Շարունակվում է Վահրամ Բաղդասարյանի գլխավորած ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի պատվիրակության այցը Իրանի Իսլամական Հանրապետություն:
Դեկտեմբերի 12-ին պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել ԻԻՀ Մեջլիսի Իրան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավարի, տնտեսական հարցերի, էներգետիկայի, արտաքին հարաբերությունների եւ պաշտպանության հանձնաժողովների ղեկավարների հետ:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են հայ-իրանական համագործակցության բազմաշերտ հարցեր, մասնավորապես փոխգործակցությունը տնտեսության, էներգետիկայի, արտաքին քաղաքականության եւ անվտանգության ոլորտներում:
Տնտեսական համագործակցության շրջանակում կողմերը քննարկել են Մեղրիում ստեղծվող տնտեսական ազատ գոտու աշխատանքներին, հնարավորություններին ու գործունեության հետագա կազմակերպմանն առնչվող հարցեր: Մասնավորապես անդրադարձ է եղել իրանական եւ հայկական արտադրանքների շրջանառությանն ինչպես հայկական եւ իրանական, այնպես էլ կողմերի միջնորդությամբ ու աջակցությամբ այլ շուկաներում:
Էներգետիկայի ոլորտում քննարկվել են երրորդ էլեկտրագծի կառուցմանն առնչվող հարցեր: Կողմերը արձանագրել են, որ նախապատրաստական աշխատանքներն ավարտված են, ինչին պետք է հաջորդեն վերջնական նախագծման եւ կառուցման փուլերը: Ձեռք են բերվել որոշակի պայմանավորվածություններ Իրանից Հայաստան գազի գնման գործընթացի կազմակերպման հարցերի շուրջ: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ստեղծել համատեղ աշխատանքային խմբեր, որոնք պետք է զբաղվեն կոնկրետ խնդիրների լուծմամբ՝ դրանցում ներգրավելով երկու երկրների գործադիր իշխանությունների եւ գործարար ոլորտի ներկայացուցիչներին: Նախատեսվել է իրականացնել բազմակողմ համաժողովներ, որոնց նախաձեռնությամբ հանդես կգան Հայաստանի եւ Իրանի խորհրդարանները:
ԻԻՀ Մեջլիսի ներկայացուցիչները հավաստել են, որ իրանական օրենսդրությունը լիբերալ է, ինչը լայն հնարավորություն է տալիս խորացնելու արդյունավետ համագործակցությունը քննարկված ոլորտներում: Վերահաստատվել է, որ իրանական կողմը պատրաստ է քննարկել ու համագործակցության նոր հնարավորություններ ստեղծել բոլոր ոլորտներում:
Պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Կորյուն Նահապետյանը, Վահե Էնֆիաջյանը, Նիկոլ Փաշինյանն ու Աղվան Վարդանյանը:

The visit of the delegation of the RA NA Armenia-Iran Friendship Group led by Vahram Baghdasaryan to the Islamic Republic of Iran continues.
On December 12, the delegation had meetings with the Head of the IRI Majlis Iran-Armenia Friendship Group, the Heads of the Committees on Economic Affairs, on Energy, on Foreign Relations and on Defense.
During the meetings multi-layered issues of the Armenian-Iranian cooperation were discussed, particularly, the cooperation in the spheres of economy, energy, foreign policy and security.
Within the framework of the economic cooperation the sides discussed issues relating to the works of the economic free zone being created in Meghri and the possibilities and the further organization of the activities. The sides particularly touched upon the Iranian and the Armenian goods turnover, and by the mediation and support of the Armenian and Iranian sides in other markets.
In the sphere of energy issues regarding the construction of the third energy line were discussed. The sides have recorded that the preparatory works are over and the phases of the final design and construction should follow. Certain agreements on the issues of the organization of the gas purchase process from Iran to Armenia were reached. The parties agreed to create joint working groups which should be engaged with the solution of the concrete problems, involving in them the representatives of the spheres of the two countries’ executive powers and business sphere. It has been designed to hold multilateral forums by the initiative of the parliaments of Armenia and Iran.
The representatives of the IRI Majlis have assured that the Iranian legislation is liberal which gives wide opportunity to deepen the effective cooperation in the debated spheres. It has been reaffirmed that the Iranian side is ready to debate and create new opportunities in all spheres.
The RA NA deputies Koryun Nahapetyan, Vahe Enfiajyan, Nikol Pashinyan and Aghvan Vardanyan are in the delegation