ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը սեպտեմբերի 22-ին ընդունել է Միացյալ Թագավորության Լորդերի պալատի անդամ, հայազգի պրոֆեսոր, լորդ Արա Դարզիին: Հանդիպմանը ներկա էր Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արմեն Սարգսյանը:
Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում` Արա Բաբլոյանը դրվատանքով է խոսել բարձրակարգ վիրաբույժի` բժշկության եւ վիրաբուժության զարգացման գործում ունեցած մեծ ավանդի մասին:
Կարեւորելով Հայաստան-Սփյուռք համագործակցությունը` խորհրդարանի ղեկավարը մասնավորապես նշել է, որ Հայաստանում առաջնահերթություն են ժողովրդավարության զարգացումը, մարդու իրավունքների պաշտպանվածությունը, կրթության եւ առողջապահության ոլորտների զարգացումը:
Զրուցակիցները կարեւորել են առողջապահության ոլորտում համատեղ ծրագրերի իրականացումը, փորձի փոխանակումը: Քննարկվել են նաեւ երեխաների զարգացման եւ վերականգնողական հայաստանյան կենտրոններին առնչվող մի շարք հարցեր:

22 сентября Председатель НС А.Баблоян принял члена Палаты лордов Соединенного Королевства, хирурга армянского происхождения Ара Дарзи. На встрече присутствовал Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Соединенном Королевстве Великобритании и Северной Ирландии А.Саркисян.
Приветствуя гостя в парламенте, А.Баблоян с похвалой отозвался о высококлассном хирурге, внесшем большой вклад в развитие медицины и хирургии.
Подчеркнув важность сотрудничества Армения – Диаспора, глава НС отметил, что в Армении приоритетны развитие демократии, защита прав человека, развитие образования и здравоохранения.
Собеседники   особо выделили необходимость реализации совместных программ в сфере здравоохранения, обмена опытом. Обсужден также ряд вопросов, касающихся развития детей и реабилитационных центров Армении.