ՀՀ ԱԺ նախագահի հանդիպումները Դուշանբեում
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը Տաջիկստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում հոկտեմբերի 30-ին հանդիպել է Տաջիկստանի Հանրապետության նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են երկկողմ համագործակցության ընթացիկ վիճակին եւ զարգացման հեռանկարներին, միջխորհրդարանական համագործակցությանը, նախանշել տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության ուղղությունները:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ ընդգծել են, որ հայ-տաջիկական հարաբերությունները կառուցված են Հայաստանի եւ Տաջիկստանի ժողովուրդների միջեւ բարեկամության ամուր ավանդույթների, հարգանքի եւ փոխադարձ համակրանքի վրա ու համոզմունք հայտնել, որ այս տարվա հունիսին Էմոմալի Ռահմոնի կատարած պաշտոնական այցը Հայաստան նոր ազդակ հաղորդեց երկկողմ հարաբերություններին: Կողմերը հույս են հայտնել, որ ՀՀ ԱԺ նախագահի այցը եւս նոր խթան կհանդիսանա Հայաստանի եւ Տաջիկստանի միջխորհրդարանական հարաբերությունների ամրապնդմանն ու խորացմանը` ի նպաստ երկու բարեկամ երկրների եւ ժողովուրդների: Այս համատեքստում կողմերն ընդգծել են բարեկամական խմբերի արդյունավետ փոխգործակցությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը նշել է, որ Հայաստանի եւ Տաջիկստանի միջեւ ձեւավորված է անհրաժեշտ իրավապայմանագրային հիմք, որն ընդգրկում է համագործակցության բոլոր ոլորտները: ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարի խոսքով` առկա է անհրաժեշտ ներուժ փոխշահավետ եւ բազմոլորտ համագործակցության հետագա զարգացման համար:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել մասնավորապես տնտեսության, գիտության, կրթության, ինչպես նաեւ մշակութային եւ հումանիտար ոլորտներում կապերի սերտացման կարեւորության շուրջ: Զրուցակիցները խոսել են միջազգային հարթակներում երկկողմ համագործակցության մասին, անդրադարձել տարածաշրջանային եւ միջազգային մարտահրավերներին դիմակայելու համատեղ ջանքերին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաեւ հակամարտությունների կարգավորմանը: Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը կարեւորել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հանգուցալուծումը խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով:
Տաջիկստանի Հանրապետության նախագահի հետ հանդիպումից հետո ՀՀ ԱԺ նախագահը լրատվամիջոցների համար հանդես է եկել հայտարարությամբ: Արա Բաբլոյանը, նշելով, որ իր գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով Տաջիկստանի Հանրապետությունում է երկրի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի նախաձեռնությամբ, հատկանշական է համարել, որ խորհրդարանական պատվիրակության այցն իրականանում է երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-րդ հոբելյանական տարում:
«Հայ-տաջիկական հարաբերությունները կառուցված են պատմական եւ բարեկամական ամուր հիմքերի վրա: Հայաստանն անկախության վերականգնման առաջին օրվանից մեծ նշանակություն է տալիս բարեկամ Տաջիկստանի հետ համագործակցության զարգացմանն ու ընդլայնմանը եւ երկու երկրների միջեւ արդյունավետ կապերի ձեւավորմանը, որոնք այսուհետ եւս կխորանան եւ կամրապնդվեն:
Այս տարվա հունիսին Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի պաշտոնական այցը Հայաստան նոր ազդակ հաղորդեց երկկողմ հարաբերությունների ողջ ներկապնակին: Ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրացումը կնպաստի քաղաքական երկխոսության առավել ընդլայնմանը, փոխշահավետ համագործակցությանը առեւտրատնտեսական, գիտատեխնիկական, մշակութային, հումանիտար եւ այլ ոլորտներում: Մենք գնահատում ենք Տաջիկստանի իշխանությունների վերաբերմունքը հայկական համայնքի նկատմամբ, որը մեր երկու երկրներին եւ ժողովուրդներին կապող կարեւոր օղակ է:
Հույս ունեմ, որ մեր պաշտոնական այցը կնպաստի նաեւ օրենսդիր իշխանությունների միջեւ փոխգործակցության հետագա ակտիվացմանը:
Մենք հատուկ նշանակություն ենք տալիս Հայաստանի եւ Տաջիկստանի օրենսդիր մարմինների եւ խորհրդարանականների միջեւ համագործակցության զարգացմանը` հիմնված երկու երկրների միջեւ բարեկամության եւ համագործակցության պայմանագրի դրույթների վրա:
Մեր բոլոր ջանքերն ուղղված կլինեն խաղաղության հաստատմանն ու պահպանմանը եւ մեր ժողովուրդների բարեկեցությանը»,-ասել է պարոն Բաբլոյանը:
Նույն օրը ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է նաեւ Տաջիկստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սիրոջիդին Ասլովի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են փոխհամագործակցության հեռանկարները` ընդգծելով, որ երկու երկրների միջեւ առկա է քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակ: Համագործակցության աշխուժացման հարցում զրուցակիցներն անհրաժեշտ են համարել փոխայցերի ակտիվացումը եւ տարբեր միջազգային հարթակներում հանդիպումները:
Անդրադարձ է կատարվել առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը. այս հարցում մեծ դեր է վերապահվել հայ-տաջիկական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովին եւ հայ-տաջիկական գործարար համաժողովին:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը ներկայացրել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումները:
Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Վահրամ Բաղդասարյանը, Սասուն Միքայելյանը եւ Ռոմիկ Մանուկյանը:

Встречи Председателя НС в Душанбе
30 октября делегация во главе с Председателем НС А.Баблояном в рамках официального визита в Таджикистан встретилась в Душанбе с президентом Республики Таджикистан Э.Рахмоном.
