Հոկտեմբերի 5-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը, ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը, ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը հանդիպել են ԵՄ խորհրդի Քաղաքական եւ անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի անդամների հետ:
Ինչպես նշել են ԵՄ պատվիրակության անդամները՝ հանձնաժողովը պարբերաբար մշտադիտարկումներ է իրականացնում միջազգային տարբեր հարթակներում եւ իրավիճակներում՝ ԵՄ խորհրդին առաջարկելով ռազմավարական մոտեցումներ եւ քաղաքական լուծումների տարբերակներ: Հանձնաժողովն իրականացնում է նաեւ ճգնաժամերի կառավարման գործողությունների քաղաքական վերահսկողությունն ու ռազմավարական ղեկավարումը:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը, ողջունելով ԵՄ խորհրդի Քաղաքական եւ անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ, դեսպան Վալտեր Սթիվենսին եւ նրա գլխավորած պատվիրակությանը, կարեւորել է անվտանգության եւ խաղաղության դերը մեր տարածաշրջանում ապրող ժողովուրդների համար: Արժեւորելով ԵՄ խորհրդի Քաղաքական եւ անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի որդեգրած կառուցողական մոտեցումները՝ նա պատվիրակության անդամներին մաղթել է արգասաբեր աշխատանք եւ նոր ձեռքբերումներ: Արմեն Աշոտյանն անդրադարձել է սահմանադրական բարեփոխումներից հետո մեր երկրում իրականացված քայլերին, օրենսդրության ներդաշնակեցման աշխատանքներին, խորհրդարանական վերահսկողության մեխանիզմներին եւ գործիքներին, հայ-թուրքական հարաբերություններին, ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը՝ կարեւորելով տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության ապահովումը:
Նաիրա Զոհրաբյանը պատվիրակության անդամներին ներկայացրել է ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի աշխատանքները:
Անդրադառնալով խոսքի ազատության հիմնախնդրին՝ ընդդիմադիր «Ծառուկյան» խմբակցության ներկայացուցիչ Նաիրա Զոհրաբյանը պատվիրակության անդամներին վստահեցրել է, որ  խոսքի ազատության ոլորտում Հայաստանն էական առաջընթաց ունի: Անդրադարձ է կատարվել «Ընտանեկան բռնության կանխարգելման եւ ընտանեկան բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին: Տիկին Զոհրաբյանը տեղեկացրել է, որ կանցկացվեն խորհրդարանական լսումներ այս նախագծի վերաբերյալ:
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը համաշխարհային գործընթացներում եւ համագործակցությունը միջազգային կառույցների շրջանակներում, ինչը, նրա խոսքով, կնպաստի Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների, ինչպես նաեւ քաղաքացիական հասարակության ամրապնդմանը: Կորյուն Նահապետյանը պատվիրակության անդամներին ներկայացրել է ՀՀ օրենսդրական դաշտում իրականացվող փոփոխությունները:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ դեսպան Վալտեր Սթիվենսը կարեւորել է խորհրդարանական կառավարման համակարգի անցնելու Հայաստանի որոշումը՝ այն նշանակալի քայլ համարելով ժողովրդավարության զարգացման գործընթացում:
Նա նաեւ անդրադարձել է ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների ընթացքին ու հեռանկարներին, Արեւելյան գործընկերության գալիք գագաթնաժողովի օրակարգին, Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի ընդհանուր քաղաքական եւ անվտանգության խնդիրների ու մարտահրավերների հետ կապված հարցերին:

On October 5, the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Armen Ashotyan, the Chair of the RA NA Standing Committee on European Integration Naira Zohrabyan and the Chair of the RA NA Standing Committee on Defense and Security Koryun Nahapetyan met with the members of the Political and Security Committee of the Council of the EU.
As the EU delegation members have noted, the Committee regularly implements monitoring in international different platforms and situations, proposing the EU strategic approaches and variants of political solutions. The Committee also implements the political control of the crisis and strategic management actions.
Welcoming the Chair of the Political and Security Committee of the Council of the EU, the Ambassador Walter Stevens and the delegation led by him, the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Armen Ashotyan highlighted the role of security and peace for the peoples living in our region. Evaluating the constructive approaches adopted by the Political and Security Committee of the Council of the EU, he wished the delegation members productive work and new achievements. Armen Ashotyan touched the steps taken in our country after the constitutional reforms, the works of harmonisation with legislation, the parliamentary oversight mechanisms and tools, the Armenian-Turkish relations and the NK conflict settlement, highlighting the provision of peace and stability in the region.
Naira Zohrabyan presented the works of the RA NA Standing Committee on European Integration to the delegation members.
Touching upon the problem of the freedom of speech, the representative of the opposition Tsarukyan Faction Naira Zohrabyan has assured that Armenia has essential progress in the sphere of freedom of speech in Armenia. She referred to the RA draft law on Prevention of Family Violence. Mrs Zohrabyan informed that parliamentary hearings would be held on this draft law.
The Chair of the RA NA Standing Committee on Defense and Security Koryun Nahapetyan emphasized the role of the parliamentary diplomacy within the frameworks of the international structures, which in his word, would promote the strengthening of democratic institutes in Armenia, as well as the civil society. Koryun Nahapetyan presented the amendments being implemented in the RA legislative field.
Thanking the NA deputies for the warm reception, the Ambassador Walter Stevens highlighted the decision of Armenia on passing into the system of parliamentary government, considering it as a significant step in the democracy development process.
He also talked about the procedure and perspectives of the RA-EU relations, the upcoming Summit agenda of the Eastern Partnership, the issues relating to the common political and security problems and challenges of the South Caucasus.