ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը սեպտեմբերի 29-ին ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեին, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում:
Արա Բաբլոյանն արժեւորել է Ֆրանսուա Շարպանտիեի ներդրումը հայ-ֆրանսիական բարեկամության ու միջխորհրդարանական կապերի, քաղաքական, տնտեսական եւ մշակութային հարաբերությունների ամրապնդման գործում:
Խորհրդարանի ղեկավարը, հաջողություններ մաղթելով դեսպանին դիվանագիտական հետագա գործունեության մեջ, վստահություն է հայտնել, որ նա կշարունակի մնալ Հայաստանի բարեկամը:
Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն, շնորհակալություն հայտնելով գնահատանքի եւ ջերմ խոսքերի համար, նշել է, որ այս տարիների ընթացքում իր ջանքերն է ներդրել հանուն Ֆրանսիայի եւ Հայաստանի հարաբերությունների խթանման ու ամրապնդման:
Դեսպանը բարձր է գնահատել ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի ավանդը երկու երկրների կապերի զարգացման ու խորացման հարցում:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են խորհրդարանական բարեկամական խմբերի փոխգործակցությանն ու ակտիվ շփումներին, Հայաստանում ֆրանսիական կրթական հաստատությունների ստեղծմանը, ֆրանկոֆոն երկրների միջեւ համագործակցության խթանմանը վերաբերող հարցերի:

29 сентября Председатель НС А.Баблоян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Французской Республики в Армении   Жана-Франсуа Шарпантье – в связи с завершением дипломатической миссии.
А.Баблоян оценил вклад г-на Шарпантье в укрепление армяно-французской дружбы, развитие межпарламентских связей, политических, экономических и культурных отношений.
Глава парламента, пожелав послу успехов в дальнейшей дипломатической деятельности, выразил уверенность, что он останется другом Армении.
Жан-Франсуа Шарпантье, поблагодарив за оценку и теплые слова, отметил, что за годы работы приложил все усилия для углубления и упрочения отношений Армении и Франции.
Посол высоко оценил вклад А.Баблояна в развитие и укрепление связей двух стран.
На встрече собеседники обратились к взаимодействию и активным контактам парламентских групп дружбы, созданию в РА французских учебных заведений   и углублению сотрудничества между странами Франкофонии.