Մարգարիտ Եսայանի ելույթը ՖԽՎ-ի Եվրոպայի տարածաշրջանի 30-րդ հոբելյանական նիստի ժամանակ
Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանը հոկտեմբերի 25-ին Սարաեւոյում ելույթ է ունեցել ՖԽՎ Եվրոպայի տարածաշրջանի 30-րդ հոբելյանական նիստի ժամանակ:
ինձ համար մեծ պատիվ է մասնակցել Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի Եվրոպայի տարածաշրջանի 30-րդ լիագումար նիստին: Ողջունում եմ բոլորիդ եւ շնորհակալ եմ Բոսնիա-Հերցեգովինայի մեր գործընկերներին այս կարեւոր միջոցառումը հյուրընկալելու համար:
Մեր աշխատանքի օրակարգը հագեցած է եւ քննարկումները կարեւոր թեմայի շուրջ են՝ ֆրանկոֆոն երկրների փոխադարձ տնտեսական շփումները, տնտեսական համագործակցությունը եւ հեռանկարները:
Ինքս տնտեսագետ չեմ, սակայն խիստ կարեւոր համարեցի այս քննարկումները եւ ուզում եմ ձեզ տեղեկացնել, որ Հայաստանի Հանրապետությունն անչափ կարեւորում է ֆրանկոֆոնիայի կազմակերպության հետ համագործակցությունը:
թերեւս բոլորդ գիտեք որ 2018 թվականի հոկտեմբերին Ֆրանկոֆոնիայի կազմակերպության 18-րդ գագաթաժողովը տեղի է ունենալու Հայաստանում: Իմ երկիրն ամենայն պատասխանատվությամբ է նախապատրաստվում այս կարեւոր միջոցառմանը: Պարբերաբար, ինչպես նաեւ երկու օր առաջ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն անցկացրեց աշխատանքային քննարկում այս կարեւոր միջոցառման կազմակերպչական աշխատանքի մասով: Հանձնարարականները տրված են հստակ՝ Հայաստանը պիտի անի ամեն ինչ մեր գործընկերներին հավուր պատշաճի ընդունելու համար: Գիտեք, որ դրանից հետո Հայաստանն է դառնալու այս կառույցում նախագահող երկիրը, ուստի, նաեւ տնտեսական թեմաները խիստ կարեւորելով՝ ուզում եմ ասել հետեւյալը: Հայաստանը նախատեսում է գալիք նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում կայանալիք Եվրոպական միության գագաթաժողովի ժամանակ ԵՄ-ի հետ ստորագրել Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը: Սրանով Հայաստանը կարող է ապացուցել, որ մաս կազմելով եվրասիական տնտեսական ինտեգրացիոն գործընթացներին՝ մյուս կողմից կարող է ընդլայնված եւ խոր հարաբերություններ ունենալ Եվրոպական միության հետ: Այսպիսով, անդամակցելով ԵԱՏՄ-ին՝ Հայաստանը կարող է գրավիչ լինել եվրասիական ընդարձակ շուկա առանց մաքսատուրքի մուտք ունենալու հնարավորությամբ հետաքրքրված եվրոպացի ներդրողների համար: Սա անչափ կարեւոր է մեր երկրի համար եւ կօգնի ավելի խորացնելու հարաբերությունները եվրոպական երկրների հետ:
Գիտեք, որ 2015 թվականից ի վեր Հայաստանը հանդիսանում է Եվրասիական տնտեսական միության ակտիվ անդամ, որը միավորում է Ռուսաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը եւ Ղրղզստանը: Կատարելով Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու ընտրություն՝ Հայաստանը կարող է միեւնույն ժամանակ խարսխված լինել Եվրոպային՝ դառնալով, այսպիսով, կամուրջ երկու շուկաների միջեւ: Հայաստանը կարող է օգտակար լինել «տնտեսական ֆրանկոֆոնիայի» ձեռնարկությունների համար ինչպես Եվրասիական տնտեսական միության շուկա մուտք ունենալու, այնպես էլ Հայաստանի հարեւան Իրանի հետ իրենց հարաբերությունների հաստատման հարցում: Հայաստանի կառավարությունը ձեռնամուխ է եղել հայ-իրանական սահմանին ազատ տնտեսական գոտու ստեղծմանը եւ այս նախագծում մեր ֆրանկոֆոն գործընկերների մասնակցությունը ողջունելի կլինի:
Վերջում հարկ եմ համարում նշել, որ «տնտեսական ֆրանկոֆոնիան» Ֆրանսիայի միջոցով վաղուց ի վեր իր լուրջ ներկայությունն ապահովել է հայկական շուկայում: Վերջինիս հանդեպ մեծացող հետաքրքրություն են ցուցաբերում ֆրանսիական խոշոր ձեռնարկությունները, ինչը բացատրվում է, ինչպես վերը նշվեց, մի կողմից Իրանի՝ արտաքին աշխարհին բացվելու հետեւանքով իրանական շուկա մուտք ունենալու հանգամանքով, մյուս կողմից՝ Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությամբ, որը հնարավորություն է ընձեռում մուտք գործելու ռուսական եւ Կենտրոնական Ասիայի երկրների շուկաներ:
