Տեղի է ունեցել Հայաստան-Իսրայել հասարակական միջազգային երրորդ համաժողովը
Սեպտեմբերի 13-ին «Դաբլթրի բայ Հիլթն» հյուրանոցում տեղի է ունեցել Հայաստան-Իսրայել հասարակական միջազգային երրորդ համաժողովը, որին մասնակցել են ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իսրայել բարեկամական խմբի ղեկավար, ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը, բարեկամական խմբի անդամները եւ Իսրայելից ժամանած մի շարք ներկայացուցիչներ` Իսրայելի Կնեսետի փոխխոսնակ, Իսրայել-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Թալի Պլոսկովի գլխավորությամբ: Համաժողովի աշխատանքներին մասնակցել են նաեւ ոլորտի պատասխանատուներ հայկական եւ հրեական կողմից, ինչպես նաեւ մի շարք հյուրեր:
Համաժողովի բացմանը ելույթներով հանդես են եկել Հայաստանի եւ Իսրայելի միջեւ խորհրդարանական բարեկամական խմբերի ղեկավարներ Գագիկ Մինասյանը եւ Թալի Պլոսկովը: Համաժողովի աշխատանքները համակարգել են Հայկ Քոթանջյանը եւ Ալեքսանդր Ցինկերը:
Համաժողովին նախորդող օրերին երկու երկրների համապատասխան ոլորտների ներկայացուցիչներն ունեցել են մի շարք հանդիպումներ եւ քննարկումներ: Առանձնացվել են ոլորտային որոշ ծրագրեր, որոնց շուրջ առաջիկայում համատեղ աշխատանքներ կիրականացվեն:
Նախանշվել են հաջորդ համաժողովի ոլորտային թեմաները. համաժողովը նախատեսվում է անցկացնել Իսրայելում, իսկ մինչ այդ աշխատանքներ կտարվեն այցի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ուղղությամբ:
Նշենք, որ սեպտեմբերի 14-ին ավարտվել է Իսրայելի Կնեսետի փոխխոսնակ, Իսրայել-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Թալի Պլոսկովի գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստան:

On September 13, in Double Tree by Hilton Hotel Armenia-Israel Third International Public Forum, where took part the Head of the RA NA Armenia-Israel Friendship Group, the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gagik Minasyan, the members of the Friendship Group and a number of representatives arrived from Israel led by the Deputy Speaker of the Israeli Knesset, Head of Israel-Armenia Parliamentary Friendship Group Tali Ploskov. Those responsible for the sphere from the Armenian and Jewish sides, as well as a number of guests also took part in the Forum.
At the opening of the Forum the Heads of the Parliamentary Friendship Groups between Armenia and Israel Gagik Minasyan and Tali Ploskov delivered speeches . Hayk Kotanjyan and Alexander Tsinker coordinated the works of the Forum.
Two days before the Forum the representatives of the relevant spheres of the two countries had a number of meetings and discussions. They distinguished some programmes of different spheres, on which joint works would be implemented.
The participants mentioned the themes of different spheres of the next Forum: the Forum is scheduled to be held in Israel, and meanwhile works would be done on the implementation of the agreements reached during the visit.
Let us note that on September 14 the visit of the delegation led by the Deputy Speaker of the Israeli Knesset, Head of Israel-Armenia Parliamentary Friendship Group Tali Ploskov to Armenia ended.