«Արցախի հաղթանակը հայ ժողովրդի հավաքական հաղթանակն է». Էդուարդ Շարմազանով
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը հուլիսի 17-ին հանդիպել է ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից Երեւանի պետական համալսարանի հետ համատեղ իրականացվող «Սփյուռք» ամառային դպրոց» ծրագրին մասնակցող ուսուցիչների հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը ներկայացրել է ամառային դպրոցի նպատակը եւ անցկացվող դասընթացների ուղղությունները:
Էդուարդ Շարմազանովի առաջարկով ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են նախորդ տարի այս օրերին «Սասնա ծռեր» զինված խմբավորման անդամների կողմից ՀՀ ոստիկանության ՊՊԾ գնդի գրավման հետեւանքով զոհված ոստիկանների հիշատակը:
Այնուհետեւ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ողջույնի խոսքում բարձր է գնահատել Սփյուռքի հայ համայնքներում ուսուցիչների՝ հայապահպանությանը միտված ազգանվեր գործունեությունը:
Անդրադառնալով այսօր ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի եւ ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի հանդիպման ժամանակ ռուսերենին՝ Հայաստանում պետական լեզվի կարգավիճակ տալու առաջարկին՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունում պետական միակ լեզուն հայերենն է, ինչը սահմանադրական նորմ է:
Հարցուպատասխանի ձեւաչափում մանկավարժները բարձրացրել են բազմաթիվ հարցեր, որոնք առնչվել են ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը, արտագաղթը կանխելուն, աշխատատեղերի ստեղծմանն ու հայրենադարձության խթանմանն ուղղված ռազմավարական ծրագրերին, քաղաքական գործընթացներին Սփյուռքի մասնակցությանը եւ այլն: Էդուարդ Շարմազանովը բոլոր հարցերի վերաբերյալ տվել է սպառիչ պատասխաններ:
Էդուարդ Շարմազանովը համոզմունք է հայտնել, որ Սփյուռքում հայության խնդիրը հայապահպանությունն է, իսկ Հայաստանում՝ Արցախի հարցի հայանպաստ լուծումը: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը հորդորել է սփյուռքահայ մանկավարժներին իրենց ամենօրյա գործունեությամբ աշխարհին ճանաչելի դարձնել Արցախը:
Խոսելով ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման մասին՝ Էդուարդ Շարմազանովն ընդգծել է. «Հայաստանը խնդրի խաղաղ կարգավորման կողմնակից է, բայց ոչ երբեք միակողմանի զիջումների ճանապարհով: Արցախի հաղթանակը հայ ժողովրդի հավաքական հաղթանակն է»:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը հորդորել է միասնական լինել՝ փաստելով, որ հայ ժողովրդի հաջողության գրավականը միասնությունն է:
Հանդիպման ընթացքում պարոն Շարմազանովը համառոտ ներկայացրել է նաեւ ՀՀ Ազգային ժողովի գործառույթները, խորհրդարանում քաղաքական ուժերի դասավորվածությունը, սահմանադրական բարեփոխումներից հետո խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցումը:

Э.Шармазанов: “Победа Арцаха – коллективная победа армянского народа”
17  июля вице-спикер НС Э.Шармазанов   встретился с учителями, участвующими в организованной совместно Министерством диаспоры РА и ЕГУ программе “Летняя школа Спюрк”. На встрече присутствовала министр диаспоры РА Г.Акопян.
Министр диаспоры представила цели и направления проводимых курсов Летней школы.
По предложению Э.Шармазанова присутствующие минутой молчания почтили память полицейских,  погибших в эти дни прошлого года вследствие захвата   группой “Сасна црер” полка ППС Полиции РА.
В приветственном слове вице-спикер НС высоко оценил патриотическую деятельность учителей армянских общин Спюрка (Диаспоры).
Обратившись к предложению Председателя Госдумы РФ В.Володина на встрече с Председателем НС А.Баблояном о предоставлении русскому языку статуса официального в Армении, Э.Шармазанов подчеркнул, что единственным государственным языком в РА является армянский – это   конституционная норма.
Педагоги подняли множество вопросов, касающихся урегулирования НК-проблемы, стратегических программ предотвращения миграции, поощрения репатриации, создания рабочих мест, участия Спюрка в политических процессах РА и др. Э.Шармазанов дал исчерпывающие ответы на все вопросы.
Вице-спикер НС выразил уверенность, что основная задача Спюрка – сохранение армянства, а РА – проармянское решение проблемы Арцаха. Шармазанов призвал зарубежных армянских учителей всячески пропагандировать в своей повседневной деятельности Арцах.
Коснувшись урегулирования НК-проблемы, вице-спикер   подчеркнул: “Армения – сторонник мирного урегулирования, но ни в коем случае не путем односторонних уступок. Победа Арцаха – коллективная победа армянского народа”.
Э.Шармазанов призвал к консолидации, отметив, что залог успеха армянского народа –единство.
В ходе встречи вице-спикер также вкратце представил функции НС, расклад   политических сил в парламенте, переход к парламентской системе управления после конституционных реформ.