ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը նոյեմբերի 3-ին ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիին: Ողջունելով դեսպանին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ առկա դարավոր բարեկամությունը: Արա Բաբլոյանը կարեւորել է խորհրդարանական բարեկամական խմբերի գործունեությունը եւ նշել, որ բարեկամական խմբերը պետք է ակտիվ աշխատեն, ինչով կնպաստեն խորհրդարանների հարաբերությունների սերտացմանը: ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով՝ անհրաժեշտ է մշակել աշխատաոճ եւ առաջնորդվել դրանով՝ թիրախում պահելով առաջնահերթությունները: Անդրադառնալով Հայաստանում տեղի ունեցած սահմանադրական բարեփոխումներին եւ դրանց հաջորդող գործընթացներին՝ Արա Բաբլոյանը նշել է. «Ինչպես գիտեք Հայաստանն անցում է կատարում խորհրդարանական կառավարման համակարգի, որով ավելանում են խորհրդարանի լիազորությունները եւ վերահսկողական գործառույթները: Կարծում եմ, որ խորհրդարանը կարող է նպաստել Հայաստան-Իրան առեւտրատնտեսական կապերի զարգացմանը՝ ձեռնարկելով որոշակի գործնական քայլեր: Ինչպես նաեւ խորհրդարանական վերահսկողության շրջանակներում կառավարությունից պահանջել համագործակցության վերաբերյալ հատուկ տեղեկություններ»:
ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով՝ Հայաստանը կարող է դառնալ կամուրջ՝ Իրանի եւ ԵԱՏՄ, Իրանի եւ Եվրոպայի միջեւ, հետեւաբար երկուստեք պետք է ուղղորդել շահագրգիռ կողմերին Հայաստանով Իրան հասնելու համար:
Արա Բաբլոյանը պատրաստակամություն է հայտնել՝ աջակցելու Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ համագործակցությանն ուղղված նախաձեռնություններին բոլոր հնարավոր ոլորտներում:
Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադին, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, Արա Բաբլոյանին է փոխանցել Ալի Լարիջանիի ողջույնները եւ Իրան այցելելու հրավերը, որը սիրով ընդունվել է:
Դեսպանը ՀՀ ԱԺ նախագահին է ներկայացրել իր պաշտոնավարման տարիների ընթացքում կատարված աշխատանքը, ՀՀ օրենսդիր եւ գործադիր մարմինների հետ համագործակցության հիմնական ուղղությունները:
Սեյեդ Քազեմ Սաջադին կարեւորել է երկու երկրների միջեւ առկա բարձր մակարդակի փոխայցերը՝ նշելով, որ  դրանք երկու երկրների ղեկավարների քաղաքական կայացած երկխոսության եւ ժողովուրդների միջեւ հարաբերություններն առավել սերտացնելու վառ ապացույցն են: Դեսպանը նշել է, որ Իրանի խորհրդարանը մեծ տեղ է տալիս բոլոր երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի հետ առեւտրատնտեսական կապերի զարգացմանը:

3 ноября Председатель НС А.Баблоян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Исламской Республики Иран (ИРИ) в РА Сейеда Казема Саджади. Приветствуя посла, спикер НС особо выделил вековую дружбу между Арменией и Ираном. А.Баблоян подчеркнул деятельность парламентских групп дружбы и отметил, что они должны активно работать, содействуя упрочению отношений парламентов. По его словам, необходимо выработать стиль работы и руководствоваться им в выработке первоочередных целей. Обратившись к проведенным в Армении конституционным реформам и последовавшим за ними процессам, спикер НС отметил: «Армения переходит к парламентской системе управления, которой расширяются полномочия и надзорные функции парламента. Парламент, предприняв определенные практические шаги, может содействовать развитию торгово-экономических связей Армения – Иран, а также в рамках парламентского контроля потребовать от правительства необходимой информации по сотрудничеству».
По словам Председателя НС, Армения способна стать мостом между Ираном и ЕАЭС, Ираном и Европой, следовательно, следует обоюдно заинтересовать стороны достичь Ирана через Армению.
В сотрудничестве с ИРИ А.Баблоян выразил готовность содействовать инициативам во всех возможных сферах.
Чрезвычайный и Полномочный посол ИРИ, поблагодарив за прием, передал А.Баблояну приветствия Али Лариджани и приглашение посетить Иран, что было любезно принято.
Посол представил главе армянского парламента проделанную им работу, основные направления   деятельности с законодательными и исполнительными органами РА.
Г-н Саджади подчеркнул важность взаимных высоких визитов между двумя странами, отметив, что они являются ярким свидетельством состоявшегося политического диалога глав государств и еще большего сближения отношений между народами. Посол отметил, что парламент Ирана придает большое значение развитию торгово-экономических связей со всеми странами, в том числе с Арменией.