«Պարո՛ն նախագահ, տիկնա՛յք եւ պարոնա՛յք պատգամավորներ, այս օրը նշանակալի իրադարձություն է Հայաստանի եւ Շվեյցարիայի խորհրդարանների միջեւ հարաբերությունների համար: Առաջին անգամ ժամանակակից Հայաստանի ծնունդից ի վեր Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհրդի նախագահին ձեր խորհրդարանի առջեւ ելույթ ունենալու հնարավորություն է ընձեռվել: Ես շատ զգացված եմ ինձ բաժին ընկած պատվի համար եւ շատ ուրախ եմ ձեզ փոխանցել Դաշնային պալատների ջերմ ողջույնները:
Ես պատահականությանը չեմ հավատում եւ լավ նախանշան եմ համարում այն փաստը, որ պարոն Արա Բաբլոյանը իմ կողմից Ազգային խորհրդի ղեկավարությունը ստաձնելուց մի քանի ամիս առաջ՝ 2017 թվականին, ընտրվել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ: Մենք երկուսս տարիներ շարունակ համանախագահել ենք խորհրդարանական բարեկամության խմբերը, եւ ահա կրկին միեւնույն պաշտոնում ենք:
Պարո՛ն նախագահ, հարգելի՛ պարոն Բաբլոյան, Դուք դեպի ժամանակակից աշխարհ քայլող Հայաստանի դեմքերից մեկն եք: Երբ Դուք Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունն էիք ղեկավարում, նորագույն բժշկական գիտելիքներ եք ներմուծել Ձեր երկիր եւ, մասնավորապես, իրականացրել եք երիկամային առաջին փոխպատվաստումն այստեղ: Դուք աուտիստ երեխաների համար ստեղծել եք հիվանդանոց եւ հետամուտ եք եղել նման դեպքերի բացահայտմանը նորածինների շրջանում: Շվեյցարական հիմնադրամների աջակցությամբ Երեւանում հիմնված մանկական հիվանդանոցում, որտեղ Դուք ամեն շաբաթ օր վիրահատություններ եք կատարում, աշխատակազմի պատրաստման գործում Դուք ներշնչվել եք շվեյցարական երկակի մոդելից:
1988 թվականիի դեկտեմբերի 7-ին Խորհրդային Հայաստանի հյուսիսում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի ընթացքում էր, որ Դուք մտերմացաք մեր երկրի հետ: Համակարգել եք ֆրանսախոս Եվրոպայի օգնությունը, այդպիսով նաեւ Շվեյցարիայինը եւ դրա սփյուռքինը, Ձեր օգնությամբ փրկվել են տասնյակ հազարավոր կյանքեր: Դուք եղել եք շվեյցարացի եւ հայ պատգամավորների միջեւ բարեկամության խմբի խթանը՝ ի շահ մեր երկու պետությունների մշակութային, տնտեսական եւ քաղաքական հարաբերությունների: Երկու փոքր պետությունների, որոնք հարուստ են լեռներով, բնապատկերներով, պատմությամբ, մշակութային ժառանգությամբ եւ բնակչության դինամիզմով, քրիստոնեական հիմքերով երկու պետություններ, որոնք ժողովրդավարության միջոցով ձգտում են խաղաղության:
Մեր երկրների պատմություններն արտացոլվում են մեր քաղաքական կազմակերպություններում: Նախքան 1815 թվականի Վիեննայի վեհաժողովի ընթացքում եվրոպական գերտերությունների կողմից երկրի արտաքին սահմանների ամրագրումը նախկին Համադաշնության կանտոններն աստիճանաբար միավորվել էին: Շվեյցարական առաջին սահմանադրությունն ընդունվել է Դաշնային պալատների կողմից 1848 թվականին՝ կաթոլիկ պահպանողական կանտոնների եւ լիբերալ ու բողոքական կանտոնների միջեւ կարճատեւ քաղաքացիական պատերազմից հետո:
Հիմնարար տեքստն արդեն իսկ նախատեսում էր երկպալատ համակարգ՝ ամերիկյան մոդելի նման՝ 200 անդամներով Ազգային խորհուրդը, որը ես նախագահում եմ, ներկայացնում է բնակչությանը: Նրանք ընտրվել են համամասնական ընտրակարգով, մինչդեռ Պետական խորհրդում կանտոնների 46 ներկայացուցիչներից գրեթե բոլորն առաջադրվել են մեծամասնական ընտրակարգով: Խորհրդարանում ներկա հիմնական կուսակցությունները կառավարության՝ մեր Դաշնային խորհրդի կազմում են, որը կոլեգիալ մարմին է: Դա համամասնականության սկզբունքն է:
