Աշխատանքային այցով Սանկտ Պետերբուրգում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը սեպտեմբերի 25-ին Տավրիդյան պալատում հանդիպում է ունեցել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի (ՀԱՊԿ ԽՎ) պատասխանատու քարտուղար Պյոտր Ռյաբուխինի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ մշտական ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՀԱՊԿ ԽՎ-ի խորհրդի առաջիկա նիստի կազմակերպչական աշխատանքներին վերաբերող հարցեր: Կողմերը գոհունակությամբ ընդգծել են հայկական պատվիրակության ակտիվ մասնակցությունը ՀԱՊԿ ԽՎ-ի աշխատանքներին:
Էդուարդ Շարմազանովը ներկայացրել է ռազմաքաղաքական իրավիճակը մեր տարածաշրջանում` նշելով, որ Ադրբեջանը շարունակում է սպառնալիք մնալ տարածաշրջանային անվտանգության եւ կայունության համար:
«Ադրբեջանի ղեկավարությունը տարիներ շարունակ բացահայտ քարոզում է հայատյացություն` փորձելով նաեւ արցախյան հիմնախնդրին տալ կրոնական երանգ: Մենք դատապարտում ենք Ադրբեջանի ղեկավարության ռասիստական քաղաքականությունը եւ անթույլատրելի ենք համարում խնդրին կրոնական երանգ հաղորդելը: Հակամարտությունը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով` առանցքում ունենալով Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ամբողջական իրացումը»:

25 сентября находящийся в Санкт-Петербурге с рабочим визитом вице-спикер НС Э.Шармазанов встретился в Таврическом дворце с ответственным секретарем ПА ОДКБ П.Рябухиным. На встрече присутствовал также Постоянный представитель НС РА в МПА СНГ А.Чилингарян.
В ходе встречи обсуждены вопросы, касающиеся организационных работ предстоящего заседания Совета ПА ОДКБ. Стороны с удовлетворением подчеркнули активную деятельность армянской делегации в работах Ассамблеи.
Э.Шармазанов представил военно-политическую ситуацию на Южном Кавказе, отметив, что Азербайджан продолжает оставаться угрозой региональной безопасности и стабильности.
“Руководство Азербайджана годами открыто пропагандирует ненависть к армянам, пытаясь также дать религиозную окраску Арцахской проблеме. Мы осуждаем расистскую политику руководства Азербайджана и считаем недопустимой придание проблеме религиозной окраски. Конфликт должен быть разрешен исключительно путем мирных переговоров – с полной реализацией права народа Арцаха на самоопределение”.