Շարունակվում է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակության այցը Լատվիա: Պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Սամվել Ֆարմանյանը եւ Սուրեն Մանուկյանը:
Դեկտեմբերի 15-ին ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակության անդամները հանդիպել են Լատվիայի խորհրդարանի եվրոպական հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Լոլիտա Չիգանի հետ:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդգծել է, որ Հայաստանը պատրաստ է շարունակելու քաղաքական երկխոսությունը ԵՄ երկրների հետ: Անդրադառնալով նոյեմբերի 24-ին ստորագրված ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին՝ նա նշել է, որ փաստաթուղթն ուղենշում է ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցության նշանակալի զարգացումներն ու քայլերը՝ հավաստելով, որ Հայաստանը շարունակելու է ընթանալ ժողովրդավարության զարգացման ուղիով: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը հույս է հայտնել, որ Լատվիան սեղմ ժամկետում կվավերացնի համաձայնագիրը:
Խոսելով ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման մասին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը վերահաստատել է հայկական կողմի՝ հակամարտությունը բացառապես խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով լուծելու դիրքորոշումը եւ հավելել. «Արցախի քաղաքացիների ինքնորոշման իրավունքի ամբողջական իրացումն անբեկանելի է»:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաեւ միջազգային հարթակներում խորհրդարանականների փոխգործակցությանը: Այս համատեքստում Էդուարդ Շարմազանովը նշել է. «ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում ակնկալում ենք լատվիական կողմի հավասարակշռված դիրքորոշումը, որը չի հակասի Մինսկի խմբի եւ Եվրամիության պաշտոնական դիրքորոշմանը»:

Продолжается визит делегации во главе с вице-спикером НС Э.Шармазановым в Латвию. В ее составе депутаты НС С.Фарманян и С.Манукян.
15 декабря члены делегации встретились с председателем Комитета по европейским делам парламента Латвии Лолитой Чиган.
Э.Шармазанов подчеркнул, что Армения готова продолжать политический диалог со странами ЕС. Обратившись к подписанному в Брюсселе 24 ноября Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, он отметил, что документ определяет важнейшие шаги взаимодействия Армении и Евросоюза, заверив, что РА и впредь будет двигаться по пути демократического развития. Вице-спикер НС выразил надежду, что Латвия в сжатые сроки ратифицирует соглашение.
Коснувшись мирного урегулирования НК-проблемы, Э.Шармазанов подтвердил позицию армянской стороны   о разрешении конфликта исключительно путем мирных переговоров и добавил: “Полная реализация права граждан Арцаха на самоопределение необратима”.
В ходе встречи затронуто также взаимодействие парламентариев на международных площадках. В этом контексте Э.Шармазанов отметил: “В вопросе урегулирования НК-конфликта ожидаем взвешенной позиции латвийской стороны, не противоречащей официальной позиции Минской группы и Евросоюза”.