«Անուրանալի է հայ ժողովրդի հերոսական մասնակցությունը Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակում». Էդուարդ Շարմազանով
Սանկտ Պետերբուրգում գտնվող ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Կարեն Բեքարյանը, Ռոմիկ Մանուկյանը եւ Տիգրան Ուրիխանյանը, ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորությամբ նոյեմբերի 28-ին այցելել է Պիսկարյովյան գերեզմանատուն:
ՀՀ ԱԺ պատգամավորների, ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ մշտական ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանի, Սանկտ Պետերբուրգում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Հրայր Կարապետյանի եւ հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը ծաղկեպսակ է դրել Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներին Լենինգրադի շրջափակման ժամանակ զոհվածների հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին եւ հարգանքի տուրք մատուցել անմեղ զոհերի հիշատակին: Նրանք ծաղիկներ են խոնարհել նաեւ Լենինգրադի պաշտպանության ժամանակ իրենց կյանքը զոհաբերած հայորդիների հիշատակը հավերժացնող հուշաքարին:
Պատվիրակության անդամները կարեւորել են Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի հարցում հայ ժողովրդի ներդրումը: Էդուարդ Շարմազանովը մասնավորապես նշել է. «Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակը ոչ միայն բարեկամ ռուս ժողովրդի, այլ նաեւ հայ ժողովրդի մեծագույն հաղթանակն է: Հարյուր հազարավոր հայորդիներ պատերազմի առաջին իսկ օրերին մեկնեցին ռազմաճակատ: Ես ինքս ռազմաճակատ կամավոր մեկնած, խորհրդային զինվոր Պետրոս Ավագյանի թոռն եմ եւ հպարտ եմ, որ պապս Ստալինգրադի հերոսական հաղթանակի կերտողներից մեկն էր: Լենինգրադի հողում հազարավոր հայեր պաշտպանում էին Լենինգրադը ֆաշիզմից: Լենինգրադի երկինքը պաշտպանում էր Նելսոն Ստեփանյանը, ծովը՝ ադմիրալ Իսակովը, Էրմիտաժը՝ Հովսեփ Օրբելին, իսկ մշակութային կյանքը՝ Վահրամ Փափազյանը: Անուրանալի է հայ ժողովրդի հերոս զավակների դերը Լենինգրադի շրջափակման հաղթահարման եւ Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի գործում»:

Э.Шармазанов: “Героическое участие армянского народа в победе Великой Отечественной войны неоспоримо”
28 ноября находящаяся в Санкт-Петербурге делегация НС РА, в составе которой депутаты К.Бекарян, Р.Манукян и Т.Уриханян, во главе с вице-спикером НС Э.Шармазановым посетила Пискаревское мемориальное кладбище.
Вице-спикер вместе с депутатами НС, постоянным представителем НС РА в МПА СНГ Г.Чилингаряном, генеральным консулом РА в Санкт-Петербурге Г.Карапетяном и представителями местной армянской общины возложили венок к мемориалу погибших во время блокады Ленинграда в годы Великой Отечественной войны (ВОВ) и почтили память безвинных жертв. Они также возложили цветы к памятнику павшим при защите Ленинграда сынам армянского народа.
Члены делегации подчеркнули вклад армянского народа в победу в ВОВ. Э.Шармазанов, в частности, отметил: “Победа в ВОВ – величайшая победа не только дружественного русского, но и армянского народа. В   первые   же дни войны сотни тысяч сынов армянского народа отправились на фронт. Я сам внук добровольно отправившегося на фронт советского солдата Петроса Авакяна и горжусь, что мой дед – один из ковавших Сталинградскую героическую победу. На ленинградской земле тысячи армян защищали Ленинград от фашизма. Ленинградское небо защищал Нельсон Степанян, море – адмирал Исаков, Эрмитаж – Иосиф Орбели, а культурную жизнь – Ваграм Папазян. Бесспорна роль героических сынов армянского народа в преодолении блокады  Ленинграда и в победе в ВОВ”.