Ութ միլիոն բնակիչ ունեցող մեր երկրում 100 000 քաղաքացիներ կարող են առաջարկել ժողովրդին փոփոխել Սահմանադրությունը: Ինչ վերաբերում է հանրաքվեի իրավունքին, այն դամոկլյան սրի պես կախված է պատգամավորների գլխին. եթե 50 000 քաղաքացի պահանջի, ընտրազանգվածը կկանչվի քվեատուփերի մոտ՝ Ազգային խորհրդի կողմից ընդունված օրենքին հավանություն տալու կամ մերժելու համար: Այսպիսով, Շվեյցարիայի քաղաքացիներն ակտիվ մասնակցություն ունեն օրենսդրական համակարգի կառուցման գործում եւ դա, անկասկած, հանդիսանում է շվեյցարական ժողովրդավարության հիմնական առանձնահատկությունը:
Հայաստանն ունեցել է բազմաթիվ հիմնարար փաստաթղթեր. դրանցից առաջինը հռչակվել է 1860 թվականի մայիսի 24-ին՝ օսմանյան սուլթանի կողմից իր հայ հպատակներին, հաջորդները խորհրդային ժամանակաշրջանին են վերաբերում: Անկախացած Հայաստանը 1995 թվականին ընդունեց ֆրանսիական հինգերորդ հանրապետությունից ներշնչված սահմանադրություն: Տասը տարի անց սահմանադրական փոփոխության արդյունքում նախագահական հանրապետությունը վերածվեց խորհրդարանական հանրապետության՝ անգլիական մոդելի հիման վրա. Ազգային ժողովի բոլոր 101 անդամներն այսուհետ ընտրվում են համամասնական ընտրակարգով:
Մեր երկրների սահմանադրությունները թվարկում են մեր քաղաքացիների իրավունքները, ազատություններն ու պատասխանատվությունները, սակայն իրավական պետության հիմնաքարը, տիկնա՛յք եւ պարոնա՛յք, իշխանության տարանջատումն է: Կառավարությունը չի կարող յուրացնել խորհրդարանի կամ դատական իշխանությունների իրավասությունները: Հակառակ դեպքում ժողովրդավարությունը կվտանգվի:
Երբեք բավականաչափ չես կարեւորի որեւէ պետության կառավարության վերահսկումը. թափանցիկ եւ արդյունավետ մեխանիզմները հենց այն գինն են, որը պետք է վճարես, որպեսզի օրենսդրի կամքը գործի: Իսկ դատական իշխանությունը պետք է անկախ լինի, որպեսզի պատժվեն նրանք, ովքեր օրենքներ են խախտում: Քանի որ օրենքների չպահպանումը վտանգի է ենթարկում Հարավային Կովկասի ողջ տարածաշրջանի ապագան:
Քաղաքացիները պատասխանատվություն կստանձնեն, եթե հստակորեն գիտակցեն, որ երկրի ապագան իրենց ձեռքերում է: Հարկավոր է բնակչության, հատկապես երիտասարդների ուշադրությունը հրավիրել քաղաքացիությանն առնչվող իրավունքների եւ պարտականությունների վրա: Քանի որ քաղաքացիական հասարակության մասնակցությունը քաղաքական գործընթացին ազգային կայունության եւ միասնության երաշխիք է: Ի վերջո, ուժեղ եւ ներկայացուցչական խորհրդարանը կավելացնի պետության հանդեպ վստահությունը բնակչության եւ այլ պետությունների կողմից:
Ինձ կարելի է որակել որպես քաղաքականության «ծեր աղվես». տասնհինգ տարի շարունակ Ազգային խորհրդում լինելուց առաջ ես եղել եմ Ֆրիբուրգի իմ կանտոնի օրենսդիր մարմնի անդամ: Բացի այդ ավելի քան տասը տարի եղել եմ իմ քաղաքի քաղաքապետը: Տարիների ընթացքում ես մի կայուն համոզմունք եմ ձեռք բերել. «Օրինակարգ՝ լեգիտիմ լինելու համար սահմանադրական կամ օրենսդրական ցանկացած փոփոխություն պետք է հաշվի առնի հասարակական շահը եւ փոքրամասնությունների իրավունքները»:
