ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Լիտվա, Լատվիա, Էստոնիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Սամվել Ֆարմանյանը եւ Սուրեն Մանուկյանը, դեկտեմբերի 12-16-ն աշխատանքային այցով կլինի Լիտվայում եւ Լատվիայում:
Այցի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը հանդիպումներ կունենա Լիտվայի Սեյմասի խոսնակ Վիկտորաս Պրանցկետիսի, Լատվիայի Սաեյմայի նախագահի տեղակալ Ինես Լիբիենա-Էգներեի, երկու երկրների խորհրդարանների արտաքին եւ եվրոպական հարցերով հանձնաժողովների նախագահների, ԱԳՆ պատասխանատուների, պատգամավորական բարեկամական խմբերի անդամների հետ:

On December 12-16, the delegation comprised of the RA NA deputies Samvel Farmanyan and Suren Manukyan and led by the RA NA Deputy Speaker, the Head of the RA NA Armenia-Lithuania, Latvia, Estonia Friendship Group Eduard Sharmazanov will be in Lithuania and Latvia on a working visit.
Within the framework of the visit the RA NA Deputy Speaker will have meetings with the Speaker of the Lithuanian Seimas Viktoras Pranckietis, the Deputy Speaker of the Latvian Saeima Inese Lībiņa-Egnere, the Chairs of the Committee on Foreign Affairs and on European Affairs of the two countries' parliaments, those responsible in the Ministry of Foreign Affairs and the members of the Parliamentary Friendship Groups.