«Ադրբեջանում պետական մակարդակով խրախուսվում է հայատյացությունը». Էդուարդ Շարմազանովը՝ Բելառուսի խորհրդարանի փոխխոսնակին
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Էդուարդ Շարմազանովը Սանկտ Պետերբուրգ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում հոկտեմբերի 13-ին հանդիպել է Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի փոխնախագահ, Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Բոլեսլավ Պիրշտուկի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ մշտական ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորել են ՀԱՊԿ անդամ պետությունների խորհրդարանականների համագործակցված աշխատանքը միջազգային հարթակներում: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովն այս համատեքստում մասնավորապես նշել է. «ՀԱՊԿ անդամ երկրների պատգամավորները պետք է միջազգային հարթակներում սատարեն միմյանց եւ չանեն հայտարարություններ, որոնք չեն բխում ՀԱՊԿ-ի պաշտոնական դիրքորոշումից: Անընդունելի է, երբ ՀԱՊԿ անդամ երկրի ներկայացուցիչները դաշնակցին հակասող հայտարարություն են անում»:
Զրուցակիցները կարեւորել են ՀԱՊԿ եւ ԱՊՀ տարածաշրջանում հակամարտությունների խաղաղ կարգավորումը: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է. «Արցախի խնդիրը չի կարող ունենալ ռազմական լուծում: Հակառակ ադրբեջանական պնդումներին՝ մենք վերահաստատում ենք, որ Ադրբեջանն իր ապակառուցողական քաղաքականությամբ իրական սպառնալիք է տարածաշրջանային անվտանգության համար: ՀԱՊԿ պատգամավորները պիտի դատապարտեն Ադրբեջանին, որի գործողությունների պատճառով զոհվում են մարդիկ»: Նա հավելել է նաեւ, որ Ադրբեջանում պետական մակարդակով խրախուսվում է հայատյացությունը:
Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ԲՀ Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի առաջիկա նիստի կազմակերպմանն առնչվող հարցերին:

Э.Шармазанов – вице-спикеру парламента Беларуси: “В Азербайджане на государственном уровне поощряется армянофобия”
13 октября вице-спикер НС, сопредседатель Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и НС Республики Беларусь Э.Шармазанов в рамках рабочего визита в Санкт-Петербург   встретился с вице-спикером Палаты представителей  НС РБ, сопредседателем Межпарламентской комиссии Б.Пирштуком. На встрече присутствовал Постоянный представитель НС РА в МПА СНГ Г.Чилингарян.
В ходе встречи стороны подчеркнули важность скоординированной работы парламентариев государств-членов ОДКБ на международных площадках. Вице-спикер НС РА в этом контексте,  в частности, отметил: “Депутаты парламентов стран-членов ОДКБ должны на международных площадках поддерживать друг друга и не делать заявлений, не исходящих из официальной позиции ОДКБ. Неприемлемо, когда представители страны-члена ОДКБ делают противоречащее союзнику заявление”.
Собеседники особо выделили важность мирного урегулирования конфликтов в регионе ОДКБ и СНГ.   В этом русле вице-спикер НС РА подчеркнул: “Арцахская проблема не может иметь военного решения. Вопреки азербайджанским утверждениям, мы подтверждаем, что Азербайджан своей деструктивной политикой является реальной угрозой   региональной безопасности. Депутаты ОДКБ должны осудить Азербайджан, из-за действий которого гибнут люди”. Он также добавил, что в Азербайджане на государственном уровне поощряется армянофобия.
Затронуты вопросы организации предстоящего заседания Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и НС РБ.