Սեպտեմբերի 14-ին ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արփինե Հովհաննիսյանը հանդիպել է Միացյալ Թագավորության ԱԳՆ Արեւելյան Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի դեպարտամենտի տնօրենի տեղակալ Ջենիֆեր Մքնոթանի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը բարձր են գնահատել Հայաստանի եւ Մեծ Բրիտանիայի միջեւ հարաբերությունների ներկա մակարդակը եւ երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ ձեւավորված արդյունավետ համագործակցությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Միացյալ Թագավորության դեսպանության հետ համատեղ իրականացվող ծրագրերին եւ հույս հայտնել, որ դրանք կլինեն շարունակական՝ ընդգրկելով համագործակցության այլ ուղղություններ եւս: Արփինե Հովհաննիսյանը ներկայացրել է նաեւ օրենսդրական բարեփոխումների գործընթացը:
Նույն օրը Ջենիֆեր Մքնոթանի հետ հանդիպել է նաեւ ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը:
Հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է Մեծ Բրիտանիայի հետ համագործակցությունը՝ նշելով, որ չնայած Բրեքսիթի գործընթացով Մեծ Բրիտանիան դուրս է գալիս Եվրոպական միությունից, բայց երբեք չի լքելու Եվրոպան:
Կողմերը քննարկել են նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում ստորագրվելիք ՀՀ-ԵՄ նոր համաձայնագրին առնչվող հարցեր: Նաիրա Զոհրաբյանը նշել է, որ համաձայնագրի ստորագրումից հետո ՀՀ խորհրդարանին եւ իր ղեկավարած հանձնաժողովին օրենսդրության մոտարկման լուրջ աշխատանք է սպասվում: Քննարկվել է նաեւ կոռուպցիայի, տնտեսական մենաշնորհների կանխարգելմանն ուղղված օրենսդրական կարգավորումներն ու այդ ուղղությամբ խորհրդարանի առաջիկա անելիքները, ինչպես նաեւ՝ վիզաների դյուրացման գործընթացը:

14 сентября вице-спикер НС, руководитель парламентской группы дружбы Армения – Великобритания А.Оганнисян встретилась с заместителем директора департамента Восточной Европы и Центральной Азии МИД Соединенного Королевства Дж.Мкотан.
В ходе встречи стороны высоко оценили нынешний уровень отношений РА и Великобритании и плодотворное сотрудничество между парламентами двух стран. А.Оганнисян представила также процесс законодательных реформ.
Собеседники обратились к реализуемым с посольством Соединенного Королевства совместным программам и выразили надежду, что они будут постоянными, включая сотрудничество и в других направлениях.
В тот же день с Дж.Мкотан встретилась также председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции Н.Зограбян.
Председатель комиссии подчеркнула важность сотрудничества с Великобританией, отметив, что хотя процессом Брексита страна выходит из ЕС, но не покидает Европу.
Стороны обсудили вопросы предстоящего 24 ноября подписания в Брюсселе нового соглашения РА – ЕС. Г-жа Зограбян отметила, что после подписания соглашения парламенту РА и возглавляемой ею комиссии предстоит серьезная работа по сближению законодательства. Обсуждена также работа НС по законодательному регулированию  предотвращения коррупции, экономических монополий, а также процесс либерализации виз.