ՀՀ ԱԺ նախագահի հանդիպումները Դուշանբեում
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը Տաջիկստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում հոկտեմբերի 30-ին հանդիպել է Տաջիկստանի Հանրապետության նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են երկկողմ համագործակցության ընթացիկ վիճակին եւ զարգացման հեռանկարներին, միջխորհրդարանական համագործակցությանը, նախանշել տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության ուղղությունները:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ ընդգծել են, որ հայ-տաջիկական հարաբերությունները կառուցված են Հայաստանի եւ Տաջիկստանի ժողովուրդների միջեւ բարեկամության ամուր ավանդույթների, հարգանքի եւ փոխադարձ համակրանքի վրա ու համոզմունք հայտնել, որ այս տարվա հունիսին Էմոմալի Ռահմոնի կատարած պաշտոնական այցը Հայաստան նոր ազդակ հաղորդեց երկկողմ հարաբերություններին: Կողմերը հույս են հայտնել, որ ՀՀ ԱԺ նախագահի այցը եւս նոր խթան կհանդիսանա Հայաստանի եւ Տաջիկստանի միջխորհրդարանական հարաբերությունների ամրապնդմանն ու խորացմանը` ի նպաստ երկու բարեկամ երկրների եւ ժողովուրդների: Այս համատեքստում կողմերն ընդգծել են բարեկամական խմբերի արդյունավետ փոխգործակցությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը նշել է, որ Հայաստանի եւ Տաջիկստանի միջեւ ձեւավորված է անհրաժեշտ իրավապայմանագրային հիմք, որն ընդգրկում է համագործակցության բոլոր ոլորտները: ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարի խոսքով` առկա է անհրաժեշտ ներուժ փոխշահավետ եւ բազմոլորտ համագործակցության հետագա զարգացման համար:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել մասնավորապես տնտեսության, գիտության, կրթության, ինչպես նաեւ մշակութային եւ հումանիտար ոլորտներում կապերի սերտացման կարեւորության շուրջ: Զրուցակիցները խոսել են միջազգային հարթակներում երկկողմ համագործակցության մասին, անդրադարձել տարածաշրջանային եւ միջազգային մարտահրավերներին դիմակայելու համատեղ ջանքերին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաեւ հակամարտությունների կարգավորմանը: Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը կարեւորել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հանգուցալուծումը խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով:
Տաջիկստանի Հանրապետության նախագահի հետ հանդիպումից հետո ՀՀ ԱԺ նախագահը լրատվամիջոցների համար հանդես է եկել հայտարարությամբ: Արա Բաբլոյանը, նշելով, որ իր գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով Տաջիկստանի Հանրապետությունում է երկրի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի նախաձեռնությամբ, հատկանշական է համարել, որ խորհրդարանական պատվիրակության այցն իրականանում է երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-րդ հոբելյանական տարում:
«Հայ-տաջիկական հարաբերությունները կառուցված են պատմական եւ բարեկամական ամուր հիմքերի վրա: Հայաստանն անկախության վերականգնման առաջին օրվանից մեծ նշանակություն է տալիս բարեկամ Տաջիկստանի հետ համագործակցության զարգացմանն ու ընդլայնմանը եւ երկու երկրների միջեւ արդյունավետ կապերի ձեւավորմանը, որոնք այսուհետ եւս կխորանան եւ կամրապնդվեն:
Այս տարվա հունիսին Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի պաշտոնական այցը Հայաստան նոր ազդակ հաղորդեց երկկողմ հարաբերությունների ողջ ներկապնակին: Ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրացումը կնպաստի քաղաքական երկխոսության առավել ընդլայնմանը, փոխշահավետ համագործակցությանը առեւտրատնտեսական, գիտատեխնիկական, մշակութային, հումանիտար եւ այլ ոլորտներում: Մենք գնահատում ենք Տաջիկստանի իշխանությունների վերաբերմունքը հայկական համայնքի նկատմամբ, որը մեր երկու երկրներին եւ ժողովուրդներին կապող կարեւոր օղակ է:
Հույս ունեմ, որ մեր պաշտոնական այցը կնպաստի նաեւ օրենսդիր իշխանությունների միջեւ փոխգործակցության հետագա ակտիվացմանը:
Մենք հատուկ նշանակություն ենք տալիս Հայաստանի եւ Տաջիկստանի օրենսդիր մարմինների եւ խորհրդարանականների միջեւ համագործակցության զարգացմանը` հիմնված երկու երկրների միջեւ բարեկամության եւ համագործակցության պայմանագրի դրույթների վրա:
Մեր բոլոր ջանքերն ուղղված կլինեն խաղաղության հաստատմանն ու պահպանմանը եւ մեր ժողովուրդների բարեկեցությանը»,-ասել է պարոն Բաբլոյանը:
Նույն օրը ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է նաեւ Տաջիկստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սիրոջիդին Ասլովի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են փոխհամագործակցության հեռանկարները` ընդգծելով, որ երկու երկրների միջեւ առկա է քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակ: Համագործակցության աշխուժացման հարցում զրուցակիցներն անհրաժեշտ են համարել փոխայցերի ակտիվացումը եւ տարբեր միջազգային հարթակներում հանդիպումները:
Անդրադարձ է կատարվել առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը. այս հարցում մեծ դեր է վերապահվել հայ-տաջիկական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովին եւ հայ-տաջիկական գործարար համաժողովին:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը ներկայացրել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումները:
Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Վահրամ Բաղդասարյանը, Սասուն Միքայելյանը եւ Ռոմիկ Մանուկյանը:

RA NA President’s Meetings in Dushanbe
On October 30, within the framework of the official visit to Tajikistan the delegation led by the RA NA President Ara Babloyan met with the President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon.
