«Անվիճարկելի է հայ ժողովրդի նշանակալի դերը Լենինգրադի պաշտպանության գործում». Էդուարդ Շարմազանով
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Հայկ Բաբուխանյանը եւ Ռոմիկ Մանուկյանը, Սանկտ Պետերբուրգի Օրենսդիր ժողովի նախագահ Վյաչեսլավ Մակարովի ուղեկցությամբ հունվարի 26-ին` Լենինգրադի շրջափակման ավարտի օրվան նվիրված միջոցառումների շրջանակում, մասնակցել է «Մեր քաղաքը պաշտպանող լենինգրադցիների քաջությունը» հուշարձանի բացմանը: Արարողությանը մասնակցել է նաեւ Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոն:
Հուշարձանի կառուցումը նախաձեռնել եւ օժանդակել է հայազգի բարերար Հրաչյա Պողոսյանը: Հուշարձանի բացման պատիվը վերապահվել է Էդուարդ Շարմազանովին, Վյաչեսլավ Մակարովին, Գեորգի Պոլտավչենկոյին եւ Հրաչյա Պողոսյանին:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը հանդես է եկել ելույթով, որում մասնավորապես ասել է.
«Հարգելի գործընկերնե՛ր,
Հայրենական մեծ պատերազմում ֆաշիզմի եւ նացիզմի դեմ պայքարը մեր ժողովուրդների համատեղ հաղթանակն է: Պատերազմի առաջին օրերից հարյուր հազարավոր հայեր մեկնեցին ռազմաճակատ՝ պաշտպանելու մարդկությանը ֆաշիստական բռնազավթումից: Լենինգրադի հերոսական պաշտպանությունը Հայրենական մեծ պատերազմի ամենանշանակալի իրադարձություններից մեկն է: Այստեղ իրենց մահկանացուն են կնքել շուրջ քսան հազար հայորդիներ: Անվիճարկելի է հայ ժողովրդի նշանակալի դերը Լենինգրադի պաշտպանության գործում: Պաշտպանելով Լենինգրադը՝ նրանք պաշտպանում էին նաեւ Հայաստանը ֆաշիզմից: Շրջափակման մեջ գտնվող քաղաքի եւ ռազմաճակատի պարենի ապահովումը ղեկավարում էր Անաստաս Միկոյանը, Բալթիկ ծովում Լենինգրադը պաշտպանում էր ծովակալ Իսակովը, աշխարհահռչակ արեւելագետ Հովսեփ Օրբելին կազմակերպում էր Էրմիտաժի թանգարանային նմուշների տարհանումը, իսկ Լենինգրադի երկինքը պաշտպանում էր Նելսոն Ստեփանյանը:
Հարգելի բարեկամնե՛ր,
այսօր բացելով այս հիասքանչ հուշարձանը՝ մենք եւս մեկ անգամ մեր վճռական «ոչ»-ն ենք ասում ֆաշիզմի, նացիզմի ու այլատյացության ցանկացած դրսեւորման: Լենինգրադի պաշտպանությունը մեր ժողովուրդների միասնական հաղթանակն է, եւ մենք իրավունք չունենք մոռացության մատնելու այդ հերոսական սխրանքը»:

Э.Шармазанов: “Неоспорима весомая роль армянского народа в защите Ленинграда”
26 января делегация во главе с вице-спикером НС Э.Шармазановым в составе депутатов НС Г.Бабуханяна и Р.Манукяна в сопровождении председателя Законодательного собрания Санкт-Петербурга В.Макарова, в рамках мероприятий в связи с прорывом блокады Ленинграда, присутствовала на открытии памятника “Мужество защитников нашего города”. В церемонии участвовал также губернатор Санкт-Петербурга Г.Полтавченко.
Инициатор создания памятника – благотворитель Г.Погосян. Честь открытия памятника была отведена Э.Шармазанову, В.Макарову, Г.Полтавченко и Г.Погосяну.
Вице-спикер НС Э.Шармазанов выступил с речью, в которой, в частности, отметил:
борьба с фашизмом и нацизмом в Великой Отечественной войне – совместная победа наших народов. С первых же дней войны сотни тысяч армян отправились на фронт – защищать человечество от фашистского порабощения. Героическая защита Ленинграда – одно из самых значительных событий Великой Отечественной войны. Здесь погибло около двадцати тысяч сынов армянского народа. Неоспорима весомая роль армянского народа в защите Ленинграда. Защищая Ленинград, они защищали от фашизма также Армению. Обеспечением продовольствием блокадного города и фронта руководил Анастас Микоян, на Балтийском море защищал Ленинград адмирал Исаков, всемирно известный востоковед Иосиф Орбели организовал эвакуацию музейных экспонатов Эрмитажа, а небо Ленинграда охранял Нельсон Степанян.
Уважаемые друзья ,
сегодня, открывая этот памятник, мы еще раз говорим наше решительное “нет” любому проявлению фашизма, нацизма и ксенофобии. Защита Ленинграда – единая победа наших народов, и мы не имеем права предавать забвению этот героический подвиг”.