Տեղի է ունեցել Հայաստան-Իսրայել հասարակական միջազգային երրորդ համաժողովը
Սեպտեմբերի 13-ին «Դաբլթրի բայ Հիլթն» հյուրանոցում տեղի է ունեցել Հայաստան-Իսրայել հասարակական միջազգային երրորդ համաժողովը, որին մասնակցել են ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իսրայել բարեկամական խմբի ղեկավար, ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը, բարեկամական խմբի անդամները եւ Իսրայելից ժամանած մի շարք ներկայացուցիչներ` Իսրայելի Կնեսետի փոխխոսնակ, Իսրայել-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Թալի Պլոսկովի գլխավորությամբ: Համաժողովի աշխատանքներին մասնակցել են նաեւ ոլորտի պատասխանատուներ հայկական եւ հրեական կողմից, ինչպես նաեւ մի շարք հյուրեր:
Համաժողովի բացմանը ելույթներով հանդես են եկել Հայաստանի եւ Իսրայելի միջեւ խորհրդարանական բարեկամական խմբերի ղեկավարներ Գագիկ Մինասյանը եւ Թալի Պլոսկովը: Համաժողովի աշխատանքները համակարգել են Հայկ Քոթանջյանը եւ Ալեքսանդր Ցինկերը:
Համաժողովին նախորդող օրերին երկու երկրների համապատասխան ոլորտների ներկայացուցիչներն ունեցել են մի շարք հանդիպումներ եւ քննարկումներ: Առանձնացվել են ոլորտային որոշ ծրագրեր, որոնց շուրջ առաջիկայում համատեղ աշխատանքներ կիրականացվեն:
Նախանշվել են հաջորդ համաժողովի ոլորտային թեմաները. համաժողովը նախատեսվում է անցկացնել Իսրայելում, իսկ մինչ այդ աշխատանքներ կտարվեն այցի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ուղղությամբ:
Նշենք, որ սեպտեմբերի 14-ին ավարտվել է Իսրայելի Կնեսետի փոխխոսնակ, Իսրայել-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Թալի Պլոսկովի գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստան:

Состоялся третий международный общественный форум Армения - Израиль
13 сентября в ереванском отеле DoubleTree by Hilton состоялся  третий международный общественный форум  Армения – Израиль, в которой приняли участие руководитель парламентской группы дружбы Армения – Израиль, председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Г.Минасян, члены группы дружбы и прибывшая из Израиля делегация во главе с вице-спикером Кнессета Израиля, руководителем депутатской группы Израиль – Армения Тали Плосков. В форуме, координируемом А.Котанджяном и А.Цинкером, участвовали кураторы с армянской и израильской сторон, а также другие гости.
На открытии форума выступили руководители парламентских групп дружбы Армении и Израиля Г.Минасян и Т.Плосков.
В предшествовавшие форуму дни состоялись встречи и дебаты представителей соответствующих сфер двух стран. Выделен ряд отраслевых программ, по которым   в дальнейшем будут проведены совместные работы.
Намечены отраслевые темы следующего форума – предусмотрено его проведение в Израиле, а до этого будут реализованы работы согласно достигнутым договоренностям.
Визит в Армению делегации во главе с вице-спикером Кнессета Израиля, руководителем парламентской группы дружбы Израиль – Армения Тали Плосков завершился 14 сентября.