ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Էդուարդ Շարմազանովը նոյեմբերի 20-ին հանդիպել է Բելառուսի Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի տեղակալ, միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Բոլեսլավ Պիրշտուկի հետ:
Ողջունելով հյուրին` Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի ակտիվ աշխատանքը եւ դերակատարումը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հարցում: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է ՀԱՊԿ ԽՎ-ում եւ ԱՊՀ ՄԽՎ-ում երկու երկրների խորհրդարանականների սերտ համագործակցության կարեւորությանը: Նրա գնահատմամբ` միջխորհրդարանական հանձնաժողովը պետք է առավել ակտիվ ու հետեւողական լինի երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի քննարկումը միջազգային հարթակներում համակարգելու հարցում: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ հաջորդ տարի լրանում է ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի կողմից «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու եւ պատժելու մասին» կոնվենցիայի ընդունման 70-ամյակը եւ այդ առնչությամբ կներկայացվեն ցեղասպանություն երեւույթը դատապարտող մի շարք նախաձեռնություններ:
«Առանց անցյալի ճանաչման եւ Հայոց ցեղասպանության դատապարտման հնարավոր չէ կանխարգելել նոր ցեղասպանությունները: Մենք պետք է դատապարտենք ցեղասպանական քաղաքականության, ֆաշիզմի ու նացիզմի ցանկացած դրսեւորում: Հայոց ցեղասպանությունը չդատապարտելը ծնեց հիտլերյան ֆաշիզմը»,-ընդգծել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Քննարկվել են նաեւ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի աշխատանքների արդյունավետ իրականացմանն առնչվող հարցեր:

Eduard Sharmazanov to His Belarus Colleague: Not Condemnation of the Armenian Genocide Bore the Hitler Fascism
On November 20, the RA NA Vice President, the Co-Chair of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the RA National Assembly and the National Assembly of the Republic of Belarus Eduard Sharmazanov met with the Vice President of the House of Representatives of the National Assembly of Belarus, the Co-Chair of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation Boleslav Pirshtuk.
During the meeting the issues concerning the development of the inter-parliamentary relations, the cooperation on different international platforms, the political and economic ties of the two countries were discussed.
Welcoming the guest, Eduard Sharmazanov highlighted the active work of the Inter-Parliamentary Committee and the role in the development of the bilateral relations. The RA NA Vice President touched upon the importance of the close cooperation of the two countries’ parliamentarians. To his assessment, the Inter-Parliamentary Committee should be more active and consistent in coordinating the debate of the issues of bilateral interest on the international platforms. In this context the RA NA Vice President has underlined that next year sees the 70th anniversary of the adoption of the Convention on Prevention and Punishment of the Crime of Genocide, and in that connection a number of initiatives condemning the phenomenon of the genocide will be presented.
“Without recognition of the past and condemnation of the Armenian Genocide it is not possible to prevent the new genocides. We should condemn the genocidal policy, any manifestation of fascism and Nazism. Not condemnation of the Armenian Genocide bore the Hitler fascism,” Eduard Sharmazanov underlined.
Issues concerning the effective implementation of the Inter-Parliamentary Committee’s works were discussed.