ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը սեպտեմբերի 22-ին մասնակցել է Հայ-ամերիկյան առողջության կենտրոնի հիմնադրման 20-ամյակին նվիրված միջոցառմանը, որին ներկա էին ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանը, ՀՀ առողջապահության նախարար Լեւոն Ալթունյանը, ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, գործարար ու բարերար Ռուբեն Վարդանյանը:
Խորհրդարանի նախագահը, շնորհավորելով Հայաստանի անկախության 26-րդ տարեդարձի առթիվ՝ նշել է, որ անկախությունից են սկիզբ առել հայ ժողովրդի նորագույն պատմության բազմաթիվ ձեռքբերումներ, որոնց թվում նաեւ առողջապահության ոլորտում: Դրանցից մեկն էլ Հայ-ամերիկյան կենտրոնն է իր բարձրակարգ բուժանձնակազմով եւ հոյակերտ շինությամբ:
ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով` Հայ-ամերիկյան առողջության կենտրոնն իր գոյությամբ առաջին հերթին պարտական է նրանց, ում ջանքերով եւ նյութական ու բարոյական աջակցությամբ Հայաստանի առողջապահական համակարգը երկու տասնամյակ առաջ համալրվեց նոր կառույցով:
Արա Բաբյոյանը նշել է նաեւ, որ ինքը եւս, ժամանակին լինելով ՀՀ առողջապահության նախարար, մասնակցել է կենտրոնի ստեղծմանը եւ անձամբ է ճանաչում կենտրոնի հիմնադիրներ Ռիտա Պալյանին, Հրանուշ Հակոբյանին, Խաչանուշ Հակոբյանին, ինչպես նաեւ բուժանձնակազմի անդամներից շատերին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը վստահություն է հայտնել, որ նրանց մասնագիտական բարձր կարողությունները նպաստում են մեր բնակչության առողջության եւ կյանքի որակի բարելավմանը:
Հայ-ամերիկյան առողջության կենտրոնի 20-ամյակի առթիվ խորհրդարանի ղեկավարը պարգեւատրել է կենտրոնի հիմնադիր Ռիտա Պալյանին ՀՀ Ազգային ժողովի պատվոգրով, իսկ կենտրոնի տնօրեն Խաչանուշ Հակոբյանին՝ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի հուշամեդալով:

22 сентября Председатель НС А.Баблоян принял участие в мероприятии, посвященном 20-летию учреждения Армяно-американского центра здоровья, на котором присутствовали первая леди РА Р.Саргсян, министр здравоохранения РА Л.Алтунян,   министр диаспоры РА Гр.Акопян, бизнесмен и меценат Р.Варданян.
Председатель НС, поздравляя с 26-й годовщиной Независимости РА, отметил, что с обретением суверенности армянский народ в своей новейшей истории добился многих новых достижений, в том числе в сфере здравоохранения. Одним из них явилось учреждение Армяно-американского центра здоровья с высоквалифицированным медперсоналом и великолепным зданием.
По словам спикера, своим существованием Центр в первую очередь обязан тем, кто своими усилиями, материальной и моральной поддержкой пополнил здравоохранительную систему Армении новой структурой.
А.Баблоян также отметил, что он, будучи в свое время министром   здравоохранения РА, участвовал в создании Центра и лично знает его учредителей - Р.Палян, Гр.Акопян, Х.Акопян, а также многих из медперсонала.
Председатель НС убежден, что их высокие профессиональные возможности содействуют улучшению здоровья и качества жизни населения.
В связи с 20-летием Армяно-американского центра здоровья спикер НС наградил учредителя Центра Р.Палян Почетной грамотой НС РА, а директора Х.Акопян – Памятной медалью Председателя НС РА.