Արա Բաբլոյանը հանդիպել է ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ռուսաստանի Դաշնություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում փետրվարի 14-ին Մոսկվայում հանդիպում է ունեցել ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի հետ: Պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Հերմինե Նաղդալյանը, Արտաշես Գեղամյանը եւ ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, ընդգծել է, որ այս այցը եւս մեկ խթան կհանդիսանա միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման հարցում: ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը երախտագիտություն է հայտնել Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակին ու Հայ Առաքելական Եկեղեցու Նոր Նախիջեւանի եւ Ռուսաստանի հայոց թեմի 300-ամյակին նվիրված «Միասին» խորագրով ցուցահանդեսի կազմակերպման համար՝ նշելով, որ այն երկկողմ հարաբերություններն առավել խորացնելու հնարավորություն է:
ՀՀ ԱԺ նախագահը երկկողմ կապերի ընդլայնման հարցում բարձր է գնահատել խորհրդարանների միջեւ առկա փոխգործակցությունը՝ այս համատեքստում արժեւորելով ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի գործունեությունը: Արա Բաբլոյանն առաջարկել է առավել ակտիվացնել միջխորհրդարանական հանձնաժողովի եւ խորհրդարանական հանձնաժողովների համագործակցությունը:
ՀՀ օրենսդիր մարմնի ղեկավարը ողջունել է Վյաչեսլավ Վոլոդինի՝ որպես ՀԱՊԿ ԽՎ նախագահ, կառույցի դերի բարձրացմանն ուղղված գործունեությունը: Խորհրդարանների ղեկավարները քննարկել են այս տարի ՀԱՊԿ ԽՎ միջոցառումները Երեւանում եւ Սանկտ Պետերբուրգում անցկացնելու հարցը:
Անդրադառնալով Եվրասիական երկրների խորհրդարանների նախագահների խորհրդակցությունն անցկացնելու Ռուսաստանի առաջարկին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ այս հարթակն արդեն ապացուցել է իր կենսունակությունը՝ առանց խոչընդոտների երկխոսության հնարավորություն ստեղծելով: Նա վերահաստատել է խորհրդակցությունը 2020 թվականին Հայաստանում անցկացնելու հայկական կողմի պատրաստակամությունը:
Խոսելով միջխորհրդարանական միջազգային հարթակներում փոխգործակցության մասին՝ Արա Բաբլոյանը կարեւորել է առավել համակարգված գործակցությունը՝ հիմնված փոխաջակցության վրա: Այս համատեքստում խորհրդարանի ղեկավարն իր մտահոգությունն է հայտնել Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի (ՍԾՏՀ ԽՎ) գործունեության առնչությամբ՝ նշելով, որ վերջինս, հեռանալով իր տնտեսական գործունեության էությունից, քաղաքականացվել է: Միաժամանակ ՀՀ օրենսդիր մարմնի ղեկավարը կարեւորել է Եվրոպայի եւ Ասիայի երկրների խորհրդարանների միջեւ փոխշահավետ համագործակցության ամրապնդման անհրաժեշտությունը:
Արա Բաբլոյանը տեղեկացրել է, որ հայ խորհդարանականները Ռուսաստանի նախագահի առաջիկա ընտրությունում ՀԱՊԿ ԽՎ եւ ԱՊՀ ՄԽՎ շրջանակում ակտիվ մասնակցություն կունենան դիտորդական առաքելություններում:
Նշելով, որ ավանդական գործընկերային հարաբերություններն ամուր հիմք են հետագա համագործակցության համար՝ ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինն ընդգծել է, որ երկու երկրների միջեւ կառուցողական երկխոսությունը գտնվում է բարձր մակարդակի վրա, խորհրդարանական կառույցները փոխգործակցում են, ընդլայնվում են մշակութային եւ կրթական կապերը:
Հանդիպումից հետո Արա Բաբլոյանը եւ Վյաչեսլավ Վոլոդինը մասնակցել են Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակին ու Հայ Առաքելական Եկեղեցու Նոր Նախիջեւանի եւ Ռուսաստանի հայոց թեմի 300-ամյակին նվիրված «Միասին» խորագրով ցուցահանդեսի բացմանը:

On February 14, the delegation headed by the RA NA Speaker Ara Babloyan within the framework of the working visit to the Russian Federation in Moscow had a meeting with the Speaker of the RF Federal Assembly State Duma Vyacheslav Volodin. The RA NA deputies Hermine Naghdalyan, Artashes Geghamyan, the RA NA Chief of Staff-Secretary General Ara Saghatelyan are in the RA parliamentary delegation. The RA Ambassador to the RF Vardan Toghanyan also attended the meeting.
Thanking the RF State Duma Spaker for the warm reception, the RA NA Speaker underlined that this visit would be one more impetus in the development of the inter-parliamentary relations. The Head of the RA Parliament expressed his gratitude for the organization of the exhibition with a heading ‘Together’ dedicated to the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Armenia and the Russian Federation and the 300th anniversary of New Nakhijevan and Russia Diocese of the Armenian Apostolic Church, noting that it is an opportunity for further deepening of bilateral relations.
In the expansion of bilateral relations the RA NA Speaker highly assessed the cooperation existing between the parliaments, in this context evaluating the activities of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the RA National Assembly and the RF Federal Assembly. Ara Babloyan proposed to further activate the cooperation of the Inter-Parliamentary Committee and Parliamentary Committees. The Head of the RA legislative body welcomed the activity of Vyacheslav Volodin, as CSTO PA Chairman, directed to the rise of the role of the structure. The heads of the parliaments discussed the issue of holding the CSTO PA events in Yerevan and Saint Petersburg this year.
Touching upon the proposal of Russia to hold the conference of the Speakers of the parliaments of the Eurasian countries, the RA NA Speaker noted that this platform had already proved its vitality creating an opportunity of dialogue without obstacles. He reaffirmed the willingness of the Armenian side to hold the conference in Armenia in 2020.
Talking about the cooperation on the inter-parliamentary international platforms, Ara Babloyan highlighted more coordinated cooperation based on the mutual cooperation. With regards to this the Head of the parliament expressed his concern about the activities of the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation (PABSEC), noting that the latter, moving from the essence of its economic activity, had been politicized. At the same time the Head of the RA legislative body highlighted the necessity of strengthening of mutually beneficial cooperation between the parliaments of the countries of Europe and Asia.
Ara Babloyan informed that the Armenian parliamentarians would actively take part in the observation missions within the framework of the CSTO PA and the IPA CIS.
Noting that the traditional partnership relations serve as a firm basis for further cooperation, the Speaker of the RF FA State Duma Vyacheslav Volodin has stressed that the constructive dialogue between the two countries is at high level, the parliamentary structures cooperate, the cultural and educational ties expand.
After the meeting Ara Babloyan and Vyacheslav Volodin took part in the opening of the exhibition with a heading ‘Together’ dedicated to the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Armenia and the Russian Federation and the 300th anniversary of New Nakhijevan and Russia Diocese of the Armenian Apostolic Church.