Ճիշտ է պաշտպանել սեփական գաղափարները մեծագույն եռանդով, լինել հավատարիմ սեփական քաղաքական կուսակցությանը եւ հարգել սեփական ընտրազանգվածը: Սակայն քաղաքական գործիչը, պատգամավորը, պետական գործիչը պետք է իր առաքելությունը վեր դասի նշանաբաններից եւ անձնական պատեհություններից: Նվիրումը ժողովրդավարական համակարգին պահանջում է ազնվություն, անկախություն, քննադատական միտք եւ երկարաժամկետ տեսլական: Այն կարող է պահանջել նաեւ հրաժարվել սեփական ես-ից եւ սեփական հավակնություններից՝  ի բարօրություն երկրի:
Տիկնայք եւ պարոնայք պատգամավորներ, հարգելի գործընկերներ, արդեն երկու տասնամյակ է՝ դուք կյանքի եք կոչում հիմնարար օրենսդրական բարեփոխումներ: Ինչպիսի՛ դիմացկունություն:
2016 թվականի հուլիսին տեղի ունեցած պատանդառության եւ խռովության դեպքերից հետո դուք ցույց տվեցիք վճռականություն՝ ամրապնդելու Ձեր ինստիտուտները. Ձեր կողմից ցուցաբերված տոկունությունն արժանի է հիացմունքի: Քանի որ հեշտ գործ չէ բարեփոխել օրենքները, կարգավորումներն ու ընթացակարգերը՝  քարոզչության եւ տարաբնույթ շահերի մշտական ճնշման ներքո:
Դուք միաժամանակ ականջալուր եք հայ երիտասարդության հույսերին: Երիտասարդները ցանկանում են, որ երկիրն օգտվի իր հողի ողջ հարստությունից, գնահատի ծիրանը եւ նուռը, իր գինիներն ու ոգելից խմիչքները: Նրանք նաեւ ձգտում են ձեռք բերել հմտություններ ծառայությունների, զբոսաշրջության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ մեխանիկայի ոլորտներում:
Շվեյցարիան աջակցում է Հայաստանի ջանքերին՝ ի նպաստ նորարարության եւ առաջընթացի: Շվեյցարիան՝  որպես գործընկեր, ներգրավված է այնպիսի ծրագրերում, որոնք ուղղված են անասնապահների, հողագործների եւ այգեգործների արտադրանքի բարելավմանը եւ վաճառքի ապահովմանը: Շվեյցարիան աջակցում է նաեւ կառավարությանը համայնքների ամրապնդման եւ քաղաքականության մեջ կանանց ներգրավվածության խրախուսման գործընթացներում:
Միջազգային Ժնեւի, ֆրանսախոս Շվեյցարիայի, Ցյուրիխի, ինչպես նաեւ Շաֆհաուզենի հայկական սփյուռքը նույնպես արդեն վաղուց ներգրավված է այս երկրի տնտեսության մեջ, որտեղ իր արմատներն են: Շվեյցարական մյուս ընկերությունները նույնպես ցանկանում են իրենց նպաստը բերել Եվրոպայի եւ Ասիայի սահմաններում գտնվող այս բարեբեր հողի բարգավաճմանը: 1990-ական թվականներին մեր երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառության ծավալը հասնում էր տարեկան 1-2 միլիոնի, մինչդեռ 2017 թվականին այն հատեց 200 միլիոնի սահմանը:
Հայաստանում ստեղծված աշխատատեղերի տասը տոկոսը հետազոտությունների եւ զարգացման շատ հեռանկարային բնագավառներում են՝ Նոր հարկային օրենսգրքի շնորհիվ մինչեւ 2021 թվականը ՀՆԱ-ն կարող է հասնել ընդհուպ մինչեւ 15 տոկոսի: Իսկ ի՞նչ կլիներ, եթե սահմանակից երկրների կողմից արեւմտյան ու արեւելյան սահմանների պարտադրված շրջափակումը հանվեր: Սահմանների բացումը կկանգնեցներ շրջափակման դատապարտված կենսունակ ուժերի շարժը դեպի արտերկիր, եւ շվեյցարացի ներդրողները կլինեին առավել ակտիվ առանց մենաշնորհի եւ մրցունակ տեղական շուկայում:
Տիկնա՛յք եւ պարոնա՛յք, արդյոք մենք չենք ասում, որ Նոյն Արարատյան դաշտավայրում է տնկել մարդկության պատմության առաջին խաղողի որթը, եւ այդ բույսը հետագայում նվաճել է ողջ մոլորակը:
