ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Լիտվա, Լատվիա, Էստոնիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը դեկտեմբերի 14-ին հանդիպել է Լիտվայի ԱԳ նախարարի տեղակալ Դարյուս Սկուսեւիչյուսի հետ: Պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Սամվել Ֆարմանյանը եւ Սուրեն Մանուկյանը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել հայ-լիտվական հարաբերությունների օրակարգային մի շարք հարցերի եւ առանձնահատուկ ընդգծվել այդ գործընթացում խորհրդարանական դիվանագիտության կարեւոր դերը: Անդրադառնալով հայ-լիտվական քաղաքական ու առեւտրատնտեսական հարաբերություններին՝ կողմերը գոհունակություն են հայտնել առեւտրի ակտիվացման կապակցությամբ եւ ընդգծել այդ ոլորտում առկա մեծ ներուժը:
Զրուցակիները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ:
«Թուրքիան անօրինական շրջափակման մեջ է պահում Հայաստանը, ինչը դատապարտելի եւ անթույլատրելի է: Ավելին, Թուրքիայի իշխանությունների ժխտողական քաղաքականությունը ոչ թե նպաստում է տարածաշրջանային կայունությանը, այլ, ընդհակառակը, խրախուսում է Ադրբեջանին ռազմատենչ քաղաքականության իրականացման հարցում: ԼՂ հիմնախնդիրը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ բանակցային ճանապարհով` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափում: Արցախի քաղաքացիներն ունեն անկախ պետություն կառուցելու նույնքան իրավունք, որքան Լիտվան ու Հայաստանը»,-փաստել է պարոն Շարմազանովը:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաեւ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցեր: «ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը պատմական է»,-ընդգծել է Լիտվայի ԱԳ նախարարի տեղակալը:

14 декабря  делегация во главе с вице-спикером НС, руководителем группы дружбы Армения – Литва, Латвия, Эстония Э.Шармазановым встретилась с заместителем министра иностранных дел Литвы Дариусом Скусевичюсом. В составе делегации – депутаты НС С.Фарманян и С.Манукян.
На встрече затронут ряд повесточных вопросов армяно-литовских отношений и особо подчеркнута в этом русле роль парламентской дипломатии. Обратившись к армяно-литовским политическим и торгово-экономическим связям, стороны выразили удовлетворение активизацией торговли и существующим весомым потенциалом в этой сфере.
Собеседники обменялись мнениями по региональным проблемам.
“Турция незаконно блокирует Армению, что предосудительно и недопустимо. Более того, политика отрицания турецких властей не только не способствует региональной стабильности, но, наоборот, поощряет проведение Азербайджаном   милитаристской политики.   НК-проблема должна быть решена исключительно мирным переговорным путем, в формате сопредседательства МГ ОБСЕ. У граждан Арцаха столько же прав на создание независимого государства, сколько у Литвы и Армении”, - отметил Э.Шармазанов.
В ходе встречи обсуждены также вопросы развития отношений РА – ЕС. “Подписание Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве – историческое”, - подчеркнул заместитель министра иностранных дел Литвы.