ՀՀ ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում դեկտեմբերի 6-ին խորհրդարան էին այցելել Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողները:
Հյուրերը նախ շրջել են խորհրդարանի շենքում, հետեւել ԱԺ հերթական նիստերի, մասնավորապես՝ գալիք տարվա պետական բյուջեի ընդունման գործընթացին, այնուհետեւ արդեն ավանդական դարձած բաց դասը վարել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Մարգարիտ Եսայանը:
Ողջունելով ուսանողներին ՀՀ Ազգային ժողովում, Մարգարիտ Եսայանը ներկայացրել է խորհրդարանի կառուցվածքը, օրենսդրական գործունեությունը, մշտական հանձնաժողովների աշխատանքը:
Անկաշկանդ զրույցի ընթացքում ՀՀ ԱԺ պատգամավորն իր տեսակետներն է հայտնել մեր երկրի ներքին եւ արտաքին քաղաքական խնդիրների, հասարակական-քաղաքական տարբեր երեւույթների վերաբերյալ:
Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցին, տիկին Եսայանը կարեւորել է խնդրի խաղաղ հանգուցալուծումը:
Այնուհետեւ ՀՀ ԱԺ պատգամավորը պատասխանել է ուսանողներին հետաքրքրող հարցերին, որոնք, մասնավորապես, վերաբերել են «Զինապարտության մասին» ՀՀ օրենքին ու «Ընտանիքում բռնության կանխարգելման, ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության եւ ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին:

On December 6, within the framework of the RA NA Open Doors programme the students of the Faculty of Law of the French University in Armenia.
Firstly, the guests took a tour in the parliament building, observed the process of the NA regular sittings, particularly, the adoption of the next year’s state budget, afterwards the RA NA deputy Margarit Yesayan conducted the open lesson which had already become traditional.
Welcoming the students in the RA National Assembly, Margarit Yesayan presented the structure, the legislative activity of the parliament and the work of the standing committees.
During the sincere talk the RA NA deputy expressed her viewpoints on the inner and foreign political problems of our country and public-political different phenomena.
Touching upon the issue of the NK conflict settlement, Mrs Yesayan highlighted the peaceful solution of the problem.
Then the RA NA deputy answered the students’ questions which, particularly, related to the RA law on Conscription and the RA draft law on Prevention of Domestic Violence, the Protection of the Persons Subjected to Domestic Violence and Restoration of Solidarity in the Family.