Այսօր գլոբալիզացիայի հրամայականն է՝ վերականգնել Մետաքսի ճանապարհը, որը կապահովի շրջանառությունն եւ կապը Արեւմուտքի եւ Արեւելքի, Չինաստանի եւ Եվրոպայի միջեւ: Հենց այս նպատակով է ստեղծվել Հայ-շվեյցարական առեւտրային պալատը: Ես մասնակցել եմ վերջինիս հիմնադիր փաստաթղթի ստորագրմանը Բեռնում՝ երկու երկրների ձեռնարկությունների ղեկավարների եւ հասարակությունների բարձր ներկայացուցիչների հետ միասին:
Ոչ մի երկիր, սակայն, չի կարող առաջ շարժվել, եթե իր պատմությունը չի ճանաչվում: Ազգային խորհուրդը, որը ես նախագահում եմ, 2003 թվականին ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը` հույս ունենալով, որ 1915 եւ1916 թվականներին կատարված չարագործություններն այլեւս չեն կրկնվի, իսկ հայ ժողովրդի արմատներն ու անցած ուղին կպահպանվեն:
Ես գիտեմ, որ ներումը դատարկ բառ չէ 1700-ամյա քրիստոնյա պատմություն ունեցող երկրի համար: Սակայն ներելու համար անհրաժեշտ է, որ իրականացվածը հստակորեն դատապարտվի: Թուրքիայի հետ հաշտեցման եւ դիվանագիտական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, որը պետք է անցնի Ցեղասպանության իրականացման` գիտականորեն հաստատված փաստի ընդունան ճանապարհով, 2009 թվականին հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ստորագրված արձանագրությունների նպատակն էր: Հայոց ցեղասպանությունն այնքան իրական է, որ հիմք է հանդիսացել ՄԱԿ-ի 1948 թվականի կոնվենցիայում պրոֆեսոր Ռաֆայել Լեմկինի կողմից տրված մարդկության դեմ ցեղասպանության հանցագործության սահմանման համար:
Պետք է նաեւ նշել, որ Հայաստանի անկախության հռչակումը տեղի է ունեցել կործանարար էթնիկ հակամարտության` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետեւանքների հիմքի վրա` Խորհրդային Միության փլուզումից հետո: Բայց երբ մենք խոսում ենք այս լեռների ինքնորոշման մասին, պետությունների տարածքային ամբողջականության եւ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքները բախվում են միմյանց: Արդյոք բանակցային լուծումն այս դեպքում հնարավոր է: Կառավարությունը եւ այն մարմինը, որոնք ես ներկայացնում եմ, ունեն շատ հարցադրումներ:
Մարդասեր եւ հայ-շվեյցարական միջխորհրդարանական խմբի անդամ Դոմինիկ դը Բյումանը համարձակվում է ցանկություն հայտնել, որ «Սեւ այգու» բնակչությունն ինքը որոշի իր ճակատագիրը, ինչպես որ արել են այլ ժողովուրդներ, ինչպես եւ բոլորովին վերջերս արել են մեր սեփական երկրի՝ Շվեյցարիայի համայնքները, եւ որ իր սրտում հաստատվեն խաղաղությունը եւ բարեկամությունը:
Հարգելի՛ գործընկերներ, ձեզանից յուրաքանչյուրը գիտե, որ Հայաստանն ունի բազմակողմ կապեր ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի, Եվրոպական խորհրդարանի եւ ԱՀԿ-ի հետ, եւ ապագայի ուղին անցնում է իր հարեւանների հետ հարաբերությունների կարգավորման ճանապարհով:
Ձեր երիտասարդ հանրապետությունը կունենա լավ ապագա այն դեպքում, եթե իր քաղաքական իշխանությունները լինեն առավել բաց, եւ խորհրդարանի անդամները չկորցնեն համընդհանուր լավատեսությունը:
Հայաստանը կարող է հիմնվել Շվեյցարիայի բարեկամության եւ աջակցության վրա:
