ՀՀ ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում դեկտեմբերի 6-ին խորհրդարան էին այցելել Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողները:
Հյուրերը նախ շրջել են խորհրդարանի շենքում, հետեւել ԱԺ հերթական նիստերի, մասնավորապես՝ գալիք տարվա պետական բյուջեի ընդունման գործընթացին, այնուհետեւ արդեն ավանդական դարձած բաց դասը վարել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Մարգարիտ Եսայանը:
Ողջունելով ուսանողներին ՀՀ Ազգային ժողովում, Մարգարիտ Եսայանը ներկայացրել է խորհրդարանի կառուցվածքը, օրենսդրական գործունեությունը, մշտական հանձնաժողովների աշխատանքը:
Անկաշկանդ զրույցի ընթացքում ՀՀ ԱԺ պատգամավորն իր տեսակետներն է հայտնել մեր երկրի ներքին եւ արտաքին քաղաքական խնդիրների, հասարակական-քաղաքական տարբեր երեւույթների վերաբերյալ:
Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցին, տիկին Եսայանը կարեւորել է խնդրի խաղաղ հանգուցալուծումը:
Այնուհետեւ ՀՀ ԱԺ պատգամավորը պատասխանել է ուսանողներին հետաքրքրող հարցերին, որոնք, մասնավորապես, վերաբերել են «Զինապարտության մասին» ՀՀ օրենքին ու «Ընտանիքում բռնության կանխարգելման, ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության եւ ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին:

6 декабря в рамках программы “Открытые двери” НС посетили студенты факультета правоведения Французского университета Армении.
Гости ознакомились со зданием парламента, проследили за очередными заседаниями НС, в частности с процессом принятия госбюджета будущего года, затем побывали на открытом уроке, который провела депутат НС М.Есаян.
Приветствуя студентов в НС, депутат представила структуру парламента, законодательную деятельность, работу постоянных комиссий.
В непринужденной беседе М.Есаян высказала свои точки зрения по внутри-   и внешнеполитическим проблемам страны, различным общественно-политическим явлениям.
Обратившись к НК-конфликту, депутат НС подчеркнула важность мирной развязки проблемы.
Г-жа   Есаян ответила на интересующие студентов вопросы, которые касались, в частности, закона “О воинской обязанности” и проекта закона “О предотвращении семейного насилия, защите лиц, подвергшихся насилию в семье, и восстановлении согласия в семье”.