Փարիզում ընթացող Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի Բյուրոյի նիստում փետրվարի 2-ին ելույթ է ունեցել ՖԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանը.
շնորհակալ եմ հրավերի եւ Ֆրանկոֆոնիայի կազմակերպության գագաթնաժողովին ընդառաջ Հայաստանում իրականացվող աշխատանքները ներկայացնելու հնարավորության համար:
2018 թվականի հոկտեմբերի 11-12-ը Հայաստանը կհյուրընկալի Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը եւ երկու տարվա ընթացքում կնախագահի այդ կազմակերպությունում:
Նման միջազգային աննախադեպ լայնամասշտաբ միջոցառման անցկացումը մեր երկրում Ֆրանկոֆոնիային եւ ֆրանկոֆոն արժեքներին հավատարմության լրացուցիչ վկայություն է եւ կնպաստի այդ արժեքների տարածմանը տարածաշրջանում՝ ի նպաստ համերաշխության, ժողովուրդների իրավահավասարության, երկխոսության, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, մշակութային բազմազանության եւ այլ արժեքների ու սկզբունքների, որոնք մենք կիսում ենք ֆրանկոֆոն ընտանիքի բոլոր անդամների հետ:
Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի հաջողությունն ապահովելու նպատակը համախմբել է Հայաստանի Հանրապետությանը եւ հայ հանրությանը:
Գալիք հոկտեմբերին Հայաստանը կհյուրընկալի Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովը. իրադարձություն, որը կարեւոր տեղ ունի մեր երկկողմ օրակարգում: Ֆրանկոֆոնիան մեզ համար միայն լեզվական ընդհանրությունների համատեքստում ձեւավորված կառույց չէ. առաջին հերթին այն քաղաքակրթական առաջադեմ արժեքների ընդհանրություն է, ինչն ուրույն դերակատարում է ունեցել մարդկության առաջընթացի գործում, որի կրողն ու մասն ենք մեզ համարում: Մենք մեծ պատասխանատվությամբ ենք ընդունում այս գագաթնաժողովի հյուրընկալումը եւ ջանք չենք խնայելու դրա հաջող անցկացման համար:
Ուզում եմ տեղեկացնել, որ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով ստեղծվել է միջկառավարական հանձնաժողով, որը վարչապետի գլխավորությամբ համակարգելու է գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները:
Արտաքին գործերի նախարարությունում ԱԳ նախարարի ղեկավարությամբ ստեղծվել է նաեւ հատուկ կազմակերպչական կոմիտե, որը սերտ համագործակցում է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության պիլոտային հանձնախմբի հետ: ԱԳՆ-ում ձեւավորվել է մշտական քարտուղարություն, որը կապող օղակ կլինի գագաթնաժողովին մասնակից պատվիրակությունների համար:
Գագաթնաժողովի անցկացմանը տրվելու է հատուկ նշանակություն եւ հնչեղություն. մեր նպատակն է խրախուսել պետությունների ու կառավարությունների ղեկավարների միջեւ գործուն եւ ուղիղ շփումները, մասնավորապես գագաթնաժողովի շրջանակում կազմակերպվող փակ նիստերի եւ երկկողմ հանդիպումների ընթացքում:
Ցանկանում ենք, որ համաշխարհային մասշտաբի այս հավաքը՝ ժողովրդական-զանգվածային հանդիսությունների միջոցով դառնա տոն, որի հիշարժան պահերից մեկը կլինի գագաթնաժողովի առաջին օրվա վերջին՝ հոկտեմբերի 11-ին, նախատեսված համաշխարհային համբավ ունեցող արվեստի ֆրանկոֆոն ներկայացուցիչների մասնակցությամբ գալա-համերգը:
Նախատեսված է նաեւ «Ֆրանկոֆոն գյուղի» հիմնում, որի ընթացքում տեղի կունենան Ֆրանկոֆոնիայի բազմազանությունը պատկերող մշակութային միջոցառումներ: Այն կգործի քաղաքի կենտրոնում՝ մայրաքաղաք Երեւանի սրտում, որի հիմնադրման 2800-րդ տարեդարձի տոնակատարությունները նախորդելու են գագաթնաժողովի անցկացմանը:
Մտադրված ենք նաեւ աշխատել Ֆրանկոֆոնիայի ուղենշային մի փաստաթղթի՝ «Ապրել միասին» ֆրանկոֆոն դաշնագիր մշակելու եւ կազմելու ուղղությամբ, որը հնարավորություն կընձեռի ի մի բերելու սկզբունքների եւ արժեքների այն ամբողջությունը, որը բովանդակում է «Ապրել միասին»-ը՝ մարդու իրավունքներ, ժողովրդավարություն, համագործակցություն, կրթություն, «թվային» էկոնոմիկա, միջմշակութային եւ միջկրոնական երկխոսություն, ինչպես նաեւ ահաբեկչության հանգեցնող արմատականության եւ ծայրահեղականության դեմ պայքար, այլատյացության, ատելության հռետորաբանության, անհանդուրժողականության եւ խտրականության բոլոր դրսեւորումների մերժում եւ դատապարտում: Արագ փոփոխվող աշխարհում սա անչափ կարեւոր է, կարեւոր է նաեւ մեր միասնականությունը եւ կարծում եմ՝ կարեւոր է նաեւ, որ Ֆրանկոֆոնիայի երիտասարդական ցանցն անմիջական մասնակություն ունենա այս ամենին եւ իր աջակցությունը բերի այդ փաստաթղթի կազմմանը:
կարեւորագույն միջոցառումներից մեկը, որը մենք մտադիր ենք կազմակերպելու գագաթնաժողովի շրջանակում՝ Ֆրանկոֆոնիայի գործարար համաժողովն է: Նպատակը գործարարների միջեւ կապերի հաստատումը եւ Ֆրանկոֆոնիայի տնտեսական ռազմավարությանը համահունչ զարգացման մարտահրավերներն ու հեռանկարները քննարկելն է:
Գագաթնաժողովն առիթ կհանդիսանա նաեւ ընդհանուր գծերով անդրադառնալու տարածաշրջանային եւ միջազգային մարտահրավերներին: Կարեւորագույն այլ թեմաներ եւս, ինչպիսիք են մշակութային բազմազանությունը, «թվային» ֆրանկոֆոնիան, գենդերային հավասարությունը, երիտասարդության դերը եւ այլն, նույնպես կդառնան քննարկման առարկա»:

