ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը դեկտեմբերի 22-ին նամակով դիմել է Պարագվայի Հանրապետության Կոնգրեսի Պատգամավորների պալատի նախագահ Պեդրո Լորենսո Ալիանա Ռոդրիգեսին, որտեղ իր մտահոգությունն է հայտնել Կոնգրեսի Պատգամավորների պալատի կողմից ընդունված Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին վերաբերող միակողմանի, հակահայկական հայտարարությունների առնչությամբ, որոնցում խեղաթյուրվում է իրականությունը եւ ներկայացվում բացառապես Ադրբեջանի կեղծ մոտեցումը խնդրի շուրջ, մասնավորապես, 1992 թվականի Խոջալուի դեպքերի վերաբերյալ:
ԱԺ փոխնախագահը նշել է. «Սա կողմնակալ եւ հակահայկական հայտարարություն է, որը վնաս է հասցնում խաղաղ կարգավորման գործընթացին: Խոջալուի դեպքերի հետ հայկական զորամիավորումները որեւէ առնչություն չունեն եւ չէին էլ կարող ունենալ: Այդ մասին 1992 թվականի ապրիլի 2-ին ռուսական «Независимая газета» թերթին տված հարցազրուցներից մեկում լավագույնս արտահայտվել է Ադրբեջանի նախկին նախագահ Այազ Մութալիբովը՝ նշելով, որ Խոջալուի ողբերգությունը ադրբեջանական ընդդիմությունն է կազմակերպել իրեն տապալելու համար, եւ հայերը ոչ մի առնչություն չունեն»:
Էդուարդ Շարմազանովը հույս է հայտնել, որ այսուհետ կարվի հնարավորը՝ Պարագվայի օրենսդիրներին Հայաստանի եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների դիրքորոշումը տեղ հասցնելու եւ այդպիսով կեղծ բանաձեւերի ընդունումից խուսափելու համար:

This is a Biased and Anti-Armenian Statement which Damages Peaceful Settlement Process: Sharmazanov to President of Chamber of Deputies of Congress of Paraguay
On December 22, the RA NA Vice President Eduard Sharmazanov addressed with a letter to the President of Chamber of Deputies of Congress of the Republic of Paraguay Pedro Lorenzo Alliana Rodriguez, where he expressed his concern over one-sided, anti-Armenian statements concerning the Nagorno Karabakh problem adopted by the Chamber of Deputies of Congress and the reality was distorted, and exclusively the false approach of Azerbaijan was presented over the problem, particularly, on 1992 Khojalu events.
The NA Vice President noted: “This is a biased and anti-Armenian statement which damages the peaceful settlement process. The Armenian military units have no connection and could not have any relation. The former President of Azerbaijan Ayaz Mutalibov state at best in one of his interviews given to the Russian newspaper Nezavisimaya Gazeta on April 2, 1992, noting that the Azerbaijani opposition organized the Khojalu tragedy for organizing his throwing down, and the Armenians have no connection with it.”
Eduard Sharmazanov expressed hope that from now on they would do utmost to reach the position of the Republic of Armenia and the OSCE Minsk Group Co-Chairs to the legislators of Paraguay and with that avoiding the adoption of the false resolutions.