ՀՀ ԱԺ նախագահը հանդիպել է Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդայի հետ
Հոկտեմբերի 18-ին սկսվել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակության պաշտոնական այցը Լեհաստանի Հանրապետություն: Պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Արմեն Աշոտյանը, Վահան Հարությունյանը, Արմեն Ռուստամյանը, Էդմոն Մարուքյանը եւ Կարինե Պողոսյանը:
Նույն օրը ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը Վարշավայում հանդիպել է Լեհաստանի Հանրապետության նախագահ Անջեյ Դուդայի հետ:
Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարը գոհունակությամբ նշել է, որ հայ եւ լեհ ժողովուրդների` բազմադարյա բարեկամության վրա հիմնված միջպետական հարաբերություններն անցած 25 տարվա ընթացքում ընդլայնվել ու զարգացել են. անցնող տարիները նշանավորվել են երկու երկրների միջեւ կանոնավոր քաղաքական երկխոսությամբ եւ բարձրաստիճան փոխայցերով: «Նման մակարդակով այցերը կարեւոր են երկկողմ հարաբերությունների զարգացման եւ խորացման համար»,-ասել է Արա Բաբլոյանը:
Խոսելով երկկողմ փոխգործակցության մասին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը մասնավորապես ընդգծել է, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը եւ շահագրգիռ է բարեկամ երկրների օրենսդիր մարմինների հետ երկխոսության աշխուժացմամբ: Ըստ Արա Բաբլոյանի՝ հայ-լեհական միջխորհրդարանական կապերի ընդլայնումը կարեւոր հիմք է միջպետական հարաբերությունների խորացման համար: ՀՀ խորհրդարանի նախագահը հույս է հայտնել, որ օրենսդիր մարմիններում գործող բարեկամական խմբերն առաջիկա տարիների ընթացքում ակտիվ գործունեություն կծավալեն:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ միջխորհրդարանական հարթակներում փոխգործակցությանը: Արա Բաբլոյանը կարեւորել է Հայաստանի եւ Լեհաստանի ազգային պատվիրակությունների միջեւ միջազգային խորհրդարանական տարբեր վեհաժողովների շրջանակում ակտիվ համագործակցության զարգացումը:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի մասին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը մասնավորապես ընդգծել է, որ Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը:
ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ հայ-լեհական համագործակցության օրակարգում կարեւոր տեղ են զբաղեցնում Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները՝ հավելելով, որ Լեհաստանը՝ որպես Արեւելյան գործընկերության համահեղինակ, ակտիվ դերակատարում ունի Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների ամրապնդման գործում:
Լեհաստանի նախագահը, շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ ԱԺ նախագահին այցելության համար, վստահեցրել է, որ իր երկիրը եղել եւ մնում է Հայաստանի լավագույն բարեկամը:
Անջեյ Դուդայը կարեւորել է միջխորհրդարանական համագործակցությունը երկու երկրների միջեւ եւ հույս հայտնել, որ այդ հարաբերություններն առավել կամրապնդվեն եւ կխորանան:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ Լեհաստանի նախագահը վերահաստատել է իրենց հավասարակշիռ մոտեցումն ու համոզմունք հայտնել, որ խնդիրը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձեւաչափում:

18 октября начался официальный визит в Республику Польша делегации во главе с Председателем НС А.Баблояном. В составе делегации депутаты НС А.Ашотян, В.Арутюнян, А.Рустамян, Э.Марукян и К.Погосян.
В тот же день в Варшаве Председатель НС А.Баблоян встретился с президентом Республики Польша Анджеем Дудой.
Глава парламента Армении с удовлетворением отметил, что опирающиеся на многовековую дружбу армянского и польского народов межгосударственные отношения за последние 25 лет расширились и развились – прошедшие годы ознаменовались регулярным политическим диалогом и высокими визитами. “Визиты на таком уровне важны для развития и углубления двусторонних отношений”, - сказал А.Баблоян.
Говоря о двустороннем взаимодействии, спикер НС, в частности, подчеркнул, что Армения всемерно ценит роль парламентской дипломатии и заинтересована в оживлении диалога с законодательными органами дружественных стран. По Баблояну, расширение армяно-польских   межпарламентских связей – важная основа для углубления межгосударственных отношений. Председатель парламента РА выразил надежду, что действующие в законодательных органах группы дружбы развернут активную деятельность.
Затронуто также взаимодействие на международных площадках. А.Баблоян особо выделил развитие активного сотрудничества национальных делегаций Армении и Польши в рамках различных международных парламентских ассамблей.
Коснувшись Нагорно-Карабахской проблемы, Председатель НС, в частности, подчеркнул, что Армения продолжает оставаться приверженной мирному урегулированию конфликта.
Глава парламента РА отметил, что в повестке армяно-польского сотрудничества важное место занимают отношения Армения – ЕС, добавив, что Польша, как соавтор Восточного партнерства, играет активную роль в деле укрепления этих отношений.
Президент Польши, поблагодарив Председателя НС РА за визит, заверил, что его страна была и остается лучшим другом Армении.
Анджей Дуда подчеркнул важность межпарламентского сотрудничества двух стран и выразил надежду, что эти отношения еще более укрепятся и углубятся.
Обратившись к Нагорно-Карабахскому конфликту, президент Польши подтвердил взвешенный подход своей страны и выразил уверенность, что проблема должна быть решена исключительно мирным путем – в формате сопредседателей МГ ОБСЕ.