ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը սեպտեմբերի 29-ին ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեին, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում:
Արա Բաբլոյանն արժեւորել է Ֆրանսուա Շարպանտիեի ներդրումը հայ-ֆրանսիական բարեկամության ու միջխորհրդարանական կապերի, քաղաքական, տնտեսական եւ մշակութային հարաբերությունների ամրապնդման գործում:
Խորհրդարանի ղեկավարը, հաջողություններ մաղթելով դեսպանին դիվանագիտական հետագա գործունեության մեջ, վստահություն է հայտնել, որ նա կշարունակի մնալ Հայաստանի բարեկամը:
Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն, շնորհակալություն հայտնելով գնահատանքի եւ ջերմ խոսքերի համար, նշել է, որ այս տարիների ընթացքում իր ջանքերն է ներդրել հանուն Ֆրանսիայի եւ Հայաստանի հարաբերությունների խթանման ու ամրապնդման:
Դեսպանը բարձր է գնահատել ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի ավանդը երկու երկրների կապերի զարգացման ու խորացման հարցում:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են խորհրդարանական բարեկամական խմբերի փոխգործակցությանն ու ակտիվ շփումներին, Հայաստանում ֆրանսիական կրթական հաստատությունների ստեղծմանը, ֆրանկոֆոն երկրների միջեւ համագործակցության խթանմանը վերաբերող հարցերի:

On September 29, the President of the RA National Assembly Ara Babloyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of France to Armenia Jean-Francois Charpentier, who was completing his mission in our country.
Ara Babloyan evaluated Jean-Francois Charpentier’s contribution to the strengthening of the Armenian-French friendship and inter-parliamentary ties, and the political, economic and cultural relations.
Wishing successes to the Ambassador in his diplomatic further activities, the Head of the Parliament expressed confidence that he would continue to remain friend of Armenia in future.
Thanking the NA President for the appreciation and warm words, Jean-Francois Charpentier noted that during these years he made his efforts to boost and strengthen the relations between France and Armenia.
The Ambassador highly assessed the contribution of the RA NA President Ara Babloyan to the development and deepening of the ties between the two countries.
At the meeting the interlocutors touched upon the issues relating to the cooperation and active contacts of the Parliamentary Friendship Groups, the creation of the French educational institutions in Armenia and boosting of cooperation between the Francophone countries.