Արա Բաբլոյանը հանդիպել է Լեհաստանի Սեյմի մարշալեկ Մարեկ Կուհչինսկու հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 20-ին Վարշավայում հանդիպել է Լեհաստանի Հանրապետության Սեյմի մարշալեկ Մարեկ Կուհչինսկու հետ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ քառորդ դարի ընթացքում երկու երկրները զարգացրել են բարեկամական հարաբերություններ, բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն, արդյունավետ համագործակցություն են ծավալում տարբեր ոլորտներում:
Արա Բաբլոյանն ընդգծել է, որ խորհրդարանական ձեւաչափով համագործակցությունն իր կարեւոր դերն ունի հայ-լեհական միջպետական հարաբերությունների օրակարգը հարստացնելու եւ առկա բարեկամական կապերը խորացնելու գործում: Ըստ ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարի՝ հայ-լեհական միջխորհրդարանական երկխոսության զարգացման գործում կարեւոր նշանակություն կարող է ունենալ խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի միջեւ կապերի ակտիվացումը: Պարոն Բաբլոյանի համոզմամբ՝ Հայաստանի եւ Լեհաստանի խորհրդարանականների միջեւ փոխգործակցությունը զարգացնելու մեծ ներուժ կա ոչ միայն երկկողմ, այլ նաեւ բազմակողմ հարթակներում:
ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ հայ եւ լեհ ժողովուրդների բարեկամության ապացույցը Լեհաստանում հայերի դարավոր կենսագործունեությունն է, որի ընթացքում հայերն իրենց դրսեւորել են լավագույն կողմերով: Այսօր Լեհաստանում ապրում է շուրջ 25 հազար հայ: Պարոն Բաբլոյանը շնորհակալություն է հայտնել հայ համայնքի հանդեպ լեհական իշխանությունների դրական վերաբերմունքի համար:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի մասին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը խաղաղ կարգավորմանն այլընտրանք չի տեսնում: Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարը, անդրադառնալով անցած տարվա ապրիլին Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմին, նշել է, որ ադրբեջանական կողմի իրականացրած վայրագությունները եւս մեկ անգամ ցույց տվեցին մարդկային կյանքի հանդեպ Ադրբեջանի ղեկավարության վերաբերմունքը:
«Խոր ցավով տեղեկացա, որ Ադրբեջանի ռազմական ուժերի կողմից երեկ սպանվել է 19-ամյա հայ երիտասարդ: Մենք՝ բժիշկներս, մեկ ժամ առաջ ծնված երեխային ժամերով վիրահատում ենք, լիարժեք ապաքինման համար ամիսներ շարունակ խնամում եւ մեզ համար անհասկանալի է, թե ինչպես մի քանի րոպեում կարելի է բազմաթիվ մարդկանց կյանքեր խլել այն պատճառով, որ չեն ցանկանում խնդիրը լուծել խաղաղությամբ»,-ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Լեհաստանի Հանրապետության Սեյմի մարշալեկ Մարեկ Կուհչինսկին, շնորհակալություն հայտնելով այցելության համար, վստահեցրել է, որ համագործակցությունը խորհրդարանական ձեւաչափում լավագույնս կշարունակվի: Սեյմի մարշալեկը գոհունակությամբ է խոսել այն մեծ ավանդի մասին, որ ունեն հայերը Լեհաստանում: Նրա խոսքով՝ հայերը լեհերի բարեկամներն են, ինչի վառ ապացույցն է նաեւ երեկ Սենատում ընդունված պատմական բանաձեւը:
Կողմերը քննարկել են նաեւ համագործակցությունը երկկողմ եւ բազմակողմ ուղղություններով զարգացնելու կոնկրետ ծրագրեր:

А.Баблоян встретился с маршалом Сейма Польши М.Кухциньским
20 октября делегация во главе с Председателем НС А.Баблояном встретилась с маршалом Сейма Республики Польша Мареком Кухциньским.
Председатель НС отметил, что за четверть века обе страны развили дружественные отношения, обеспечили высокий уровень политического диалога, развернули эффективное сотрудничество в различных областях.
Глава парламента РА подчеркнул, что сотрудничество в парламентском формате играет важную роль в обогащении повестки армяно-польских межгосударственных отношений и в углублении существующих дружественных связей. По Баблояну, в развитии армяно-польского межпарламентского диалога существенное значение может иметь активизация связей между группами дружбы. Спикер НС убежден, что между парламентариями Армении и Польши налицо большой потенциал для развития не только двустороннего, но и многостороннего взаимодействия.
Руководитель парламента НС отметил, что свидетельством дружбы между армянским и польским народами является вековая жизнедеятельность армян в Польше, в ходе которой армяне проявили себя с лучших сторон. Сегодня в Польше проживает около 25 тысяч армян. Г-н Балоян поблагодарил польские власти за позитивное отношение к армянам.
Говоря о Нагорно-Карабахской проблеме, Председатель НС подчеркнул, что Армения не видит альтернативы мирному урегулированию конфликта. Обратившись к развязанной Азербайджаном в апреле прошлого года войне, он отметил, что зверства азербайджанской стороны еще раз показали отношение руководства Азербайджана к человеческой жизни.
“С глубокой болью узнал, что вчера азербайджанскими вооруженными силами убит 19-летний армянин. Мы, врачи, оперируем часами только что родившегося ребенка, заботимся о нем месяцами для полноценного выздоровления и нам непонятно, как за несколько минут можно отнимать жизни многих людей лишь потому, что не хотят решать проблему миром”, - заметил спикер НС РА.
Маршал Сейма Республики Польша М.Кухциньский, поблагодарив за визит, заверил, что сотрудничество в парламентском формате будет успешно продолжено. Он с удовлетворением отметил большой вклад армян Польши. По словам маршала, поляки – друзья армян, ярким доказательством чего является также принятая вчера Сенатом историческая резолюция.
Стороны обсудили также конкретные программы развития двустороннего и разностороннего сотрудничества.