Հոկտեմբերի 17-ին ՀՀ Ազգային ժողովի Հայաստան-Ղազախստան բարեկամական խմբի անդամները հանդիպել են Հայաստանում Ղազախստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաեւի հետ:
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ղազախստան բարեկամական խմբի ղեկավար Կարեն Բեքարյանը, ողջունելով դեսպանին, ներկայացրել է բարեկամական խմբի՝ հանդիպմանը մասնակից անդամներին՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Միքայել Մելքումյանին, պատգամավորներ Արման Սաղաթելյանին, Միհրան Հակոբյանին, Տիգրան Ուրիխանյանին:
Կարեն Բեքարյանը նշել է, որ բարեկամական խումբը հնարավոր ջանքերը կներդնի Հայաստանի եւ Ղազախստանի խորհրդարանների միջեւ առկա երկխոսությունը զարգացնելու եւ խորացնելու ուղղությամբ: Բարեկամական խմբի ղեկավարն անդրադարձել է միջազգային հարթակներում միմյանց աջակցելու, դեսպանատների հետ համագործակցությունն ակտիվացնելու հարցերին: Կարեն Բեքարյանի խոսքով՝ առաջիկա տարիներին բարեկամական խմբերի շփումները, փոխայցելությունները, համագործակցությունն աշխուժացնելու համար պետք է որոշակի քայլեր ձեռնարկել՝ օգտագործելով առկա ներուժը:
Թիմուր Ուրազաեւը, ողջունելով բարեկամական խմբի անդամներին, կարեւորել է փոխգործակցությունը խորհրդարանական բարեկամական խմբերի միջեւ: Դեսպանի խոսքով՝ Ղազախստանն ու Հայաստանն ընդհանուր մոտեցումներ ունեն շատ հարցերի շուրջ, ինչպես նաեւ ընդհանուր արժեհամակարգ, որի վրա հիմնված է երկու երկրների քաղաքականությունը:
Թիմուր Ուրազաեւը հույս է հայտնել, որ բարեկամական նոր խումբը նախորդի պես արդյունավետ կաշխատի՝ նպաստելով երկու երկրների թե՛ միջխորհրդարանական, թե՛ միջկուսակցական հարաբերությունների զարգացմանը: Դեսպանը նույնպես կարեւորել է խորհրդարանական պատվիրակությունների համագործակցությունը եւ հավասարակշռված մոտեցումները միջազգային կառույցներում:
Այնուհետեւ հանդիպման մասնակիցներն իրենց տեսակետներն են հայտնել բարեկամական խմբերի գործունեության ակտիվացման, տնտեսական համագործակցության խթանման, մշակութային եւ հեռահաղորդակցության ոլորտներում կապերի աշխուժացման վերաբերյալ:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Միքայել Մելքումյանն ափսոսանք է հայտնել տնտեսության բնագավառում առկա ներուժը չօգտագործելու կապակցությամբ: Միքայել Մելքումյանի խոսքով՝ լոգիստիկ խնդիրների լուծման դեպքում կակտիվանան տնտեսական կապերը, այդ թվում՝ ապրանքաշրջանառությունը:

17 октября члены парламентской группы дружбы Армения – Казахстан встретились с Чрезвычайным и Полномочным послом Казахстана в РА Т.Уразаевым.
Руководитель группы дружбы Армения – Казахстан   К.Бекарян представил членов группы – вице-спикера НС М.Мелкумяна, депутатов А.Сагателяна, М.Акопяна и Т.Уриханяна.
К.Бекарян отметил, что группа дружбы приложит все возможные усилия для дальнейшего развития и углубления диалога между парламентами Армении и Казахстана. Он обратился к необходимости поддержки друг друга на международных площадках, активизации сотрудничества с посольствами. По словам Бекаряна, для оживления контактов, взаимных поездок и сотрудничества групп дружбы в предстоящие годы нужны определенные шаги с использованием существующего потенциала.
Т.Уразаев, приветствуя членов группы дружбы, подчеркнул важность взаимодействия между парламентскими группами дружбы. По словам посла, Армения и Казахстан имеют общие подходы к ряду вопросов, а также общую систему ценностей, на которой базируется политика обеих стран.
Посол Казахстана выразил надежду, что новая группа дружбы, как и прежняя, будет работать продуктивно, способствуя развитию как межпарламентских, так и межпартийных отношений. Г-н Уразаев также подчеркнул важность сотрудничества и взвешенных подходов парламентских делегаций в международных структурах.
Затем участники встречи поделились своими точками зрения по активизации деятельности групп дружбы, укреплению экономического сотрудничества, оживлению связей в области культуры и информационных технологий.
Вице-спикер НС М.Мелкумян выразил сожаление неполным использованием имеющегося в сфере экономики потенциала. По его словам, в случае решения логистических задач активизируются экономические связи, в том числе товарооборот.