՝ հիմնված 3 հայտնի սկզբունքների վրա:
«90-ականների սկզբին Չեխիայի եւ Սլովակիայի քաղաքակիրթ բաժանումը եւ երկու անկախ պետությունների հռչակումը կարող էր լավ նախադեպ հանդիսանալ նաեւ ԽՍՀՄ նախկին սուբյեկտների համար, սակայն Ադրբեջանը, դրա փոխարեն մերժելով Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, պատերազմ պարտադրեց Արցախի ազատատենչ ժողովրդին»,- ասել է պարոն Շարմազանովը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը համոզմունք է հայտնել, որ Ադրբեջանը վաղ թե ուշ ճանաչելու է Արցախի անկախությունը: «Արցախի անկախությանն այլընտրանք չկա»,-ընդգծել է նա:

Продолжается визит в Чехию делегации во главе с вице-спикером НС, руководителем группы дружбы Армения – Чехия  Э.Шармазановым. 28 июня он встретился с вице-спикером Сената парламента Чешской Республики Милуше Горска. На встрече присутствовал Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Чехии Т.Сейранян.
На встрече обсуждались вопросы стабильного развития армяно-чешских парламентских отношений и активизации взаимных визитов парламентских делегаций. В развитии армяно-чешских связей и особенно межпарламентского сотрудничества Э.Шармазанов выделил весомую роль г-жи Горска.
Члены делегации, выразив удовлетворение высоким уровнем межпарламентских отношений, подчеркнули роль парламентских групп дружбы в развитии двусторонних связей. Отмечена также необходимость взаимовыгодной и координированной работы делегаций двух стран в международных структурах.
Э.Шармазанов представил процесс гармонизации законодательства после конституционных изменений в РА, отметив, что Армения неуклонно движется по пути институциональных реформ. Он подчеркнул, что с переходом к парламентской системе правления повышается роль Национального Собрания, расширяются его полномочия. В этом контексте вице-спикер НС обратился к значению парламентской дипломатии и добавил, что отныне двусторонние отношения следует еще более активизировать и укреплять.
Обратившись к региональным развитиям, Э.Шармазанов подчеркнул, что Армения – сторонница исключительно мирного урегулирования НК-проблемы, в рамках МГ ОБСЕ, на основе трех известных принципов.
“Цивилизованное разделение Чехии и Словакии и провозглашение двух независимых государств в начале 90-х могло стать хорошим прецедентом также для субъектов бывшего СССР, но Азербайджан вместо этого, отвергая право народа Арцаха на самоопределение, навязал войну свободолюбивому народа Арцаха”, - отметил   Э.Шармазанов.
Заместитель Председателя НС выразил уверенность, что Азербайджан рано или поздно вынужден будет признать независимость Арцаха. “Нет альтернативы независимости Арцаха”, - подчеркнул он.