Շարունակվում է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակության այցը Չեխիա: Հունիսի 28-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը եւ պատվիրակության անդամներ Գագիկ Մելիքյանն ու Վարդան Բոստանջյանը հանդիպել են Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Սենատի փոխնախագահ Միլուշե Հորսկայի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ Չեխիայի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տիգրան Սեյրանյանը:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվել են հայ-չեխական խորհրդարանական հարաբերությունների կայուն զարգացմանը եւ խորհրդարանական պատվիրակությունների փոխայցերի ակտիվացմանը վերաբերող հարցեր: Հայ-չեխական հարաբերությունների եւ հատկապես միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացման գործում պարոն Շարմազանովն առանձնակի արժեւորել է տիկին Հորսկայի դերը:
Պատվիրակության անդամները, գոհունակություն հայտնելով միջխորհրդարանական հարաբերությունների առկա բարձր մակարդակի կապակցությամբ, կարեւորել են պատգամավորական բարեկամական խմբերի դերը երկկողմ կապերի զարգացման գործում: Անդրադարձ է կատարվել նաեւ միջազգային կառույցներում երկու երկրների պատվիրակությունների փոխշահավետ եւ համագործակցված աշխատանքի անհրաժեշտությանը:
Էդուարդ Շարմազանովը ներկայացրել է մեր երկրում սահմանադրական բարեփոխումներից հետո օրենսդրության ներդաշնակեցման գործընթացները՝ նշելով, որ Հայաստանն անշեղորեն ընթանում է ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների ճանապարհով: Նա ընդգծել է, որ խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցումով բարձրացել է ՀՀ Ազգային ժողովի դերակատարությունը, ընդլայնվել են լիազորությունները: Այս համատեքստում պարոն Շարմազանովն անդրադարձել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերին եւ հավելել, որ այսուհետ երկկողմ հարաբերությունները պետք է առավել ակտիվացնել ու սերտացնել:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային զարգացումներին՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը ԼՂ հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման կողմնակից է՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում՝ հիմնված 3 հայտնի սկզբունքների վրա:
«90-ականների սկզբին Չեխիայի եւ Սլովակիայի քաղաքակիրթ բաժանումը եւ երկու անկախ պետությունների հռչակումը կարող էր լավ նախադեպ հանդիսանալ նաեւ ԽՍՀՄ նախկին սուբյեկտների համար, սակայն Ադրբեջանը, դրա փոխարեն մերժելով Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, պատերազմ պարտադրեց Արցախի ազատատենչ ժողովրդին»,- ասել է պարոն Շարմազանովը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը համոզմունք է հայտնել, որ Ադրբեջանը վաղ թե ուշ ճանաչելու է Արցախի անկախությունը: «Արցախի անկախությանն այլընտրանք չկա»,-ընդգծել է նա:

The visit of the delegation led by the RA NA Vice President, the Head of Armenia-Czech republic Friendship Group Eduard Sharmazanov to the Czech republic continues. On June 28, the RA NA Vice President and the members of the delegation Gagik Melikyan and Vardan Bostanjyan met with Miluše Horská, the Vice President of the Senate of the Parliament of the Czech Republic. The RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Czech Republic Tigran Seyranyan also attended the meeting.
During the meeting issues concerning the stable development of the Armenian-Czech parliamentary relations and the activation of the parliamentary delegations’ mutual visits were discussed. In the development of the Armenian-Czech relations and especially the inter-parliamentary cooperation Mr Sharmazanov evaluated Mrs Horská’s role.
Expressing satisfaction with the current high level of the inter-parliamentary relations, the members of the delegation highlighted the role of the parliamentary Friendship Groups in the development of bilateral ties. The sides also touched upon the necessity of the mutually beneficial and coordinated work of the delegations of the two countries.
Eduard Sharmazanov presented the processes of the legislation harmonisation after the Constitutional reforms in our country, noting that Armenia steadily goes on through institutional reforms. He has underlined that by the transition to the system of the parliamentary government the authorities have been expanded. In this context Mr Sharmazanov touched upon the role of the parliamentary diplomacy and added that from now on we should activate the bilateral relations.
Touching upon the regional developments, the RA NA Vice President has underscored that Armenia is a propagator for exclusively peaceful settlement of the Nagorno Karabakh problem based on the three well-known principles within the framework of the OSCE Minsk Group.
“At the beginning of the 90s the civilized separation of the Czech Republic and Slovakia and the declaration of two independent states could be also a good precedent for the USSR former entities, but Azerbaijan, instead of it, refused Artsakh people’s right to self-determination, forced war to Artsakh freedom-aspiring people,” Mr Sharmazanov said.
The RA NA Vice President expressed conviction that Azerbaijan will recognize the independence of Artsakh sooner or later. “There is no alternative to the independence of Artsakh,” he underlined.