In the course of the meeting the sides touched upon the current state of bilateral cooperation and the perspectives of development, the inter-parliamentary cooperation, indicated the directions of cooperation in different spheres.
The interlocutors have underlined with satisfaction that the Armenian-Tajik relations are built on firm traditions of friendship, respect and mutual affection between the peoples of Armenia and Tajikistan and expressed conviction that in June of this year Emomali Rahmon’s official visit to Armenia gave new impetus to bilateral relations. The sides expressed hope that the RA NA President's visit would also be a new impetus for strengthening and deepening of inter-parliamentary relations between Armenia and Tajikistan for the benefit of two friendly countries and peoples. In this context the parties underlined the effective cooperation of Friendship Groups.
The RA NA President Ara Babloyan has noted that the necessary legal-contractual basis is formed between Armenia and Tajikistan, which includes all spheres of cooperation. In the word of the Head of the RA Parliament, there is necessary potential for the further development of mutually beneficial and multi-sphere cooperation.
During the meeting thoughts were exchanged particularly over the importance of the rapprochement of the ties in the scientific, educational, as well as cultural and humanitarian spheres. The interlocutors talked about the bilateral cooperation on the international platforms, touched upon the joint efforts of confronting the regional and international challenges.
In the course of the meeting the settlement of the conflicts were also touched upon. The President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon highlighted the solution of the Nagorno Karabakh problem through peaceful negotiations.
After the meeting with the President of the Republic of Tajikistan the RA NA President made a statement for the media. Ara Babloyan, noting that the delegation led by him is on an official visit upon the initiative of the President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon, has considered significant that the visit of the parliamentary delegation takes place in the 25th jubilee year of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
“The Armenian-Tajik relations are built on the historical and friendly firm bases. Since the first day of the restoration of independence Armenia attaches great importance to the development and expansion of cooperation with friendly Tajikistan and the formation of the effective ties between the two countries, which will deepen and strengthen from now on.
In June of this year the official visit of the Tajik President Emomali Rahmon to Armenia gave new impetus to the whole palette of bilateral relations. The agreements reached between the countries will promote the further enhancement of the political dialogue, the mutually beneficial cooperation in the trade-economic, scientific-technical, cultural, humanitarian and other spheres. We appreciate the attitude of the Tajik authorities towards the Armenian community, which is an important link connecting the two countries and peoples.
I hope that our official visit will also promote the further activation of cooperation between the legislative authorities.
We highlight the development of cooperation between the legislative bodies and parliamentarians of Armenia and Tajikistan based on the provisions of the friendship and cooperation between the two countries.
All our efforts will be directed to the establishment and preservation of peace and the two peoples’ welfare,” Mr Babloyan said.
On the same day the delegation led by the RA NA President also met with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Tajikistan Sirojiddin Aslov.
At the meeting the sides discussed the perspectives of cooperation, underlining that there is a high level of political dialogue between the two countries. In enlivening of cooperation the interlocutors considered necessary the activation of mutual visits and the meetings on different international platforms.
The development of the trade-economic relations was also referred to: in this issue great role was reserved to the Inter-Governmental Committee on the Armenian-Tajik Economic Cooperation and the Armenian-Tajik Business Forum.
The RA NA President Ara Babloyan presented the recent developments of the negotiation process of the NK conflict settlement.
The delegation led by Ara Babloyan is comprised of the RA NA deputies Vahram Baghdasaryan, Sasun Mikayelyan and Romik Manukyan.