Մոլդովայի նախագահն այցելել է ՀՀ Ազգային ժողով
Պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Մոլդովայի Հանրապետության նախագահ Իգոր Դոդոնը նոյեմբերի 9-ին այցելել է ՀՀ Ազգային ժողով, որտեղ հանդիպել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի հետ:
Ողջունելով հյուրին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Արա Բաբլոյանը հույս է հայտնել, որ Իգոր Դոդոնի այցը կնպաստի Հայաստանի եւ Մոլդովայի միջպետական եւ միջխորհրդարանական համագործակցության ամրապնդմանը: ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով՝ հայ-մոլդովական քաղաքական երկխոսության աշխուժացումը, առեւտրատնտեսական եւ հումանիտար ոլորտում համագործակցության խորացումը բխում է երկու երկրների ու ժողովուրդների շահերից:
Արա Բաբլոյանը կարեւորել է միջխորհրդարանական հարաբերությունների, հատկապես խորհրդարանական բարեկամական խմբերի գործունեության դերը կապերի աշխուժացման գործում:
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է միջազգային հարթակներում փոխգործակցության կարեւորությունը՝ նշելով, որ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի վերաբերյալ հավասարակշռված մոտեցումները փոխշահավետ են:
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրին՝ Արա Բաբլոյանը նշել է, որ Հայաստանը կողմնակից է  խնդրի խաղաղ ճանապարհով լուծմանը. բոլոր հարցերը պետք է լուծվեն բանակցությունների սեղանի շուրջ:
ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով՝ Հայաստանը, լինելով ԵԱՏՄ անդամ, պատրաստ է ընդլայնելու կապերը նաեւ Եվրոպայի հետ եւ դառնալու կամուրջ Ասիայի եւ Եվրոպայի միջեւ:
Մոլդովայի Հանրապետության նախագահ Իգոր Դոդոնը նշել է, որ ուրախ է Հայաստան այցելելու  համար  եւ հույս ունի, որ իր այցը կնպաստի թե՛ գործարար, թե՛ հումանիտար ոլորտներում հարաբերությունների սերտացմանը:
Մոլդովայի նախագահը նույնպես կարեւորել է խորհրդարանական բարեկամական խմբերի աշխատանքը եւ կարծիք հայտնել, որ բարեկամական խմբերի կազմում կարող են ընդգրկված լինել տարբեր կուսակցությունների ներկայացուցիչներ, որպեսզի կարողանան լիարժեք ներկայացնել խորհրդարանի բազմատարրությունը:
Մոլդովայի նախագահի խնդրանքով՝ Արա Բաբլոյանն անդրադարձել է Հայաստանում խորհրդարանական կառավարման համակարգին, խորհրդարանի վերահսկողական գործառույթին եւ լիազորությունների ավելացմանը, ինչպես նաեւ նոր ընտրակարգին վերաբերող հարցերին:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Մոլդովա բարեկամական խմբի անդամներ Արամ Սարգսյանը, Արման Սաղաթելյանը եւ Կարեն Բեքարյանը:

Президент Молдовы посетил НС
9 ноября находящийся в Армении с официальным визитом Президент Республики Молдова И.Додон посетил НС, где встретился с Председателем НС А.Баблояном.
Приветствуя гостя в НС, А.Баблоян выразил надежду, что визит г-на Додона   будет содействовать укреплению межгосударственного и межпарламентского сотрудничества Армении и Молдовы. По словам спикера, оживление армяно-молдавского политического диалога, углубление сотрудничества в торгово-экономической и гуманитарной сферах исходят из интересов двух стран и народов.
А.Баблоян подчеркнул роль межпарламентских отношений, особенно парламентских групп дружбы, в активизации связей.
Председатель НС особо выделил важность взаимодействия на международных площадках, отметив, что взвешенные подходы к представляющим двусторонний интерес вопросам взаимовыгодны.
Обратившись к НК-проблеме, А.Баблоян отметил, что Армения сторонник решения конфликта мирным путем – все вопросы должны решаться за столом переговоров.
По словам спикера НС, Армения, являясь членом ЕАЭС, готова также расширить связи с Европой и стать мостом между Азией и Европой.
Президент Республики Молдова И.Додон, высказав удовлетворение посещением Армении, выразил надежду, что его визит будет способствовать упрочению отношений как в деловой, так и гуманитарной сферах.
Подчеркнув важность работы парламентских групп дружбы, глава Молдовы выразил мнение, что для полноты парламентской политической палитры в составе этих групп могут быть представители различных партий.
А.Баблоян по просьбе молдавского президента обратился к  переходу Армении к парламентской системе управления, контрольным функциям парламента и их расширению, а также к новой избирательной системе.
Во встрече приняли участие также члены парламентской группы дружбы Армения – Молдова А.Саркисян, А.Сагателян и К.Бекарян.