«Սիրելի երեխաներ, հարգելի գործընկերներ, հարգարժան հյուրեր,
Սա երեխաներին վերաբերող երկրորդ տոնն է պաշտոնական տոնացույցում, սակայն բոլորիս համար էլ պարզ է, որ այն, ինչ, վերաբերում է երեխաներին, մշտապես դուրս է պաշտոնականության սահմաններից ու ձեւաչափերից:
25 տարի առաջ Հայաստանի Հանրապետությունը նույնպես վավերացրեց «Երեխայի իրավունքների մասին» կոնվենցիան: Իսկ այսօր Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը միանում է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի համաշխարհային նախաձեռնությանը` պաշտոնական խոսափողը տրամադրելով երեխաներին:
Երեխայի իրավունքներն ու դրանք պաշտպանելու պարտավորությունը մենք ամրագրել ենք նաեւ համապատասխան օրենսդրական հիմքով, նախ եւ առաջ, երկրի հիմնական օրենքով: ՀՀ Սահմանադրության համապատասխան հոդվածները մասնավորապես արձանագրում են. երեխան իրավունք ունի ազատ արտահայտելու իր կարծիքը, որը երեխայի տարիքին ու հասունության մակարդակին համապատասխան՝ հաշվի է առնվում իրեն վերաբերվող հարցերում:
«Երեխային վերաբերող հարցերում երեխայի շահերը պետք է առաջնահերթ ուշադրության արժանանան:
Ծնողներն իրավունք ունեն եւ պարտավոր են հոգ տանել իրենց երեխաների դաստիարակության, կրթության, առողջության, լիարժեք ու ներդաշնակ զարգացման մասին»:
Սակայն մեր վերաբերմունքն ու ըմբռնումներն արձանագրել ենք ամենից առաջ մեր ազգային արժեհամակարգում: Չափազանցած չեմ լինի, եթե ասեմ, որ մեզանում, իսկապես, յուրահատուկ սրտացավություն կա ընտանիքի, երեխայի, նրա ապագայի ու ճակատագրի հանդեպ:
Այլ բան է, որ մեր ընկալումներում եւ ամենօրյա գործունեության մեջ դեռ շատ անելիքներ ունենք, որպեսզի երեխաների համար ապահովենք ավելի բարեկեցիկ մանկություն: Հաճախ երեխայի իրավունքների պաշտպանություն ասվածը փորձում ենք տեղավորել մեր պատկերացումների շրջանակում` առանց հաշվի առնելու, թե ինչպես է երեխան ինքը պատկերացնում այդ ամենը: Այսօր, Ազգային ժողովի դահլիճում գումարված հատուկ նիստում, այս պատասխանատու եւ լսելի ամբիոնից մեր երեխաները կբարձրաձայնեն նաեւ իրենց պատկերացումները: Միասին պետք է խոսենք այն մասին, որ լավագույն փաստաթուղթն անգամ չի կարող երաշխավորել բավարար կենսապայմաններ եւ ապահով մանկություն երեխաների համար, եթե բոլորս, աշխարհի մարդիկ չգիտակցենք, որ երեխան իսկապես բարձրագույն արժեք է, այսօրվա իրավունքներով եւ ապագայի հույսերով: Մենք պետք է կեցության այնպիսի արժանապատիվ պայմաններ ստեղծենք, որպեսզի երեխաներն ապրեն ընտանիքում, ծնողի, հարազատի, ընտանեկան հովանու ներքո, ընտանեկան ջերմության պայմաններում:
Սա եւս մեկ հիշեցում է հասարակության, պետության, մարդու բարոյական պարտքի մասին առ այն, որ երեխայի լավագույն պաշտպանությունն ընտանեկան միջավայրի ապահովումն է, իսկ նրա զարգացման լավագույն երաշխիքը` ընտանիքը:
Երեխաների համաշխարհային օրը մեծահասակներին ընտանեկան, պետական, համաշխարհային մակարդակով եւս մեկ անգամ հիշեցնում է երեխաների` լիարժեք կյանքով ապրելու եւ երջանիկ մանկություն ունենալու, որակյալ բուժօգնություն ու կրթություն ստանալու, հանգստանալու, ֆիզիկական եւ հոգեբանական բռնությունից պաշտպանվելու, սեփական կարծիք ունենալու եւ մյուս իրավունքների մասին:
Հարգե'նք, պահպանե'նք ու պաշտպանե'նք այդ իրավունքները եւ ոչ միայն այսօր:
Ստեղծե'նք այն բարենպաստ միջավայրն ու բարեկեցիկ կենսապայմանները, որոնք յուրաքանչյուր երեխայի հնարավորություն կտան ապրել ու ժպտալ երջանիկ, խաղալ ու զարգանալ առողջ, աճել ու վստահորեն բարձրանալ կյանքի աստիճաններով:

“Дорогие дети, многоуважаемые коллеги, уважаемые гости,
Это второй праздник в касающемся детей официальном календаре, но для всех нас ясно: все, что касается детей, всегда вне официальности и форматов.
25 лет назад РА также ратифицировала Конвенцию о правах ребенка. А сегодня НС РА присоединяется к всемирной инициативе ЮНИСЕФ – предоставлением официальной трибуны детям.
Права детей и обязательство их защищать мы закрепили также соответствующей законодательной базой, прежде всего Основным Законом страны. Соответствующие статьи Конституции РА, в частности, констатируют: ребенок имеет право свободно выражать свое мнение, которое соответственно возрасту и уровню зрелости ребенка учитывается в касающихся его вопросах.
“В касающихся ребенка вопросах интересы ребенка должны удостаиваться первоочередного внимания.
Родители имеют право и обязаны заботиться о воспитании, образовании, здоровье, полноценном и гармоничном развитии своих детей”.
Однако наше отношение и понимание мы закрепили прежде всего в нашей национальной системе ценностей. Не будет преувеличением, если скажу, что у нас действительно трепетное отношение к семье, ребенку, его будущему и судьбе.
Другое дело, что в нашем понимании и повседневной деятельности еще много свершений для обеспечения детям более благополучного детства. Зачастую понятие защиты прав ребенка пытаются вместить в рамки наших представлений, без учета, как сам ребенок представляет все это. Сегодня, на созванном в НС специальном заседании, с этой ответственной и публичной трибуны наши дети выскажут также свои представления. Будем вместе говорить о том, что даже самый лучший документ не способен   гарантировать детям удовлетворительные жизненные условия и обеспеченное детство, если все мы, люди мира, не осознаем, что ребенок действительно высшая ценность, с сегодняшними правами и надеждами на будущее. Мы должны создать такие достойные условия жизни, чтобы дети жили в семье, под дланью родителей, родных, в семейном тепле.
Это еще одно напоминание о морально-нравственном долге общества, государства, человека:   лучшая защита ребенка – обеспечение семейной среды, а лучшая гарантия его развития – семья.
Международный день детей на семейном, государственном, мировом уровне вновь напоминает взрослым о правах детей на полноценную жизнь и счастливое детство, качественную медицинскую помощь и образование, отдых, защиту от физического и психологического насилия, собственное мнение и др.
Будем уважать, охранять и защищать эти права, и не только сегодня.
Создадим благоприятную среду и благополучные условия жизни, которые каждому ребенку дадут возможность счастливо жить и улыбаться, играть и развиваться здоровым, расти и уверенно подниматься по ступенькам жизни.