Քննարկվել են Հայաստանի առողջապահության համակարգի քաղաքականության առաջնահերթությունները
ՀՀ ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Հակոբյանը սեպտեմբերի 27-ին հանդիպել է ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցող Դաինիուս Պուրասի հետ: Հանդիպմանը ներկա են եղել հանձնաժողովի անդամներ Մարգարիտ Եսայանը, Ջեմմա Բաղդասարյանը, Մարինա Մարգարյանը եւ Հակոբ Նազարյանը:
Քննարկվել է «Հոգեկան եւ ֆիզիկական առողջության բարձրագույն ստանդարտներից օգտվելու իրավունք» թեման:
Դաինիուս Պուրասը նշել է, որ իր առաքելության նպատակն է ուսումնասիրել Հայաստանի առողջապահության համակարգում իրականացվող քայլերը եւ որպես հատուկ զեկուցող՝ այցի արդյունքների հիման վրա ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների կոմիտեին ներկայացնել հաշվետվություն:
Հակոբ Հակոբյանը ներկայացրել է առողջապահության համակարգի քաղաքականության առաջնահերթությունները՝ նշելով, որ խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցմամբ եւ Սահմանադրության նոր պահանջների համաձայն՝ մեր երկիրը վերանայում է առողջապահության համակարգի քաղաքականությունը, որն այժմ մշակման փուլում է: Նա մասնավորապես անդրադարձել է ոլորտի օրենսդրական կարգավորմանն առնչվող խնդիրներին: Հանձնաժողովի նախագահը հյուրի խնդրանքով ներկայացրել է նաեւ մեր երկրում բուժօգնության կազմակերպման եւ ֆինանսավորման մոդելները՝ մանրամասնելով հատկապես առողջության առաջնային պահպանման օղակի հիմնահարցերը:
Կողմերը կարեւորել են սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակային օգտագործումը, առողջության առաջնային պահպանման օղակի նկատմամբ հանրության վստահության բարձրացումը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաեւ հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց խնամքի եւ սոցիալական սպասարկման այլընտրանքային ծառայությունների տրամադրման, ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի, տուբերկուլոզի դեմ ուղղված միջոցառումների, պալիատիվ բուժօգնության իրականացման, աղքատության հաղթահարման ռազմավարական ծրագրի եւ այլ հարցերի վերաբերյալ:

Обсуждены приоритеты политики системы здравоохранения Армении
27 сентября председатель Постоянной комиссии НС по здравоохранению и социальным вопросам А.Акопян встретился со специальным докладчиком ООН Даиниусом Пурасом. На встрече присутствовали члены комиссии М.Есаян, Дж.Багдасарян, М.Маргарян и А.Назарян.
Обсуждена тема “Право пользования высшими стандартами психического и физического здоровья”.
Даиниус Пурас отметил, что цель его миссии – изучить осуществляемые в системе здравоохранения Армении шаги и на основе результатов своего визита представить отчет Комитету по правам человека ООН.
А.Акопян представил приоритеты политики системы здравоохранения Армении, отметив, что с переходом к парламентскому правлению и согласно новым требованиям Конституции наша страна пересматривает политику системы здравоохранения, которая ныне на стадии разработки. Он, в частности, обратился к задачам законодательного  регулирования. Председатель комиссии по просьбе гостя представил также модели организации и финансирования медпомощи в РА, остановившись подробнее на первичном звене охраны здоровья.
Стороны подчеркнули важность целевого использования программ социальной помощи, повышения доверия общества к   первичному звену охраны здоровья.
Собеседники обменялись мнениями также по вопросам предоставления альтернативных услуг по уходу и социальному обслуживанию лиц с проблемами психического здоровья, осуществления мер по борьбе с ВИЧ/СПИД и туберкулезом, реализации паллиативной медпомощи, стратегической программы преодоления бедности и др.