В ходе встречи стороны обратились к текущему состоянию и перспективам развития двустороннего сотрудничества, межпарламентскому сотрудничеству, наметили векторы взаимодействия в различных сферах.
Собеседники с удовлетворением подчеркнули, что армяно-таджикские связи базируются на крепких традициях дружбы, уважения и взаимной симпатии народов Армении и Таджикистана, и выразили уверенность, что официальный визит президента Э.Рахмона в Армению в июне этого года придал новый импульс двусторонним отношениям. Стороны выразили надежду, что визит Председателя НС РА также явится новым стимулом для упрочения и углубления межпарламентских отношений Армении и Таджикистана – на благо двух дружественных стран и народов. В этом русле стороны подчеркнули важность продуктивного взаимодействия групп дружбы.
Председатель НС А.Баблоян отметил, что между Арменией и Таджикистаном создана необходимая договорно-правовая база, включающая все сферы сотрудничества. По словам спикера парламента, налицо необходимый потенциал для дальнейшего развития многогранного сотрудничества.
На встрече состоялся обмен мнениями по вопросам укрепления связей в экономике, науке, образовании, а также в культурной и гуманитарной сферах. Собеседники говорили о двустороннем сотрудничестве на международных площадках, совместных усилиях по противостоянию региональным и международным вызовам.
В ходе встречи затронуты также вопросы урегулирования конфликтов. Президент Таджикистана Э.Рахмон подчеркнул важность решения Нагорно-Карабахской проблемы путем мирных переговоров.
Председатель НС после встречи с президентом Таджикистана выступил с заявлением для СМИ. А.Баблоян, заметив, что возглавляемая им делегация находится с официальным визитом в Республике Таджикистан по инициативе президента страны Э.Рахмона, подчеркнул особенность поездки парламентской делегации в юбилейный год 25-летия установления дипломатических отношений между двумя странами.
“Армяно-таджикские отношения опираются на прочную историческую и дружескую основу. Армения с первых дней восстановления независимости придает большое значение развитию и расширению сотрудничества с дружественным Таджикистаном, налаживанию эффективных связей между двумя странами, которые и впредь будут углубляться и укрепляться.
Официальный визит президента Таджикистана Э.Рахмона в Армению в июне этого года придал новый импульс всему спектру двусторонних отношений. Осуществление достигнутых договоренностей будет содействовать еще большему оживлению политического диалога, расширению взаимовыгодного сотрудничества в торгово-экономической, научно-технической, культурной, гуманитарной и других сферах. Мы ценим отношение властей Таджикистана к армянской общине, являющейся важным связующим звеном между нашими двумя странами и народами.
Надеюсь, наш официальный визит будет способствовать также дальнейшей активизации взаимодействия между законодательными ветвями власти.
Мы придаем особое значение развитию сотрудничества между законодательными органами и парламентариями Армении и Таджикистана, основанного на положениях договора о дружбе и сотрудничестве между двумя странами.
Все наши усилия будут направлены на установление и сохранение мира, на благополучие наших народов”, - сказал   г-н   Баблоян.
В тот же день возглавляемая спикером НС   делегация встретилась также с министром иностранных дел Республики Таджикистан С.Асловым.
В ходе встречи стороны обсудили перспективы взаимосотрудничества, подчеркнув высокий уровень политического диалога между двумя странами. В вопросе оживления сотрудничества собеседники считают необходимым активизацию взаимных поездок и встречи на различных международных площадках.
Затронуто развитие торгово-экономических отношений – весомая роль отведена армяно-таджикской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству и армяно-таджикскому бизнес-форуму.
Председатель НС А.Баблоян представил последние развития переговорного процесса урегулирования НК-конфликта.
В составе делегации, возглавляемой спикером парламента, депутаты НС В.Багдасарян, С.Микаелян и Р.Манукян.