ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը սեպտեմբերի 5-ին Ծաղկաձորում այցելել է Օրբելի եղբայրների տուն-թանգարան: Նշենք, որ այս տարի լրանում է անվանի ֆիզիոլոգ Լեւոն Օրբելու 135-ամյակը եւ ականավոր հայագետ, արեւելագետ եւ ազգագրագետ, Հայաստանի գիտությունների ակադեմիայի հիմնադիր նախագահ Հովսեփ Օրբելու 130-ամյակը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը դիտել է տուն-թանգարանի ցուցադրությունը, լսել աշխատակիցների առաջարկները:
«Օրբելի եղբայրները հայ ազգի գիտական մտքի մեծություններից են, նրանցից յուրաքանչյուրն իր ոլորտում հասել է համաշխարհային բարձունքների: Նրանց գիտական ժառանգությունն անգնահատելի է»,- ընդգծել է պարոն Շարմազանովը:
Էդուարդ Շարմազանովը տեղեկացրել է, որ իր նախաձեռնությամբ սեպտեմբերի 25-26-ը Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիդյան պալատում ԱՊՀ ԽՎ-ը կազմակերպելու է Հովսեփ Օրբելու 130-ամյակին նվիրված միջոցառումներ: Նա հավելել է նաեւ, որ հոկտեմբերին ՀՀ Ազգային ժողովում կկազմակերպվի Օրբելի եղբայրների տուն-թանգարանի ցուցանմուշների ցուցադրություն, կանցկացվի Օրբելի եղբայրների շաբաթ:
«Մենք պարտավոր ենք հիշել, մեծարել եւ ապագա սերունդներին ներկայացնել 20-րդ դարի համաշխարհային մեծության հայ երեք հռչակավոր գիտնական եղբայրներին»,-ընդգծել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Նա նշել է նաեւ, որ Լենինգրադի շրջափակման ժամանակ Հովսեփ Օրբելին, լինելով Էրմիտաժի տնօրենը, ֆաշիստական ոչնչացումից փրկել է համաշխարհային արվեստի շատ նմուշներ: ԱԺ փոխնախագահի գնահատմամբ` Հովսեփ Օրբելին Լենինգրադի շրջափակման հաղթահարման խորհրդանիշերից է:
Տուն-թանգարանի աշխատակիցների հետ զրույցի ընթացքում Էդուարդ Շարմազանովը կարծիք է հայտնել, որ կարելի է սկսել քննարկումներ` ՀՀ ԳԱԱ արեւելագիտության կամ հնագիտության եւ ազգագրության ինստիտուտը Հովսեփ Օրբելու անունով կոչելու վերաբերյալ:

5 сентября вице-спикер НС Э.Шармазанов посетил Дом-музей братьев Орбели в Цахкадзоре – в связи с исполняющимися в этом году 135-летием видного физиолога Левона Орбели и 130-летием выдающегося арменоведа, востоковеда и этнографа, основателя Академии наук Армении Иосифа (Овсепа) Орбели.
Вице-спикер НС ознакомился с экспозицией, выслушал предложения сотрудников дома-музея.
“Братья Орбели – крупные величины   научной мысли армянского народа, каждый из них в своей области достиг мировых высот. Их научное наследие неоценимо”, - подчеркнул Э.Шармазанов.
Вице-спикер НС сообщил, что по его инициативе 25-26 сентября в Таврическом дворце  Санкт-Петербурга МПА СНГ организует мероприятия к 130-летию Иосифа Орбели. Он также добавил, что в октябре в НС РА будет организована выставка экспонатов Дома-музея братьев Орбели, проведена Неделя братьев Орбели.
“Мы обязаны помнить, почитать и представлять грядущим поколениям мировых величин ХХ века – трех выдающихся армянских ученых братьев Орбели”, - отметил Э.Шармазанов.
Вице-спикер НС напомнил также, что в ленинградскую блокаду в годы Великой Отечественной войны Иосиф Орбели, являясь директором Эрмитажа, спас от уничтожения фашистами многие шедевры мировой культуры. В оценке Шармазанова,   Иосиф Орбели – символ преодоления блокады Ленинграда.
В ходе беседы с сотрудниками дома-музея вице-спикер НС обсудил возможность присвоения имени Иосифа Орбели академическим институтам востоковедения или археологии и этнографии.