ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հուլիսի 3-ին ընդունել է Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էյջի Տագուչիին:
Ողջունելով դեսպանին Ազգային ժողովում՝ Արա Բաբլոյանը նշել է. «Այս տարի լրանում է մեր երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը: Քառորդ դարի ընթացքում հայ-ճապոնական հարաբերությունները կայուն զարգացում են ապրել, ընդլայնվել նոր ոլորտներով եւ համալրվել նոր բովանդակությամբ»:
ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով՝ Ճապոնիայի հետ փոխշահավետ համագործակցության զարգացումը Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքականության մեջ կարեւոր տեղ է զբաղեցնում եւ մեր երկրում առանձնահատուկ հետաքրքրություն կա Ճապոնիայի պատմության եւ մշակույթի հանդեպ:
Արա Բաբլոյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել Ճապոնիայի կառավարությանը տարիների ընթացքում Հայաստանին տրամադրված աջակցության եւ մեր երկրում օժանդակության ծրագրեր իրականացնելու համար:
Խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել է միջխորհրդարանական կապերի, հատկապես խորհրդարանական բարեկամական խմբերի ակտիվ համագործակցության դերը հայ-ճապոնական երկկողմ հարաբերությունների օրակարգում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել նպաստելու հայ-ճապոնական միջխորհրդարանական հարաբերությունների ամրապնդմանը:
Արա Բաբլոյանը հույս է հայտնել, որ Ճապոնիան Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ կշարունակի դրսեւորել իր որդեգրած հավասարակշիռ դիրքորոշումը:
Էյջի Տագուչին շնորհավորել է Արա Բաբլոյանին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ եւ մաղթել արդյունավետ աշխատանք:
Դեսպանը բարձր է գնահատել Ճապոնիայի եւ Հայաստանի միջեւ առկա հարաբերությունների մակարդակը եւ փաստել, որ հիմնադրման օրվանից ի վեր դեսպանությունը ձգտում է զարգացնել եւ խորացնել հարաբերությունները երկու երկրների միջեւ: Պարոն Տագուչին անդրադարձել է Հայաստանում Ճապոնիայի կառավարության կողմից իրականացվող աջակցության ծրագրերին, բարեկամ երկու երկրների միջեւ մուտքի արտոնագրերի ազատականացմանը եւ առեւտրատնտեսական համագործակցության զարգացման նոր ուղիների բացահայտմանն առնչվող հարցերին:
Էյջի Տագուչին կարեւորել է մեր երկրում սահմանադրական բարեփոխումները, անցումը խորհրդարանական կառավարման համակարգին՝ նշելով, որ դրանով Հայաստանը եւս մեկ քայլով մոտենում է Ճապոնիային:
Հանդիպման ավարտին զրուցակիցները նշել են, որ Ազգային ժողովի այգում աճող սակուրաները խորհրդանշում են հայ եւ ճապոնացի ժողովուրդների բարեկամությունը, որը տարեցտարի խորանում է՝ անկախ աշխարհագրական հեռավորությունից:

3 июля Председатель НС А.Баблоян  принял Чрезвычайного и Полномочного посла Японии в Армении Эйджи Тагучи.
Приветствуя посла в НС, А.Баблоян подчеркнул: “В этом году исполняется 25-летие установления дипломатических отношений между нашими странами. За четверть века армяно-японские отношения отмечены устойчивым ростом, обогатились новыми сферами и новым содержанием”.
По словам спикера, развитие взаимовыгодного сотрудничества с Японией занимает во внешней политике РА важное место, и в нашей стране отмечается особый интерес к истории и культуре Японии.
А.Баблоян  выразил признательность правительству Японии за многолетнюю помощь   и осуществление   в Армении   программ содействия.
Глава НС подчеркнул важность   межпарламентских связей, особенно роль активного сотрудничества парламентских групп дружбы в повестке армяно-японских двусторонних отношений.
Председатель НС выразил готовность способствовать укреплению армяно-японских межпарламентских отношений.
А.Баблоян  также выразил надежду, что Япония и впредь будет придерживаться своей взвешенной позиции в урегулировании Нагорно-Карабахского конфликта.
Эйджи Тагучи поздравил А.Баблояна с избранием Председателем НС и пожелал плодотворной работы.
Посол высоко оценил существующий между РА и Японией уровень отношений и отметил, что со дня открытия посольство стремится к развитию и углублению связей между двумя странами. Г-н Тагучи обратился к реализуемым японским правительством программам помощи Армении, вопросам либерализации визового режима и поискам новых векторов торгово-экономического сотрудничества между двумя дружественными странами.
Посол Японии   особо выделил конституционные реформы в РА, переход к парламентской системе правления, заметив, что тем самым Армения становится на шаг ближе к Японии.
В завершение встречи собеседники отметили, что растущие в парке НС сакуры символизируют с годами углубляющуюся,   вне зависимости от географической удаленности,   дружбу армянского и японского народов.