On February 2, the Head of the RA NA Delegation to the Parliamentary Assembly of La Francophonie/ Assemblée parlementaire de la Francophonie (APF) Margarit Yesayan delivered a speech at the Bureau Meeting of the APF going on in Paris.
“Dear Mr President,
I am thankful for the invitation and the opportunity of presenting the works being done in Armenia ahead of the Summit of La Francophonie Organisation.
On October 11-12, 2018 Armenia will host the Summit of La Francophonie and will preside over that organisation during two years.
The holding of such international unprecedented wide-scale event is additional evidence to Francophone in our country and faithfulness to Francophone values and will promote the spreading of those values in the region for the benefit of solidarity, the peoples’ legal equality, dialogue, democracy, protection of human rights, cultural diversity and other values and principles which we share with all members of Francophone family.
The goal of ensuring the success of the Summit of La Francophonie consolidated the Republic of Armenia and the Armenian community.
In the coming October Armenia will host the 17th Summit of the International Organisation of La Francophonie (IOF): an event which has an important place on our bilateral agenda. La Francophonie is not a structure formed only in the context of linguistic commonalities: first of all, it is a commonality of the civilized progressive values which has had a unique role in the mankind progress, and we consider bearer and part of it. We accept with great responsibility the hosting of this Summit and we won’t spare efforts for its successful holding.
I would like to inform you that by the decree of the RA President Serzh Sargsyan an Inter-Governmental Committee has been created which headed by the Prime Minister will coordinate the preparatory works of the Summit.
In the Ministry of Foreign Affairs headed by the Foreign Minister a special Steering Committee has also been set up which closely cooperates with the Pilot Committee of the International Organisation of La Francophonie. A permanent secretariat has been formed in the Ministry of Foreign Affairs which will be a link for the delegations participating in the Summit.
Special importance and sounding will be given to the holding of the Summit: our goal is to encourage the practical and direct contacts between the heads of the states and governments, particularly during the close door and bilateral meetings being organized within the framework of the Summit.
We’d like that this world scale gathering will become a festivity through popular-mass events, and one of the memorable moments will be the gala-concert with the participation of the Francophonie world famous art representatives scheduled at the end of the first day of the Summit, on October 11.
An establishment of ‘Francophonie Village’ is also designed, when cultural events depicting the diversity of La Francophonie will take place. It will function in the centre of the city, in the heart of the capital Yerevan, and the holding of the Summit will precede the 2800th anniversary celebrations of the establishment of the city.
We also intend to work on a guideline document of La Francophonie: on elaborating and making a Pact of La Francophonie “Live Together” which will give an opportunity to bring together the complete set of principles and values which contains “Live Together” – human rights, democracy, cooperation, education, ‘digital’ economics, inter-cultural and inter-religious dialogue, as well as fight against radicalism and extremism resulting in terrorism, denial and condemnation of xenophobia, rhetoric of hatred, intolerance and all manifestations of discrimination. In the rapidly changing world this is very important, our unity is also important and I think that is also important that the youth network of La Francophonie will directly take part in all this, and will support the making up of that document.
One of the most important events, which we intend to organise within the framework of the Summit, is the Business Forum of La Francophonie. The goal is the establishment of the ties between the businessmen and the debate of the challenges and the perspectives of the development in consonance with the economic strategy of La Francophonie.
The Summit will also be an occasion to touch upon the regional and international challenges in general terms. There are also other most important themes, as the cultural diversity, the ‘digital’ Francophonie, the gender equality, the role of the youth, etc, will become a matter of discussion.”