ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը եւ Չեխիայի խորհրդարանի Սենատի նախագահ Միլան Շտեխը հոկտեմբերի 4-ին ՀՀ Ազգային ժողովում հանդես են եկել ճեպազրույցով, որի ժամանակ ներկայացրել են պաշտոնական հանդիպման ընթացքում քննարկված հարցերի շրջանակը:
Արա Բաբլոյանը նշել է, որ քննարկվել են երկու երկրների հետագա համագործակցությանն առնչվող հարցեր, որոնք վերաբերում են թե՛ միջխորհրդարանական դիվանագիտությանը եւ թե՛ միջպետական հարաբերություններին:
«Չեխիան Եվրոպայում մեր ամենակարեւոր գործընկերներից է, եւ Հայաստանը մեծ կարեւորություն է տալիս Չեխիայի հետ բարեկամական հարաբերությունների կայուն զարգացմանը: Երկու խորհրդարանների միջեւ համագործակցության խթանման հարցում կարեւորվել է բարեկամական խմբերի միջեւ ակտիվ փոխգործակցությունը»,-ասել է ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը:
Նա նշել է, որ քննարկվել են նաեւ Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը եւ դատապարտմանը վերաբերող հարցեր՝ կրկին փաստելով, որ այն ողջ մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն է, եւ նման ոճրագործությունների ճանաչումն ու դատապարտումը կարեւոր է դրանց հետագա կանխարգելման համար:
Պաշտոնական քննարկումների շրջանակում անդրադարձ է կատարվել նաեւ ԼՂ հիմնահարցի կարգավորմանը, մասնավորապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո բացառապես խաղաղ ճանապարհով հարցի լուծմանը, Ադրբեջանի կողմից ոչ կառուցողական քաղաքականությանը եւ շփման գծում ագրեսիային:
Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները կարգավորող նոր իրավական փաստաթղթի շուրջ բանակցությունների ընթացքին, կարեւորվել են տարբեր միջազգային եւ տարածաշրջանային կազմակերպությունների շրջանակում երկկողմ հարաբերությունները:
Չեխիայի խորհրդարանի Սենատի նախագահ Միլան Շտեխը, շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ ԱԺ նախագահին հրավերի եւ ընդունելության համար, ընդգծել է, որ արդյունավետ քննարկումներ են եղել: Նա նշել է, որ թեպետ Հայաստանն ու Չեխիան աշխարհագրորեն հեռու են միմյանցից, սակայն ունեն ընդհանրություններ եւ համանման խնդիրներ:
Նա գոհունակությամբ ընդգծել է, որ Չեխիան գնահատում է Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտի եւ ժողովրդավարության զարգացումը եւ հավելել, որ Հայաստանը դիտարկվում է ժողովրդավարական երկիր, ուր կայանում են ազատ եւ արդար ընտրություններ եւ կա խոսքի ազատություն:
Պարոն Շտեխը կարեւորել է երկու երկրների միջեւ գործարար կապերի ընդլայնումը՝ նշելով, որ տնտեսական հարաբերությունների խորացումն իր հերթին կնպաստի երկու երկրների առավել սերտացմանը: Այս համատեքստում նա անդրադարձել է այսօր տեղի ունեցած հայ-չեխական գործարար համաժողովի արդյունավետությանը:
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրին՝ պարոն Շտեխը նշել է. «Ես կողմ եմ միայն մեկ տարբերակի՝ դա Մինսկի խմբի համանախագահների միջոցով հարցի խաղաղ կարգավորումն է եւ կարծում եմ, որ գերտերություններ ԱՄՆ-ը, Ռուսաստանը եւ Ֆրանսիան պետք է կարողանան ապահովել խնդրի արդար եւ խաղաղ լուծումը»:
Չեխիայի Սենատի նախագահը խոսել է նաեւ Ադրբեջանում չեխական զենք հայտնվելու վերաբերյալ՝ նշելով, որ Չեխիայի Հանրապետությունը զենքեր չի վաճառել Ադրբեջանին: «Չեխիայի Հանրապետությունը հարգում է այն էմբարգոն, որը դրված է այդպիսի վտանգավոր երկրների վրա: Չեմ հասկանում, թե ինչպես են հասել այդ զենքերն Ադրբեջան, բայց հավաստիացնում եմ, որ Չեխիայի իշխանությունները դրան համաձայնություն չեն տվել»,-ընդգծել է Միլան Շտեխը:

Пресс-конференция Председателя НС РА и председателя Сената парламента Чехии
4 октября Председатель НС А.Баблоян и председатель Сената парламента Чехии   Милан Штех созвали пресс-конференцию, на которой представили круг вопросов, обсуждавшихся в ходе официального визита.
А.Баблоян отметил, что обсуждались вопросы дальнейшего сотрудничества двух стран, касающиеся как межпарламентской дипломатии, так и межгосударственных отношений.
“Чехия – одна из наших важнейших партнеров в Европе, и Армения придает большое значение стабильному развитию дружественных отношений с ней. В расширении сотрудничества двух парламентов подчеркнута важность активного взаимодействия групп дружбы”, - сказал спикер НС РА.
Он отметил, что обсуждены также вопросы признания и осуждения Геноцида армян, вновь констатировав: это преступление против всего человечества, и признание и осуждение подобных злодеяний важно для их последующего предотвращения.
В рамках официальных обсуждений обращено внимание также на урегулирование НК-проблемы, в частности решение вопроса под эгидой МГ ОБСЕ исключительно мирным путем, на деструктивную политику Азербайджана и ее агрессию на линии соприкосновения.
Затронут также ход переговоров по регулирующему отношения РА – ЕС новому правовому документу, подчеркнута важность двусторонних отношений в рамках различных международных и региональных организаций.
Председатель Сената парламента Чехии   Милан Штех, поблагодарив спикера НС за приглашение и прием, выделил эффективность обсуждений. Он отметил общности и схожие проблемы Армении и Чехии, несмотря на географическую отдаленность стран друг от друга.
Милан Штех с удовлетворением заметил, что Чехия ценит прогресс Армении в области защиты прав человека и развития демократии, добавив, что РА рассматривается как демократическая страна, где проводятся свободные и справедливые выборы и есть свобода слова.
Председатель Сената подчеркнул важность расширения деловых связей между двумя странами, отметив, что углубление экономических отношений приведет в свою очередь к еще большему сближению Чехии и Армении. В этом контексте он коснулся эффективности проведенного в Ереване армяно-чешского бизнес-форума.
Затронув НК-проблему, г-н Штех отметил: “Я сторонник лишь одного варианта – мирного урегулирования вопроса посредством сопредседателей Минской группы и полагаю, что сверхдержавы – США, Россия и Франция – должны суметь обеспечить справедливое и мирное решение проблемы”.
Председатель Сената коснулся также появления чешского оружия в Азербайджане, отметив, что Чехия не продавала оружия Азербайджану. “Чешская Республика уважает право эмбарго, наложенное на такие опасные страны. Не понимаю, каким образом это оружие попало в Азербайджан, но заверяю, что власти Чехии не давали на это согласия”, - подчеркнул   Милан Штех.