Ամփոփելով՝ թույլ տվեք ասել, թե որքան եմ կապված ձեր երկրին, որքան հարազատ է այն ինձ՝ իր զարմանահրաշ մասունքներով, անսահման հորիզոններով, բնության հրաշալիքներով, հինավուրց եկեղեցիներով, դիցաբանական տաճարներով, սուրբ լեռովեւ նախապատմական հանելուկներով: Եվ թե որքան եմ ես հիանում վառ մշակույթ եւ ինքնություն ունեցող հայ ժողովրդով:

“Господин Председатель, дамы и господа, сегодня важное событие в отношениях между парламентами Армении и Швейцарии. Впервые после рождения современной Армении председатель Национального Совета Швейцарии имеет возможность выступить перед вашим парламентом. Я польщен выпавшей мне честью и рад передать вам теплые приветствия федеральных палат.
Я не верю в случайности и считаю хорошим признаком тот факт, что г-н Ара Баблоян всего за несколько месяцев до моего вступления в должность председателя Национального Совета, в 2017 г., избран председателем Национального Собрания РА. Мы оба годами являемся сопредседателями парламентских групп дружбы, и мы вновь на том же посту.
Господин Председатель, уважаемый г-н Баблоян, Вы одно из лиц Армении, шагающей к современному миру. Возглавляя Министерство здравоохранения РА, Вы внедрили новейшие медицинские знания в вашу страну и, в частности,   провели здесь первую трансплантацию почки. Вы создали больницу для детей-аутистов и следили за выявлением таких случаев у новорожденных. В созданной в Ереване с помощью швейцарских фондов детской больнице, где каждую субботу Вы проводите операции, в деле подготовки коллектива Вы вдохновлялись швейцарской двойной моделью.
Во время разрушительного землетрясения 7 декабря 1988 г. на севере Советской Армении Вы сблизились с нашей страной. Вы координировали помощь франкоязычной Европы, тем самым и Швейцарии, и ее диаспоры, с вашей помощью спасены десятки тысяч жизней. Вы стали стимулом для групп дружбы между швейцарскими и армянскими депутатами – на благо культурных, экономических и политических отношений наших двух государств. Двух небольших государств, богатых горами, ландшафтами, историей, культурным наследием и динамизмом населения, двух государств на христианских основах, стремящихся к миру через демократию.
Истории наших стран отражены в наших политических организациях. До установления внешних границ страны европейскими сверхдержавами в ходе Венской ассамблеи 1815 г. кантоны бывшей Федерации постепенно уже объединились. Первая конституция Швейцарии была принята федеральными палатами в 1848 г. – после короткой гражданской войны между католическими консервативными кантонами и либеральными и протестантскими кантонами.
Основной текст уже предусматривал двухпалатную систему, по американской модели – Национальный Совет в 200 человек, которую я возглавляю, представляет население. Они избирались по пропорциональной избирательной системе, тогда как почти все 46 представителей кантонов в Госсовете были выдвинуты по мажоритарной избирательной системе. Основные партии в парламенте - в составе   правительства, нашего Федерального Совета, являющегося коллегиальным органом. Это принцип пропорциональности.
