Արա Բաբլոյանը մասնակցել է «Ինտեգրված սոցիալական ծառայությունների համակարգի ներդրում, ձեռքբերումներ եւ խնդիրներ» խորագրով գիտագործնական համաժողովին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը հունվարի 27-ին մասնակցել է «Ինտեգրված սոցիալական ծառայությունների համակարգի ներդրում, ձեռքբերումներ եւ խնդիրներ» խորագրով գիտագործնական համաժողովին, որը նախաձեռնել էր Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունը:
Ողջունելով մասնակիցներին` խորհրդարանի նախագահն իր խոսքում նշել է, որ Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների շարքում շատ կարեւոր են սոցիալական պաշտպանության համակարգի բարեփոխումները:
Արա Բաբլոյանը կարեւորել է ինտեգրված սոցիալական ծառայությունների համակարգի ներդրումը, որի նպատակը երկրում դրանց ավելի մատչելի եւ հասցեական դարձնելն է:
«Պետության սոցիալական ռազմավարության կենտրոնում մարդն է, հետեւաբար, յուրաքանչյուր բարեփոխման թե՛ թիրախը, թե՛ հասցեատերը քաղաքացին է: Սա նշանակում է, որ կատարվող քայլերը պետք է լինեն կշռադատված եւ հստակ, հատկապես, երբ վերաբերում են չափազանց զգայուն սոցիալական ոլորտին»,- ընդգծել է խորհրդարանի ղեկավարը:
Ըստ ԱԺ նախագահի` ինտեգրված սոցիալական ծառայությունների համակարգի նպատակն է բացահայտել տվյալ ընտանիքի խնդիրները, ճանաչել, գնահատել կարիքները եւ առաջարկել համարժեք սոցիալական ծառայություններ: Այսինքն՝ օգնել հենց այն քաղաքացուն, որն իրականում կարիքավոր է, եւ ծառայությունները մատուցել՝ ըստ անձի գնահատված կարիքների:
Կարեւորելով սոցիալական աշխատողի դերը` ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ աստիճանաբար մարդկանց մեջ ավելի է արմատավորվում այն մտածողությունը, որ սոցիալական աշխատողը նյութական օգնություն բաժանող չէ: Նա կոչված է համակողմանիորեն ուսումնասիրել ընտանիքի կարիքները, լսել մարդկանց եւ կազմակերպել ընտանիքին դժվարին իրավիճակից դուրս բերելու գործընթաց:
Արա Բաբլոյանը համաժողովի մասնակիցներին մաղթել է արդյունավետ աշխատանք:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանն ընդգծել է, թե որքան կարեւոր է բարեփոխումը, որը համակարգված ձեւով քաղաքացու կյանքի որակի բարձրացմանն է ուղղված: Ըստ նրա` կլինի մեկ վայր, մեկ պատուհան, որտեղ քաղաքացին կստանա բոլոր սոցիալական խնդիրների պատասխանները: Նախարարը կարեւորել է նաեւ մեկ միասնական շտեմարանի ներդրումը՝ նշելով, որ այն գործընթացի կարեւորագույն բաղադրիչներից մեկն է:

А.Баблоян принял участие в научно-практической конференции “Внедрение системы интегрированных социальных услуг: достижения и проблемы”
27 января Председатель НС А.Баблоян принял участие в научно-практической конференции “Внедрение системы интегрированных социальных услуг: достижения и проблемы”, инициированной Министерством труда и социальных вопросов РА.
Приветствуя участников, спикер парламента отметил, что в ряду проводимых в Армении реформ крайне важны преобразования в системе социальной защиты.
А.Баблоян подчеркнул важность внедрения в Армении системы интегрированных социальных услуг, цель которой – сделать их более доступными и адресными.
“В центре социальной стратегии государства – человек, следовательно, и цель, и адресат любой реформы – гражданин. Это означает, что предпринимаемые шаги должны быть взвешенными и четкими, особенно когда касаются чрезвычайно чувствительной социальной сферы”, - подчеркнул глава НС.
По А.Баблояну, цель системы интегрированных социальных услуг – вскрыть проблемы конкретной семьи, узнать и оценить ее нужды,   предложить семье равноценные социальные услуги. То есть помочь именно данной, реально нуждающейся, семье, и предоставить услуги в соответствии с оцененными потребностями человека.
Особо выделив роль социального работника, Председатель НС отметил, что постепенно в людях все более укореняется мысль, что социальный работник – не раздатчик материальной помощи. Он призван всесторонне изучать нужды семьи, выслушивать людей и организовывать процесс вывода семьи из сложной ситуации.
А.Баблоян пожелал участникам конференции плодотворной работы.
Министр труда и социальных вопросов РА А.Асатрян подчеркнул важность реформы, направленной на системное повышение качества жизни гражданина. По его словам, на все социальные вопросы гражданин получит ответы в одном месте, в одном окне. Министр также особо выделил внедрение единой базы, отметив, что это явится одним из важнейших компонентов процесса.