Փետրվարի 11-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ընդունեց Հայաստանի կույրերի միավորման նախագահության անդամներին: Հանդիպման առանցքում կույր հաշմանդամների նկատմամբ պետական քաղաքականության խնդիրներ էին` խորհրդարանի նախագահին ներկայացվեցին Երեւանում եւ մարզերում գործող ձեռնարկությունների վիճակին, դրանց տարածքներին, հարկային արտոնություններին առնչվող պրոբլեմներ: Մասնավորապես` Գյումրու մասնաճյուղի ձեռնարկության վերականգնման եւ Երեւանի Իսահակյան փողոցումգտնվող իրենց տարածքի ապօրինի սեփականաշնորհման վերանայման, կույր հաշմանդամների աշխատատեղերի ստեղծման, ձեռնարկություններում նոր տեխնոլոգիաների ներդրման, ֆինանսական  աջակցության եւ այլն:
ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը նշեց, որ հաշմանդամների խնդիրները խորհրդարանի ուշադրության կենտրոնում են եւ հենց այդ խնդիրներին լուծումներ տալու համար է ստեղծվել ԱԺ նախագահին առընթեր հաշմանդամների հիմնահարցերով զբաղվող խորհուրդը: Հաշմանդամներին առնչվող օրենսդրությունը լրամշակման կարիք ունի` ներառելով թե ինստիտուցիոնալ խնդիրները, թե հաշմանդամության առանձին տեսակներին առնչվող պրոբլեմները: Հանդիպման արդյունքում պայմանավորվածություն ձեռքբերվեց, որ կույր հաշմանդամներին օգնելու նպատակով կստեղծվի աշխատանքային խումբ, որը կուսումնասիրի միավորմանը  ենթակա ձեռնարկությունների վիճակն ու խնդիրները, նրանց առնչվող օրենսդրական ու գործնական հարցերը: Հայաստանի կույրերի միավորման կենտրոնական վարչության նախագահության անդամներին առաջարկվեց նաեւ որոշակի ծրագրեր մշակել եւ ուսումնասիրելով միջազգային փորձը`  հասարակության մեջ լիարժեք ինտեգրման տարբերակներ մշակել, որոնց իրականացմանը խորհրդարանի նախագահը խոստացավ աջակցել:
11.02.2005
ՀՀ ԱԺ նախագահի հեռախոսազրույցը Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահի հետ
Փետրվարի 11-ին ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային Ժողովի նախագահ Ժան Լուի Դեբրեի հետ եւ նրան շնորհակալություն է հայտնել Թուրքիայում իր պաշտոնական այցի ժամանակ` Թուրքիայի ղեկավարության հետ հայոց ցեղասպանության հարցը արծարծելու համար...

On February 11 RA NA President Artur Baghdasaryan received the members of the Presidium of the Blinds’ Association in Armenia. The aim of the meeting was the problems of state policy towards the blind disabled. The problems relating to the conditions of enterprises running in Yerevan and regions, their areas and tax privileges, in particular, the recovery of the branch of the enterprises in Gyumri, the review of the illegal privatization of their area in Isahakyan street in Yerevan, creating jobs for the blind disabled, introducing new technology in enterprises, financial support and so forth, were submitted to the NA President.
NA President Artur Baghdasaryan noted that the problems of the disabled are in the center of Parliament’s consideration, and the council affiliated with the NA President dealing with the key problems of the disabled was set up for the solution of those problems. The laws relating to the disabled  need to be elaborated, including both institutional problems and problems relating to certain categories of the disabled. In the result of the meeting, an agreement was reached that a working group will be set up for rendering assistance to the blind disabled, which will study the conditions and problems of the enterprises being under control of the association, as well as the legislative and practical issues relating to them. The members of the Central Department of the Presidium of the Blinds’ Association of Armenia were also offered to develop certain programs, and by studying the international experience develop versions of their full integration into a society, to the realization of which the Parliament President promised to promote.
11.02.2005
RA NA President’s Telephone Talk with NA President of France
On February 11 Artur Baghdasaryan, the President of the RA National Assembly had a telephone talk with Mr. Jean-Louis Debre, President of the National Assembly of the Republic of France and thanked him for touching upon the issue of the Armenian Genocide with heads of Turkey during his official visi...