Տեղի է ունեցել «Միացյալ Թագավորություն եւ Հայաստան-խորհրդարանական ժողովրդավարության գործընկերներ» խորագրով միջոցառումը
Սեպտեմբերի 27-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել «Միացյալ Թագավորություն եւ Հայաստան- խորհրդարանական ժողովրդավարության գործընկերներ» խորագրով միջոցառումը, որի ընթացքում բանախոսել է Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտաքին գործերի եւ համագործակցության նախարարության Եվրոպայի եւ Ամերիկաների հարցերով նախարար Ալան Դանքնը:
Միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ, ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպաններ, միջազգային հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԱԺ Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արփինե Հովհաննիսյանը, ողջունելով Ալան Դանքնին խորհրդարանում, նշել է, որ այս տարի լրանում է Հայաստանի եւ Միացյալ Թագավորության միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը, եւ այդ ընթացքում նշանակալի ձեռքբերումներ են արձանագրվել բազմաթիվ ոլորտներում:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը երախտագիտությամբ է նշել հայաստանյան բազմաթիվ ծրագրերում Միացյալ Թագավորության կառավարության ներգրավվածությանը եւ բարձր գնահատել այդ երկրի աջակցությունը Հայաստանում ընթացող տնտեսական եւ ժողովրդավարական բարեփոխումներին:
Ալան Դանքնը կարեւորել է հանդիպման անցկացումը ՀՀ Ազգային ժողովում՝ նշելով, որ այս շենքը խորհրդանշում է Հայաստանի անցումը միակուսակցական պետությունից բազմակուսակցական պետության: Նա համոզմունք է հայտնել, որ Միացյալ Թագավորության եւ Հայաստանի խորհրդարանները կգտնեն համագործակցության ընդհանուր եզրեր: Նախարարը կարեւորել է խորհրդարանական կառավարման համակարգի անցնելու Հայաստանի որոշումը՝ համարելով այն նշանակալի քայլ ժողովրդավարական գործընթացում:
Ալան Դանքնը հանգամանալից ներկայացրել է Միացյալ Թագավորության խորհրդարանական կառավարման պատմությունը եւ այդ ճանապարհին հանդիպած խոչընդոտներն հաղթահարելու փորձառությունը: Նախարարն անդրադարձել է ՄԹ Համայնքների պալատի կառուցվածքին եւ կազմին, որի մեկ երրորդը կանայք են, զգալի թիվ են կազմում էթնիկ փոքրամասնությունները եւ հաշմանդամները: Պարոն Դանքնն ուրախությամբ նշել է, որ ՄԹ կառավարությունը ֆինանսավորում է ՀՀ Ազգային ժողովում իրականացվող ծրագիրը, որը կբարելավի խորհրդարանական զսպանակներն ու հակակշիռները՝ նպաստելով կառավարության գործունեության վերահսկողությանը, հասարակության հետ համագործակցության ակտիվացմանը:
Նախարարի խոսքով՝ Միացյալ Թագավորությունն օժանդակում է Հայաստանի կառավարությանը՝ իրականացնելու ծրագրերի լայն շրջանակ՝ դատաիրավական բարեփոխումներին, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին առնչվող ոլորտներում:
Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտությանը՝ Ալան Դանքնը նշել է, որ Միացյալ Թագավորությունը սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերը՝ խաղաղ լուծում տալու երկարատեւ հակամարտությանը: Նախարարի խոսքով՝ քաջություն կպահանջվի տեւական խաղաղություն հաստատելու համար:
Միջոցառման ավարտին բանախոսը պատասխանել է ներկաների հարցերին, որոնք վերաբերել են խորհրդարանական վերահսկողության մեխանիզմներին եւ գործիքներին, ԼՂ հակամարտությանը եւ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը, ինչպես նաեւ Ադրբեջանի շուրջ ծավալված միջազգային կոռուպցիոն սկանդալին:

Состоялось мероприятие под девизом “Соединенное Королевство – Армения: партнеры парламентской демократии”
27 сентября в НС состоялось мероприятие под девизом “Соединенное Королевство – Армения: партнеры парламентской демократии”, в ходе которого с докладом выступил министр по вопросам Европы и Америки Министерства иностранных дел и сотрудничества Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии сэр Алан Дункан.
В мероприятии приняли участие депутаты НС, аккредитованные в РА послы, представители международных общественных организаций.
Вице-спикер НС А.Оганнисян, приветствуя А.Дункана в парламенте, отметила, что в этом году исполняется 25-летие установления дипломатических отношений между РА и Соединенным Королевством и за это время отмечены значительные достижения в различных сферах.
А.Оганнисян с признательностью отметила участие правительства Великобритании во множестве армянских программ и высоко оценила помощь этой страны в проводимых в РА экономических и демократических реформах.
Алан Дункан, подчеркнув важность встречи в НС, отметил, что парламенты Соединенного Королевства и Армении найдут общие грани сотрудничества.   Министр особо выделил решение РА перейти к парламентской системе управления, считая его заметным шагом в демократическом процессе.
Британский чиновник обстоятельно представил историю парламентского правления Соединенного Королевства и опыт преодоления препон на этом пути. Он обратился к структуре и составу Палаты Общин, где одну треть составляют женщины, существенно число этнических меньшинств и инвалидов. Алан Дункан с удовлетворением отметил, что правительство Великобритании финансирует осуществляемую в НС РА программу,   которая усовершенствует парламентскую систему сдержек и противовесов, содействуя контролю над деятельностью правительства,   активизации сотрудничества с обществом.
По словам министра, Соединенное Королевство содействует правительству Армении в реализации широкого круга программ – по судебно-правовой реформе, защите прав человека, борьбе с коррупцией.
Обратившись к НК-конфликту, Алан Дункан отметил, что Великобритания поддерживает усилия МГ ОБСЕ в мирном решении затянувшегося конфликта. По его словам, потребуется смелость в установлении длительного мира.
В завершение докладчик ответил на вопросы присутствующих, которые касались механизмов и инструментов парламентского контроля, НК-конфликта и международного признания Геноцида армян, а также развернувшего вокруг Азербайджана коррупционного скандала.