«Սիրելի երեխաներ, հարգելի գործընկերներ, հարգարժան հյուրեր,
Սա երեխաներին վերաբերող երկրորդ տոնն է պաշտոնական տոնացույցում, սակայն բոլորիս համար էլ պարզ է, որ այն, ինչ, վերաբերում է երեխաներին, մշտապես դուրս է պաշտոնականության սահմաններից ու ձեւաչափերից:
25 տարի առաջ Հայաստանի Հանրապետությունը նույնպես վավերացրեց «Երեխայի իրավունքների մասին» կոնվենցիան: Իսկ այսօր Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը միանում է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի համաշխարհային նախաձեռնությանը` պաշտոնական խոսափողը տրամադրելով երեխաներին:
Երեխայի իրավունքներն ու դրանք պաշտպանելու պարտավորությունը մենք ամրագրել ենք նաեւ համապատասխան օրենսդրական հիմքով, նախ եւ առաջ, երկրի հիմնական օրենքով: ՀՀ Սահմանադրության համապատասխան հոդվածները մասնավորապես արձանագրում են. երեխան իրավունք ունի ազատ արտահայտելու իր կարծիքը, որը երեխայի տարիքին ու հասունության մակարդակին համապատասխան՝ հաշվի է առնվում իրեն վերաբերվող հարցերում:
«Երեխային վերաբերող հարցերում երեխայի շահերը պետք է առաջնահերթ ուշադրության արժանանան:
Ծնողներն իրավունք ունեն եւ պարտավոր են հոգ տանել իրենց երեխաների դաստիարակության, կրթության, առողջության, լիարժեք ու ներդաշնակ զարգացման մասին»:
Սակայն մեր վերաբերմունքն ու ըմբռնումներն արձանագրել ենք ամենից առաջ մեր ազգային արժեհամակարգում: Չափազանցած չեմ լինի, եթե ասեմ, որ մեզանում, իսկապես, յուրահատուկ սրտացավություն կա ընտանիքի, երեխայի, նրա ապագայի ու ճակատագրի հանդեպ:
Այլ բան է, որ մեր ընկալումներում եւ ամենօրյա գործունեության մեջ դեռ շատ անելիքներ ունենք, որպեսզի երեխաների համար ապահովենք ավելի բարեկեցիկ մանկություն: Հաճախ երեխայի իրավունքների պաշտպանություն ասվածը փորձում ենք տեղավորել մեր պատկերացումների շրջանակում` առանց հաշվի առնելու, թե ինչպես է երեխան ինքը պատկերացնում այդ ամենը: Այսօր, Ազգային ժողովի դահլիճում գումարված հատուկ նիստում, այս պատասխանատու եւ լսելի ամբիոնից մեր երեխաները կբարձրաձայնեն նաեւ իրենց պատկերացումները: Միասին պետք է խոսենք այն մասին, որ լավագույն փաստաթուղթն անգամ չի կարող երաշխավորել բավարար կենսապայմաններ եւ ապահով մանկություն երեխաների համար, եթե բոլորս, աշխարհի մարդիկ չգիտակցենք, որ երեխան իսկապես բարձրագույն արժեք է, այսօրվա իրավունքներով եւ ապագայի հույսերով: Մենք պետք է կեցության այնպիսի արժանապատիվ պայմաններ ստեղծենք, որպեսզի երեխաներն ապրեն ընտանիքում, ծնողի, հարազատի, ընտանեկան հովանու ներքո, ընտանեկան ջերմության պայմաններում:
Սա եւս մեկ հիշեցում է հասարակության, պետության, մարդու բարոյական պարտքի մասին առ այն, որ երեխայի լավագույն պաշտպանությունն ընտանեկան միջավայրի ապահովումն է, իսկ նրա զարգացման լավագույն երաշխիքը` ընտանիքը:
Երեխաների համաշխարհային օրը մեծահասակներին ընտանեկան, պետական, համաշխարհային մակարդակով եւս մեկ անգամ հիշեցնում է երեխաների` լիարժեք կյանքով ապրելու եւ երջանիկ մանկություն ունենալու, որակյալ բուժօգնություն ու կրթություն ստանալու, հանգստանալու, ֆիզիկական եւ հոգեբանական բռնությունից պաշտպանվելու, սեփական կարծիք ունենալու եւ մյուս իրավունքների մասին:
Հարգե'նք, պահպանե'նք ու պաշտպանե'նք այդ իրավունքները եւ ոչ միայն այսօր:
Ստեղծե'նք այն բարենպաստ միջավայրն ու բարեկեցիկ կենսապայմանները, որոնք յուրաքանչյուր երեխայի հնարավորություն կտան ապրել ու ժպտալ երջանիկ, խաղալ ու զարգանալ առողջ, աճել ու վստահորեն բարձրանալ կյանքի աստիճաններով:

first of all, I congratulate all of us on Universal Children’s Day.
This is the second holiday regarding the children in the official holidays' calendar, but it is clear for everybody that what refers to children is always out of the borders and formats of official ceremony.
25 years ago the Republic of Armenia also ratified the Convention on the Rights of the Child. And today the National Assembly of the Republic of Armenia joins the UNICEF world initiative, providing the official microphone to the children.
We have enshrined the rights of the child and the obligation of protecting them also with the relevant legislative basis, first of all, with the basic law of the country. The corresponding articles of the RA Constitution particularly record: the child has a right of freely expressing his/her opinion which, according to the level of age and maturity,is taken into consideration in the issues relating to the child.
‘In the issues regarding the child the child’s interests shall be of prior attention.
Parents shall have the right and obligation to take care of the education, health of as well as the full and harmonious development of their children.’
However we have recorded our attitude and perceptions, first of all, in the system of our national values. I will not exaggerate, if I say that indeed, there is tenderheartedness among us towards family, children, their future and destiny.
It is different thing that in our perception and everyday activities we still have a lot to do in order the children will have more well-to-do childhood. We often try to put the notion protection of the rights of child in the circle of our pictures, without taking into consideration how the child sees all that. Today, at the Special Sitting convened in the National Assembly Hall, from this responsible and audible tribune our children will voice out loud also their understanding. We, together, shall talk that even the best document cannot guarantee sufficient living conditions and secure childhood for children, if all of us, the people of the world will realize that the child is a higher value with today’s rights and hopes of the future. We shall create such dignified conditions in order the children can live in the family, under the auspice of parents, family, in the conditions of family warmth.
This is once again a reminder about the moral duty of the society, state and human being that the best protection of a child is the provision of the family atmosphere, and the best guarantee of the child’s development is the family.
The Universal Children’s Day once again reminds the adults at the family, state and world level about the rights of the children living full life and having happy childhood, qualified medical aid and getting education having rest, being protected from physical and psychological violence, having their own opinion and other rights.
Let us respect, preserve and protect those rights and not only today.
Let us create the favourable environment and well-to-do living conditions which will give every child an opportunity to happily live and smile, play and healthily develop, grow up and confidently go up the stairs of life.