ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանը եւ ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը փետրվարի 16-ին հանդիպել են «Բաց խորհրդարան» նախաձեռնության մասնակիցների հետ:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպաններ, միջազգային եւ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Քննարկվել է «Բաց խորհրդարան» նախաձեռնության հայեցակարգը, որը մշակվել է Միավորված ազգերի կազմակերպության զարգացման ծրագրի կողմից (ՄԱԶԾ)՝ ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի, ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանի աշխատակազմերի համատեղ ջանքերով: Նախաձեռնության նպատակը խորհրդարանների գործունեությունը հասարակության համար առավել մատչելի ու հասանելի դարձնելն է:
Արփինե Հովհաննիսյանը, նշելով, որ Հայաստանը «Բաց կառավարման գործընկերություն» նախաձեռնությանը միացած առաջին երկրներից է, կարեւորել է այդ ծրագրի գաղափարների իրագործումը նաեւ խորհրդարանական մակարդակում: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ հաշվի առնելով խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցմամբ Ազգային ժողովի առավել բաց ու թափանցիկ լինելու հանգամանքը՝ մշակվել է հայեցակարգ, որի հիմնասյուներն են տեղեկատվության մատչելիությունը, խորհրդարանական գործընթացներում քաղաքացիական հասարակության ներգրավվածությունը, հաշվետվողականությունը, նորարարական տեխնոլոգիաները:
Արփինե Հովհաննիսյանի գնահատմամբ՝ նախաձեռնությունը միջազգային գործընկեր կազմակերպությունների հետ համագործակցելու լավագույն հարթակ է:
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը ներկայացրել է Հայաստանի Ազգային ժողովում եւ աշխատակազմում ընթացող բարեփոխումները, որոնք պայմանավորված են խորհրդարանական կառավարման ձեւին անցմամբ օրենսդիր մարմնի ստանձնած նոր դերով: Նա վստահեցրել է, որ ՀՀ ԱԺ ղեկավարությունը հաստատակամ է «Բաց խորհրդարան» գաղափարի իրականացման հարցում: ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղարն ընդգծել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովն արդեն իսկ միջազգային մի շարք գործընկերների հետ արդյունավետորեն իրականացնում է խորհրդարանի կարողությունների զարգացմանն ուղղված ծրագրեր:
Արա Սաղաթելյանը նշել է, որ խորհրդարանական վերահսկողության մեխանիզմների զարգացման եւ թափանցիկության ապահովման ուղղությամբ իրականացվում են համապատասխան գործողություններ: Նա ներկայացրել է նաեւ աշխատակազմի նյութատեխնիկական բազայի համալրման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը, որոնք միտված են խորհրդարանական աշխատանքի հանրայնացման ապահովմանը, անդրադարձել Ազգային ժողովում հավատարմագրված լրագրողների աշխատանքի արդյունավետ կազմակերպմանն ուղղված քայլերին: Վերոնշյալ բարեփոխումների իրականացման հարցում Արա Սաղաթելյանը կարեւորել է միջազգային գործընկերների հետ փոխշահավետ համագործակցությունը:
«Բաց խորհրդարան» նախաձեռնության մասնակիցները ներկայացրել են մի շարք երկրներում ծրագրի իրականացման փուլերը եւ արդյունքները:

16 февраля вице-спикер НС А.Ованнисян и руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС А.Сагателян встретились с участниками инициативы “Открытый парламент”.
Во встрече участвовали также аккредитованные в РА послы, представители международных и общественных организаций.
Обсуждена концепция инициативы “Открытый парламент”, которая разработана United Nations Development Program (UNDP ) с Постоянной комиссией НС по государственно-правовым вопросам и защите прав человека, НС РА и аппаратом вице-спикера НС А.Ованнисян. Цель инициативы – сделать деятельность парламентов более доступной и понятной обществу.
А.Ованнисян, заметив, что Армения – одна из первых стран, присоединившихся к инициативе Open Government Partnership , подчеркнула важность реализации идей этой программы также на парламентском уровне. Вице-спикер НС отметила, что с   учетом фактора большей открытости и прозрачности НС с переходом к системе парламентского правления, разработана концепция, опирающаяся на доступность информации, вовлеченность гражданского общества в парламентские процессы, подотчетность, инновационные технологии.
В оценке А.Ованнисян, инициатива – лучшая платформа для сотрудничества с международными партнерскими организациями.
Руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС А.Сагателян представил проводимые в НС и Аппарате НС реформы, обусловленные новой ролью законодательного органа с переходом к парламентской форме правления. Он заверил, что руководство НС будет последовательным в реализации идеи “Открытый парламент”. Руководитель аппарата подчеркнул, что НС уже эффективно осуществляет программы по развитию возможностей парламента с рядом международных партнеров.
А.Сагателян отметил, что для развития механизмов и обеспечения прозрачности парламентского контроля предпринимаются соответствующие меры. Он представил также шаги по расширению материально-технической базы, обеспечению гласности парламентской работы, эффективной организации работы аккредитованных в НС журналистов. В проведении вышеуказанных реформ руководитель аппарата парламента подчеркнул важность взаимовыгодного сотрудничества с международными партнерами.
Участники инициативы “Открытый парламент” представили этапы и итоги реализации программы в ряде стран, выразили готовность к дальнейшим встречам и дебатам.