Արա Բաբլոյանը հանդիպել է ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ռուսաստանի Դաշնություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում փետրվարի 14-ին Մոսկվայում հանդիպում է ունեցել ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի հետ: Պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Հերմինե Նաղդալյանը, Արտաշես Գեղամյանը եւ ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, ընդգծել է, որ այս այցը եւս մեկ խթան կհանդիսանա միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման հարցում: ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը երախտագիտություն է հայտնել Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակին ու Հայ Առաքելական Եկեղեցու Նոր Նախիջեւանի եւ Ռուսաստանի հայոց թեմի 300-ամյակին նվիրված «Միասին» խորագրով ցուցահանդեսի կազմակերպման համար՝ նշելով, որ այն երկկողմ հարաբերություններն առավել խորացնելու հնարավորություն է:
ՀՀ ԱԺ նախագահը երկկողմ կապերի ընդլայնման հարցում բարձր է գնահատել խորհրդարանների միջեւ առկա փոխգործակցությունը՝ այս համատեքստում արժեւորելով ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի գործունեությունը: Արա Բաբլոյանն առաջարկել է առավել ակտիվացնել միջխորհրդարանական հանձնաժողովի եւ խորհրդարանական հանձնաժողովների համագործակցությունը:
ՀՀ օրենսդիր մարմնի ղեկավարը ողջունել է Վյաչեսլավ Վոլոդինի՝ որպես ՀԱՊԿ ԽՎ նախագահ, կառույցի դերի բարձրացմանն ուղղված գործունեությունը: Խորհրդարանների ղեկավարները քննարկել են այս տարի ՀԱՊԿ ԽՎ միջոցառումները Երեւանում եւ Սանկտ Պետերբուրգում անցկացնելու հարցը:
Անդրադառնալով Եվրասիական երկրների խորհրդարանների նախագահների խորհրդակցությունն անցկացնելու Ռուսաստանի առաջարկին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ այս հարթակն արդեն ապացուցել է իր կենսունակությունը՝ առանց խոչընդոտների երկխոսության հնարավորություն ստեղծելով: Նա վերահաստատել է խորհրդակցությունը 2020 թվականին Հայաստանում անցկացնելու հայկական կողմի պատրաստակամությունը:
Խոսելով միջխորհրդարանական միջազգային հարթակներում փոխգործակցության մասին՝ Արա Բաբլոյանը կարեւորել է առավել համակարգված գործակցությունը՝ հիմնված փոխաջակցության վրա: Այս համատեքստում խորհրդարանի ղեկավարն իր մտահոգությունն է հայտնել Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի (ՍԾՏՀ ԽՎ) գործունեության առնչությամբ՝ նշելով, որ վերջինս, հեռանալով իր տնտեսական գործունեության էությունից, քաղաքականացվել է: Միաժամանակ ՀՀ օրենսդիր մարմնի ղեկավարը կարեւորել է Եվրոպայի եւ Ասիայի երկրների խորհրդարանների միջեւ փոխշահավետ համագործակցության ամրապնդման անհրաժեշտությունը:
Արա Բաբլոյանը տեղեկացրել է, որ հայ խորհդարանականները Ռուսաստանի նախագահի առաջիկա ընտրությունում ՀԱՊԿ ԽՎ եւ ԱՊՀ ՄԽՎ շրջանակում ակտիվ մասնակցություն կունենան դիտորդական առաքելություններում:
Նշելով, որ ավանդական գործընկերային հարաբերություններն ամուր հիմք են հետագա համագործակցության համար՝ ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինն ընդգծել է, որ երկու երկրների միջեւ կառուցողական երկխոսությունը գտնվում է բարձր մակարդակի վրա, խորհրդարանական կառույցները փոխգործակցում են, ընդլայնվում են մշակութային եւ կրթական կապերը:
Հանդիպումից հետո Արա Բաբլոյանը եւ Վյաչեսլավ Վոլոդինը մասնակցել են Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակին ու Հայ Առաքելական Եկեղեցու Նոր Նախիջեւանի եւ Ռուսաստանի հայոց թեմի 300-ամյակին նվիրված «Միասին» խորագրով ցուցահանդեսի բացմանը:

А.Баблоян встретился с Председателем Госдумы ФС РФ В.Володиным
14 февраля в Москве в рамках рабочего визита в РФ возглавляемая Председателем НС А.Баблояном делегация встретилась с Председателем Государственной Думы ФС РФ В.Володиным. В составе делегации – депутаты НС Э.Нагдалян, А.Гегамян и руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС А.Сагателян.  На встрече также присутствовал посол РА в РФ В.Тоганян.
Председатель НС РА, поблагодарив за теплый прием, подчеркнул, что настоящий визит станет еще одним стимулом для развития межпарламентских отношений. Глава парламента выразил признательность за организацию выставки под девизом “Вместе”, посвященной 25-летию установления дипломатических отношений между РА и РФ и 300-летию Ново-Нахичеванской и Российской епархии ААЦ, отметив, что это возможность для максимального углубления двусторонних отношений.
Спикер НС в русле расширения двусторонних связей высоко оценил существующее взаимодействие между парламентами, в этом контексте оценив деятельность Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и ФС РФ. А.Баблоян предложил еще более активизировать сотрудничество межпарламентской комиссии и парламентских комиссий.
Глава законодательного органа РА приветствовал В.Володина – как Председателя ПА ОДКБ и   за деятельность по повышению роли структуры. Руководители парламентов обсудили вопрос проведения в текущем году мероприятий ПА ОДКБ в Ереване и Санкт-Петербурге.
Обратившись к предложению России провести совещание председателей парламентов Евразийских стран, Председатель НС РА отметил, что эта платформа уже доказала свою жизнеспособность, создавая возможность беспрепятственного диалога.   Он подтвердил готовность армянской стороны провести совещание в Армении в 2020 г.
Говоря о взаимодействии на международных межпарламентских площадках, А.Баблоян подчеркнул важность систематического сотрудничества, опирающегося на взаимную поддержку. В этом контексте глава парламента выразил обеспокоенность деятельностью ПАЧЭС, отметив, что последняя, отойдя от своей сути – экономической  деятельности, политизировалась. В то же время Председатель НС особо выделил необходимость укрепления взаимовыгодного сотрудничества между парламентами стран Европы и Азии.
А.Баблоян сообщил, что армянские парламентарии на предстоящих выборах президента России примут активное участие в наблюдательных миссиях в рамках ПА ОДКБ и МПА СНГ.
Отметив, что традиционные партнерские отношения являются прочной базой для дальнейшего сотрудничества, Председатель Госдумы РФ В.Володин подчеркнул, что конструктивный диалог между двумя странами находится на высоком уровне, парламентские структуры взаимодействуют, расширяются культурные и образовательные связи.
После встречи А.Баблоян и В.Володин приняли участие в открытии выставки “Вместе”, посвященной 25-летию установления дипломатических отношений между РА и РФ и 300-летию Ново-Нахичеванской и Российской епархии ААЦ.