ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանը մասնակցել է Վենետիկի հանձնաժողովի 112-րդ լիագումար նիստին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանը հոկտեմբերի 6-ին մասնակցել է «Ժողովրդարավարություն իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի՝ Վենետիկի հանձնաժողովի 112-րդ լիագումար նիստին: Նիստի ընթացքում Արփինե Հովհաննիսյանը հանդես է եկել զեկուցմամբ՝ ներկայացնելով ՀՀ Սահմանադրության նոր դրույթների լիարժեք կենսագործման համար անհրաժեշտ իրավական ակտերի մշակման եւ ՀՀ Ազգային ժողովում դրանց քննարկման ընթացիկ իրավիճակը:
Ազգային ժողովի փոխխոսնակը բարձր է գնահատել Վենետիկի հանձնաժողովի հետ շարունակական համագործակցությունը եւ նշել, որ Ազգային ժողովի կողմից արդեն իսկ ընդունված չորս սահմանադրական օրենքներից երեքն ստացել են Վենետիկի հանձնաժողովի եզրակացությունը, ինչը մեծապես նպաստել է, որ այդ օրենքները համապատասխանեն միջազգային լավագույն փորձին եւ չափանիշներին: Միեւնույն ժամանակ Արփինե Հովհաննիսյանը համոզմունք է հայտնել, որ հանձնաժողովի հետ արդյունավետ համագործակցությունը կշարունակվի նաեւ Սահմանադրության փոփոխություներով պայմանավորված մյուս օրենքների մշակման գործընթացում:

Вице-спикер НС А.Оганнисян выступила на 112-м пленарном заседании Венецианской комиссии
6 октября вице-спикер НС А.Оганнисян приняла участие в 112-м пленарном заседании Венецианской комиссии ЕС “Демократия через право”. В ходе заседания А.Оганнисян выступила с докладом, представив ход разработки необходимых правовых актов для полноценной реализации новых положений Конституции и их обсуждения в НС РА.
Вице-спикер НС высоко оценила последовательное сотрудничество с Венецианской комиссией и отметила, что по трем из четырех уже принятых парламентом РА конституционных законов получено заключение комиссии, что в значительной мере способствовало приведению их в соответствие с лучшим международным опытом и стандартами. В то же время А.Оганнисян выразила уверенность, что плодотворное сотрудничество с Венецианской комиссией будет продолжено также в процессе разработки других законов, обусловленных изменениями Конституции РА.