ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը նոյեմբերի 15-ին հանդիպել է Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի եւ «Ուրարտու» համալսարանի դասախոսների ու ուսանողների հետ:
Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում՝ Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է ուսանողների հետ հանդիպման այս ձեւաչափը, որով հնարավորություն է ընձեռվում տեղեկանալ նոր սերնդի ներկայացուցիչներին հուզող հարցերին ու տալ սպառիչ պատասխաններ:
Պարոն Շարմազանովը ներկայացրել է օրենսդիր մարմնի աշխատանքը, անդրադարձել այժմ խորհրդարանում քննարկվող «Հայաստանի Հանրապետության 2018 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծին:
Հանդիպումն այնուհետեւ ընթացել է հարցուպատասխանի շրջանակում, որի ընթացքում քննարկվել են ուսանողներին մտահոգող տարաբնույթ հարցեր, որոնք առնչվում էին կրթությանը, աշխատաշուկայի պահանջներին, արտագաղթին, այսօր երկրորդ ընթերցմամբ ընդունված «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի նախագծին:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը, պատասխանելով ուսանողների հարցերին, նշել է, որ այսօր կրթությունը մեր երկրում ավելի բարձր մակարդակի վրա է, քան խորհրդային տարիներին է եղել, քանի որ տեղեկատվական հոսքերն առավել շատ են: Ի պատասխան աշխատաշուկային ու արտագաղթին վերաբերող ուսանողների մտահոգությանը՝ Էդուարդ Շարմազանովը հորդորել է լավ սովորել եւ լինել մրցունակ, սիրել հայրենիքը եւ չհիասթափվել ոչնչից: «Հաջողության հասնելու համար ձգտում է պետք, եւ յուրաքանչյուր մարդ ինքն է իր կյանքի դարբինը»,-ասել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Այցելուները շրջել են խորհրդարանի շենքում, հետեւել նիստերի աշխատանքին: Հանդիպումն ավարտվել է ավանդական համատեղ լուսանկարով:

On November 15, the RA NA Vice President Eduard Sharmazanov met with the lecturers and students of Khachatur Abovyan Armenian State Pedagogical University and Urartu University.
Welcoming the guests in the parliament, Eduard Sharmazanov highlighted this format of the meeting with the students which gives an opportunity to get informed about the issues concerning the representatives of the new generation and get exhaustive answers.
Mr Sharmazanov presented the work of the legislative body, touched upon the draft law on the RA State Budget for 2018 being under debate in the parliament now.
Afterwards the meeting went on in the Q & A format, during which various issues concerning the students were discussed relating to the education, the labour market demands, emigration, the draft law on Military Service and Serviceman’s Status adopted in the second reading.
Answering the students’ questions the RA NA Vice President has noted that today the education in our country is at higher level than during the Soviet years, as the information flows are much more. In response to the students’ concern about labour market and emigration, Eduard Shramazanov urged them to study well and be competitive, love the Motherland and don’t be disappointed with anything. “To achieve success we should aspire, and every people should be originators of their own destiny,” Eduard Sharmazanov said.