Նոյեմբերի 20-ին աշխարհում նշվում է Երեխաների համաշխարհային օրը, որը նաեւ «Երեխայի իրավունքների մասին» կոնվենցիայի ընդունման օրն է:
Այդ օրը ՀՀ Ազգային ժողովը միանում է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի՝ խոսափողը գեթ մեկ օրով երեխաներին տրամադրելու համաշխարհային նախաձեռնությանը:
Նոյեմբերի 20-ին՝ ժամը 11:00-ին, ՀՀ ԱԺ նիստերի դահլիճում ՀՀ ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի, ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի եւ ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովները կազմակերպում են հատուկ նիստ, որի ընթացքում երեխաները կհնչեցնեն իրենց հուզող խնդիրներն ու դրանց լուծման իրենց տարբերակները:
Նիստում բացման խոսքով հանդես կգա ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը: Միջոցառումը կվարի ՀՀ ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Հակոբյանը:

Special Sitting to be Organized in National Assembly on Universal Children’s Day
On November 20, Universal Children’s Day is marked in the world which is also the day of the adoption of the Convention on the Rights of the Child.
On that day the RA National Assembly joins the world initiative of providing microphone of UNICEF only one day to the children.
On November 20 at 11:00 a.m., in the RA NA Session Hall the RA NA Standing Committee on Health Care and Social Affairs, on Science, Education, Culture, Youth and Sport and on State and Legal Affairs and Protection of Human Rights organize a special sitting, during which the children will voice the problems concerning them and their versions of solving them.
The RA NA President Ara Babloyan will make opening remarks at the sitting.
The RA NA Standing Committee on Health Care and Social Affairs Hakob Hakobyan will moderate the event.
The speeches will be broadcast live, and afterwards they will be available on UNICEF YouTube channel.