Փետրվարի 11-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ընդունեց Հայաստանի կույրերի միավորման նախագահության անդամներին: Հանդիպման առանցքում կույր հաշմանդամների նկատմամբ պետական քաղաքականության խնդիրներ էին` խորհրդարանի նախագահին ներկայացվեցին Երեւանում եւ մարզերում գործող ձեռնարկությունների վիճակին, դրանց տարածքներին, հարկային արտոնություններին առնչվող պրոբլեմներ: Մասնավորապես` Գյումրու մասնաճյուղի ձեռնարկության վերականգնման եւ Երեւանի Իսահակյան փողոցումգտնվող իրենց տարածքի ապօրինի սեփականաշնորհման վերանայման, կույր հաշմանդամների աշխատատեղերի ստեղծման, ձեռնարկություններում նոր տեխնոլոգիաների ներդրման, ֆինանսական  աջակցության եւ այլն:
ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը նշեց, որ հաշմանդամների խնդիրները խորհրդարանի ուշադրության կենտրոնում են եւ հենց այդ խնդիրներին լուծումներ տալու համար է ստեղծվել ԱԺ նախագահին առընթեր հաշմանդամների հիմնահարցերով զբաղվող խորհուրդը: Հաշմանդամներին առնչվող օրենսդրությունը լրամշակման կարիք ունի` ներառելով թե ինստիտուցիոնալ խնդիրները, թե հաշմանդամության առանձին տեսակներին առնչվող պրոբլեմները: Հանդիպման արդյունքում պայմանավորվածություն ձեռքբերվեց, որ կույր հաշմանդամներին օգնելու նպատակով կստեղծվի աշխատանքային խումբ, որը կուսումնասիրի միավորմանը  ենթակա ձեռնարկությունների վիճակն ու խնդիրները, նրանց առնչվող օրենսդրական ու գործնական հարցերը: Հայաստանի կույրերի միավորման կենտրոնական վարչության նախագահության անդամներին առաջարկվեց նաեւ որոշակի ծրագրեր մշակել եւ ուսումնասիրելով միջազգային փորձը`  հասարակության մեջ լիարժեք ինտեգրման տարբերակներ մշակել, որոնց իրականացմանը խորհրդարանի նախագահը խոստացավ աջակցել:
11.02.2005
ՀՀ ԱԺ նախագահի հեռախոսազրույցը Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահի հետ
Փետրվարի 11-ին ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային Ժողովի նախագահ Ժան Լուի Դեբրեի հետ եւ նրան շնորհակալություն է հայտնել Թուրքիայում իր պաշտոնական այցի ժամանակ` Թուրքիայի ղեկավարության հետ հայոց ցեղասպանության հարցը արծարծելու համար...

11 февраля Председатель НС РА Артур Багдасарян принял членов Президиума Объединения слепых Армении. Ключевыми на встрече были вопросы, касающиеся государственной политики в отношении инвалидов-слепых. Председателя парламента ознакомили с состоянием действующих в Ереване и областях предприятий, с проблемами касающимися площадей этих предприятий, обсуждались, и налоговых льгот, в частности, восстановления филиала предприятия в Гюмри и пересмотра дела о незаконной приватизации их территории в здании, находящемся на улице Исаакяна в Ереване, создания рабочих мест для инвалидов-слепых, внедрения новых технологий на предприятиях, финансовой поддержки и т.д.
Председатель НС РА Артур Багдасарян отметил, что проблемы инвалидов находятся в центре внимания парламента, и для решения именно этих проблем был создан Совет по вопросам инвалидов при Председателе НС. Законодательство, касающееся инвалидов, нуждется в доработке, включая как институциональные проблемы, так и проблемы, касающиеся отдельных категорий инвалидности. В результате встречи с целью оказания помощи инвалидам-слепым была достигнута договоренность о создании рабочей группы, которая будет изучать состояние и проблемы подчиненных объединению предприятий и касающиеся их законодательные и практические вопросы. Членам Президиума центрального правления Объединения слепых Армении также было предложено разработать конкретные программы и, изучив международный опыт, разработать варианты их полноценной интеграции в общество, осуществлению которых Председатель парламента обещал посодействовать.
11.02.2005
Телефонная беседа Председателя НС РА с Председателем НС Франции
11 февраля Председатель Национального Собрания РА Артур Багдасарян имел телефонную беседус Председателем Национального Собрания Французской Республики Жан-Луи Дебре и поблагодарил его за затронутый в беседе с руководством Турции в ходе его официального визита в Турцию вопрос Геноцида армян. Господин...