Շարունակվում է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակության այցը Լատվիա: Պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Սամվել Ֆարմանյանը եւ Սուրեն Մանուկյանը:
Դեկտեմբերի 15-ին ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակության անդամները հանդիպել են Լատվիայի խորհրդարանի եվրոպական հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Լոլիտա Չիգանի հետ:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդգծել է, որ Հայաստանը պատրաստ է շարունակելու քաղաքական երկխոսությունը ԵՄ երկրների հետ: Անդրադառնալով նոյեմբերի 24-ին ստորագրված ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին՝ նա նշել է, որ փաստաթուղթն ուղենշում է ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցության նշանակալի զարգացումներն ու քայլերը՝ հավաստելով, որ Հայաստանը շարունակելու է ընթանալ ժողովրդավարության զարգացման ուղիով: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը հույս է հայտնել, որ Լատվիան սեղմ ժամկետում կվավերացնի համաձայնագիրը:
Խոսելով ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման մասին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը վերահաստատել է հայկական կողմի՝ հակամարտությունը բացառապես խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով լուծելու դիրքորոշումը եւ հավելել. «Արցախի քաղաքացիների ինքնորոշման իրավունքի ամբողջական իրացումն անբեկանելի է»:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաեւ միջազգային հարթակներում խորհրդարանականների փոխգործակցությանը: Այս համատեքստում Էդուարդ Շարմազանովը նշել է. «ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում ակնկալում ենք լատվիական կողմի հավասարակշռված դիրքորոշումը, որը չի հակասի Մինսկի խմբի եւ Եվրամիության պաշտոնական դիրքորոշմանը»:

The visit of the delegation led by the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov to Latvia continues. The delegation is comprised of the RA NA deputies Samvel Farmanyan and Suren Manukyan.
On December 15, the members of the RA parliamentary delegation met with Lolita Čigāne, the Chairperson of the European Affairs Committee of the Latvian Parliament.
The RA NA Deputy Speaker has underlined that Armenia is ready to resume the political dialogue with the EU countries. Touching upon the R A-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement signed on November 24, he has noted that document outlines the significant developments and steps of the RA-EU cooperation, assuring that Armenia will continue going on through the development of democracy. The RA NA Deputy Speaker expressed hope that Latvia will ratify the Agreement in a very short period.
Talking about the peaceful settlement of the NK problem, the RA NA Deputy Speaker reaffirmed the position of the Armneian side to solve the conflict exclusively through peaceful negotiations and added: “The complete exercise of the right to Artsakh people’s self-determination is irrevocable”
In the course of the meeting the parliamentarians’ cooperation on the international platforms was also referred to. In this context Eduard Sharmazanov noted: “In the settlement of the NK conflict we expect the balanced position of the Latvian side which will not contradict the official position of the Minsk Group and the European Union.”