«Անվիճարկելի է հայ ժողովրդի նշանակալի դերը Լենինգրադի պաշտպանության գործում». Էդուարդ Շարմազանով
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Հայկ Բաբուխանյանը եւ Ռոմիկ Մանուկյանը, Սանկտ Պետերբուրգի Օրենսդիր ժողովի նախագահ Վյաչեսլավ Մակարովի ուղեկցությամբ հունվարի 26-ին` Լենինգրադի շրջափակման ավարտի օրվան նվիրված միջոցառումների շրջանակում, մասնակցել է «Մեր քաղաքը պաշտպանող լենինգրադցիների քաջությունը» հուշարձանի բացմանը: Արարողությանը մասնակցել է նաեւ Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոն:
Հուշարձանի կառուցումը նախաձեռնել եւ օժանդակել է հայազգի բարերար Հրաչյա Պողոսյանը: Հուշարձանի բացման պատիվը վերապահվել է Էդուարդ Շարմազանովին, Վյաչեսլավ Մակարովին, Գեորգի Պոլտավչենկոյին եւ Հրաչյա Պողոսյանին:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը հանդես է եկել ելույթով, որում մասնավորապես ասել է.
«Հարգելի գործընկերնե՛ր,
Հայրենական մեծ պատերազմում ֆաշիզմի եւ նացիզմի դեմ պայքարը մեր ժողովուրդների համատեղ հաղթանակն է: Պատերազմի առաջին օրերից հարյուր հազարավոր հայեր մեկնեցին ռազմաճակատ՝ պաշտպանելու մարդկությանը ֆաշիստական բռնազավթումից: Լենինգրադի հերոսական պաշտպանությունը Հայրենական մեծ պատերազմի ամենանշանակալի իրադարձություններից մեկն է: Այստեղ իրենց մահկանացուն են կնքել շուրջ քսան հազար հայորդիներ: Անվիճարկելի է հայ ժողովրդի նշանակալի դերը Լենինգրադի պաշտպանության գործում: Պաշտպանելով Լենինգրադը՝ նրանք պաշտպանում էին նաեւ Հայաստանը ֆաշիզմից: Շրջափակման մեջ գտնվող քաղաքի եւ ռազմաճակատի պարենի ապահովումը ղեկավարում էր Անաստաս Միկոյանը, Բալթիկ ծովում Լենինգրադը պաշտպանում էր ծովակալ Իսակովը, աշխարհահռչակ արեւելագետ Հովսեփ Օրբելին կազմակերպում էր Էրմիտաժի թանգարանային նմուշների տարհանումը, իսկ Լենինգրադի երկինքը պաշտպանում էր Նելսոն Ստեփանյանը:
Հարգելի բարեկամնե՛ր,
այսօր բացելով այս հիասքանչ հուշարձանը՝ մենք եւս մեկ անգամ մեր վճռական «ոչ»-ն ենք ասում ֆաշիզմի, նացիզմի ու այլատյացության ցանկացած դրսեւորման: Լենինգրադի պաշտպանությունը մեր ժողովուրդների միասնական հաղթանակն է, եւ մենք իրավունք չունենք մոռացության մատնելու այդ հերոսական սխրանքը»:

Eduard Sharmazanov: Armenian People’s Significant Role in Leningrad Defense is Indisputable
On January 26, the delegation led by the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov, comprised of the RA NA deputies Hayk Babukhanyan and Romik Manukyan accompanied by the Chairman of the Legislative Assembly of Saint Petersburg Vyacheslav Makarov within the framework of the events dedicated to End Day of Leningrad Blockade took part in the opening ceremony of the monument The Courage of the Leningrad Citizens Defending Our City . The Governor of the City of Saint Petersburg State Georgy Poltavchenko took part in the ceremony.
The benefactor of the Armenian descent Hrachya Poghosyan initiated and assisted the building of the monument.
The RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov delivered a speech, where it particularly said:
The fight against fascism and Nazism in the Great Patriotic War is our peoples' joint victory. Since the first days of the war hundreds of thousands of Armenians have left for the front to defend the mankind from the fascism. The heroic defense of Leningrad is one of the most significant events of the Great Patriotic War. Here about twenty thousand Armenian sons were deceased. The Armenian people’s significant role is indisputable in the defense of Leningrad. By defending Leningrad they were also defending Armenia from fascism. Anastas Mikoyan was leading the provision of food to the city being under blockade and to the front, Admiral Isakov was defending Leningrad in the Baltic Sea, the world famous orientalist Hovsep Orbeli was organizing the evacuation of Hermitage Museum exhibits, and Nelson Stepanyan was defending the sky of Leningrad.
Today, opening this exquisite monument, we once again say our decisive 'no' to any manifestation of fascism, Nazism and xenophobia. The defense of Leningrad is our peoples' united victory, and we have no right to leave in oblivion that heroic deed.”