Շնորհակալ եմ քննարկումների համար եւ ուզում եմ հայտարարել, որ մենք պատրաստ ենք ազատ շփումների»,-ասել է տիկին Եսայանը:

Выступление М.Есаян на 30-м юбилейном заседании Европейской региональной ПАФ
25 октября глава делегации НС РА в Парламентской Ассамблее Франкофонии (ПАФ) М.Есаян выступила на 30-м юбилейном заседании Европейской региональной ПАФ с речью:
для меня большая честь принять участие в 30-м пленарном заседании Европейской региональной ПАФ. Я приветствую всех вас и благодарю наших коллег из Боснии и Герцеговины за проведение этого важного мероприятия.
Наша рабочая повестка дня насыщенна, и обсуждения посвящены важной теме – взаимным экономическим контактам, экономическому сотрудничеству и перспективам франкоязычных стран.
Я не экономист, но считаю эти дебаты очень важными, и хочу сообщить вам, что Республика Армения придает большое значение сотрудничеству с Организацией Франкофонии.
возможно, все вы знаете, что 18-й Саммит Организации Франкофонии состоится в октябре 2018г. в Армении. Моя страна готовится к этому важному событию со всей ответственностью. Регулярно, как и два дня назад, Президент РА Серж Саргсян провел рабочее обсуждение по организации этого важного мероприятия. Даны четкие инструкции: Армения должна сделать все возможное для надлежащего приема наших партнеров. Вы знаете, что после этого Армения станет председательствующей страной в этой структуре, и, учитывая важность экономических тем, хотела бы сказать следующее: Армения намечает подписание Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве с ЕС на предстоящем 24 ноября в Брюсселе саммите ЕС. Таким образом, Армения способна доказать: будучи частью евразийских экономических интеграционных процессов, с другой стороны, может иметь расширенные и глубокие отношения с Европейским Союзом. Таким образом, являясь членом ЕАЭС, Армения может быть привлекательной для европейских инвесторов, заинтересованных в доступе на обширный евразийский рынок без таможенной пошлины. Это очень важно для нашей страны и поможет еще более углубить отношения с европейскими странами.
Вы знаете, что с 2015 г. Армения является активным членом ЕАЭС, объединяющего Россию, Беларусь, Казахстан и Киргизию. Сделав выбор в пользу Евразийского экономического союза, Армения в то же время может быть привязана к Европе, становясь таким образом мостом между двумя рынками. Армения может оказаться полезной для компаний “экономической франкофонии” как в доступе на рынок ЕАЭС, так и в налаживании их отношений с соседним с Арменией Ираном. Правительство Армении создало свободную экономическую зону на армяно-иранской границе, и участие наших франкоязычных партнеров в этом проекте будет приветствоваться.
В заключение считаю нужным отметить, что “экономическая франкофония” через Францию ​​уже давно обеспечила свое серьезное присутствие на армянском рынке. К последнему крупные французские компании проявляют растущий интерес, объясняющийся тем, что, как говорилось выше, с одной стороны, имеется доступ к иранскому рынку в связи с открывшимся внешнему миру Ираном, с другой   –  членство Армении в ЕАЭС, позволяющее обеспечить выход на российский и центральноазиатский рынки.