«Ադրբեջանում պետական մակարդակով խրախուսվում է հայատյացությունը». Էդուարդ Շարմազանովը՝ Բելառուսի խորհրդարանի փոխխոսնակին
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Էդուարդ Շարմազանովը Սանկտ Պետերբուրգ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում հոկտեմբերի 13-ին հանդիպել է Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի փոխնախագահ, Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Բոլեսլավ Պիրշտուկի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ մշտական ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորել են ՀԱՊԿ անդամ պետությունների խորհրդարանականների համագործակցված աշխատանքը միջազգային հարթակներում: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովն այս համատեքստում մասնավորապես նշել է. «ՀԱՊԿ անդամ երկրների պատգամավորները պետք է միջազգային հարթակներում սատարեն միմյանց եւ չանեն հայտարարություններ, որոնք չեն բխում ՀԱՊԿ-ի պաշտոնական դիրքորոշումից: Անընդունելի է, երբ ՀԱՊԿ անդամ երկրի ներկայացուցիչները դաշնակցին հակասող հայտարարություն են անում»:
Զրուցակիցները կարեւորել են ՀԱՊԿ եւ ԱՊՀ տարածաշրջանում հակամարտությունների խաղաղ կարգավորումը: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է. «Արցախի խնդիրը չի կարող ունենալ ռազմական լուծում: Հակառակ ադրբեջանական պնդումներին՝ մենք վերահաստատում ենք, որ Ադրբեջանն իր ապակառուցողական քաղաքականությամբ իրական սպառնալիք է տարածաշրջանային անվտանգության համար: ՀԱՊԿ պատգամավորները պիտի դատապարտեն Ադրբեջանին, որի գործողությունների պատճառով զոհվում են մարդիկ»: Նա հավելել է նաեւ, որ Ադրբեջանում պետական մակարդակով խրախուսվում է հայատյացությունը:
Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ԲՀ Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի առաջիկա նիստի կազմակերպմանն առնչվող հարցերին:

Eduard Sharmazanov to Deputy Speaker of Belarus Parliament: Armenophobia is Encouraged at State Level in Azerbaijan
On October 13, the RA NA Deputy Speaker, the Co-Chair of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the RA National Assembly and the National Assembly of the Republic of Belarus Eduard Sharmazanov met with the Deputy Speaker of the House of Representatives of the National Assembly of the Republic of Belarus, the Co-Chair of the Inter-Parliamentary Committee Boleslav Pirshtuk within his working visit to Saint Petersburg. The RA NA Permanent Representative to the CIS IPA Hayk Chilingaryan attended the meeting.
During the meeting the sides highlighted the coordinated work of the parliamentarians of the CSTO Member States on the international platforms. In this context the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov particularly noted: “The deputies of the CSTO Member States should support each other on the international platforms and don’t make statements, which do not stem from the CSTO official position. It is inadmissible that the representatives of the CSTO Member State make statements contradicting the ally.”
The interlocutors highlighted the peaceful settlement of the conflicts in the CSTO and the CIS Region. In this context the RA NA Deputy Speaker underlined: “The problem of Artsakh cannot have military solution. On the contrary to Azerbaijani claims we reaffirm that Azerbaijan with its deconstructive policy is a real threat for the regional security. The CSTO deputies should condemn Azerbaijan, as because of their actions people die.” He has also added that Armenophobia is encouraged at state level in Azerbaijan.
Issues concerning the organization of the upcoming sitting of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the RA National Assembly and the RB National Assembly were touched upon.