Տեղի է ունեցել «Միացյալ Թագավորություն եւ Հայաստան-խորհրդարանական ժողովրդավարության գործընկերներ» խորագրով միջոցառումը
Սեպտեմբերի 27-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել «Միացյալ Թագավորություն եւ Հայաստան- խորհրդարանական ժողովրդավարության գործընկերներ» խորագրով միջոցառումը, որի ընթացքում բանախոսել է Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտաքին գործերի եւ համագործակցության նախարարության Եվրոպայի եւ Ամերիկաների հարցերով նախարար Ալան Դանքնը:
Միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ, ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպաններ, միջազգային հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԱԺ Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արփինե Հովհաննիսյանը, ողջունելով Ալան Դանքնին խորհրդարանում, նշել է, որ այս տարի լրանում է Հայաստանի եւ Միացյալ Թագավորության միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը, եւ այդ ընթացքում նշանակալի ձեռքբերումներ են արձանագրվել բազմաթիվ ոլորտներում:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը երախտագիտությամբ է նշել հայաստանյան բազմաթիվ ծրագրերում Միացյալ Թագավորության կառավարության ներգրավվածությանը եւ բարձր գնահատել այդ երկրի աջակցությունը Հայաստանում ընթացող տնտեսական եւ ժողովրդավարական բարեփոխումներին:
Ալան Դանքնը կարեւորել է հանդիպման անցկացումը ՀՀ Ազգային ժողովում՝ նշելով, որ այս շենքը խորհրդանշում է Հայաստանի անցումը միակուսակցական պետությունից բազմակուսակցական պետության: Նա համոզմունք է հայտնել, որ Միացյալ Թագավորության եւ Հայաստանի խորհրդարանները կգտնեն համագործակցության ընդհանուր եզրեր: Նախարարը կարեւորել է խորհրդարանական կառավարման համակարգի անցնելու Հայաստանի որոշումը՝ համարելով այն նշանակալի քայլ ժողովրդավարական գործընթացում:
Ալան Դանքնը հանգամանալից ներկայացրել է Միացյալ Թագավորության խորհրդարանական կառավարման պատմությունը եւ այդ ճանապարհին հանդիպած խոչընդոտներն հաղթահարելու փորձառությունը: Նախարարն անդրադարձել է ՄԹ Համայնքների պալատի կառուցվածքին եւ կազմին, որի մեկ երրորդը կանայք են, զգալի թիվ են կազմում էթնիկ փոքրամասնությունները եւ հաշմանդամները: Պարոն Դանքնն ուրախությամբ նշել է, որ ՄԹ կառավարությունը ֆինանսավորում է ՀՀ Ազգային ժողովում իրականացվող ծրագիրը, որը կբարելավի խորհրդարանական զսպանակներն ու հակակշիռները՝ նպաստելով կառավարության գործունեության վերահսկողությանը, հասարակության հետ համագործակցության ակտիվացմանը:
Նախարարի խոսքով՝ Միացյալ Թագավորությունն օժանդակում է Հայաստանի կառավարությանը՝ իրականացնելու ծրագրերի լայն շրջանակ՝ դատաիրավական բարեփոխումներին, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին առնչվող ոլորտներում:
Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտությանը՝ Ալան Դանքնը նշել է, որ Միացյալ Թագավորությունը սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերը՝ խաղաղ լուծում տալու երկարատեւ հակամարտությանը: Նախարարի խոսքով՝ քաջություն կպահանջվի տեւական խաղաղություն հաստատելու համար:
Միջոցառման ավարտին բանախոսը պատասխանել է ներկաների հարցերին, որոնք վերաբերել են խորհրդարանական վերահսկողության մեխանիզմներին եւ գործիքներին, ԼՂ հակամարտությանը եւ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը, ինչպես նաեւ Ադրբեջանի շուրջ ծավալված միջազգային կոռուպցիոն սկանդալին:

Event with Heading United Kingdom and Armenia-Partners in Parliamentary Democracy Held
On September 27, the event with the heading United Kingdom and Armenia-Partners in Parliamentary Democracy was held in the RA National Assembly, during which the Minister for the Foreign and Commonwealth Office of the United Kingdom Alan Duncan delivered a speech.
The RA NA deputies, Ambassadors accredited in the RA, and the representatives of the international NGOs took part in the event.
The RA NA Deputy Speaker, the Head of the NA Armenia-Great Britain Friendship Group Arpine Hovhannisyan, welcoming Alan Duncan in parliament has noted that this year sees the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and the United Kingdom, and during that period significant achievements have been recorded in numerous spheres.
The RA NA Deputy Speaker noted with gratitude the involvement of the Government of the United Kingdom in the numerous Armenia-based programmes and highly appreciated the support of that country in the ongoing economic and democratic reforms in Armenia.
Alan Duncan has highlighted the holding of the meeting in the RA National Assembly, noting that this building symbolises Armenia’s transition from one-party state into multi-party state. He has expressed conviction that the parliaments of the United Kingdom and Armenia will find common ends of cooperation. The Minister emphasized Armenia’s decision of passing into parliamentary system of government, considering it a significant step in the democratic process.
Alan Duncan presented in detail the history of the parliamentary government of the United Kingdom and the experience of overcoming the obstacles on that path. The Minister has touched upon the structure and the members of the UK House of Commons; and one-third of them are women, the ethnic minorities and the handicapped are of considerable number. Mr Duncan has noted with joy that the UK Government finances the programmes being implemented in the RA National Assembly, which will improve the parliamentary checks and balances, promoting that control of the government activity, the activation of cooperation with the society.
In the Minister's word, the United Kingdom assists the Armenian Government to implement wide scale programmes: in the spheres relating to the judicial-legal reforms, protection of human rights, fighting corruption.
Regarding the NK conflict, Alan Duncan has noted that the United Kingdom supports the OSCE Minsk Group efforts – to peacefully solve the long-lasting conflict. According to the Minister, courage will be required for establishing long-lasting peace.
At the end of the event the speaker answered the attendees' question, which related to the mechanisms and tools of parliamentary oversight, the NK conflict and the international recognition of the Armenian Genocide, as well as the international corruption scandal over Azerbaijan.