В нашей стране с населением в восемь миллионов 100 000 граждан могут предлагать народу право изменять Конституцию. Что касается права на референдум, это зависит от депутатов, над головами которых оно висит дамокловым мечом – если 50 000 граждан потребуют, электорат будет призван к урнам для голосования – для одобрения или отклонения закона, принятого Национальным Советом. Таким образом, граждане Швейцарии активно участвуют в строительстве законодательной системы, и это, несомненно, является главной особенностью швейцарской демократии.
Армения имела множество основополагающих документов: первый из них был провозглашен 24 мая 1860 г. османским султаном его армянским подданным, последовавшие затем относятся к советскому периоду. Независимая Армения приняла в 1995 г. Конституцию – в духе пятой Французской Республики. Десять лет спустя в итоге конституционной поправки президентская республика стала парламентской – на основе английской модели. 101 член Национального Собрания отныне избирается по пропорциональной избирательной системе.
Конституции наших стран перечисляют права, свободы и обязанности наших граждан, но краеугольным камнем правового государства, дамы и господа, является разграничение власти. Правительство не может присвоить полномочия парламента или судебных органов . В противном случае демократии угрожает опасность.
Невозможно в достаточной мере контролировать правительство какого-либо государства: прозрачные и эффективные механизмы – именно та цена, которую должны заплатить, чтобы действовала воля законодателя. А судебная власть должна быть независимой, чтобы были наказаны те, кто нарушает закон. Потому что несоблюдение законов угрожает будущему всего региона Южного Кавказа.
Граждане возьмут на себя ответственность, если четко осознают, что будущее страны находится в их руках. Необходимо обратить внимание населения, особенно молодежи, на права и обязанности, связанные с гражданством. Поскольку участие гражданского общества в политическом процессе является гарантией национальной стабильности и единства. Наконец, сильный и представительный парламент повысит доверие к государству со стороны населения и других государств.
Меня можно охарактеризовать как “старого лиса” в политике: до Национального Совета пятнадцать лет являлся членом законодательного органа кантона Фрибург. Кроме того, более   десяти лет был мэром моего города. За годы я твердо убедился: “Для законности, легитимности любая конституционная или законодательная поправка должна учитывать общественный интерес и права меньшинств”.
Следует защищать собственные идеи с большим энтузиазмом, быть верным своей политической партии и уважать собственный электорат. Однако политик, депутат, государственный деятель должен ставить свою миссию выше лозунгов и личных удобств. Преданность демократической системе требует честности, независимости, критического мышления и долгосрочного видения. Это может также потребовать от вас отказаться от вашего собственного “я” и ваших собственных амбиций на благо страны.
Дамы и господа, депутаты, уважаемые коллеги, уже два десятилетия вы претворяете в жизнь фундаментальные законодательные реформы. Какая выносливость!
После случаев беспорядков в июле 2016 года вы проявили решимость укреплять свои институты. Проявленная вами стойкость заслуживает восхищения. Потому что непростая задача – реформировать законы, правила и процедуры под постоянным давлением пропаганды и различных интересов.
Вы в то же время внимательны к надеждам армянской молодежи. Молодые люди хотят, чтобы страна пользовалась всем богатством своей земли, ценила абрикосы и гранаты, свои вина и алкогольные напитки. Они также стремятся приобрести навыки в сфере услуг, туризма, информационных технологий и механики.
Швейцария поддерживает усилия Армении в области инноваций и прогресса. Швейцария, как партнер, вовлечена в программы по улучшению производимой животноводами, земледельцами и садоводами продукции, обеспечению ее продажи. Швейцария также содействует правительству в процессах укрепления общин и поощрения участия женщин   в политику.
Армянская диаспора международной Женевы, франкоязычной Швейцарии, Цюриха, а также Шафхаузена также уже давно вовлечена в экономику страны, где ее корни. Другие швейцарские компании также хотят внести свой вклад в процветание этой плодородной земли в пределах Европы и Азии. В 1990-х годах объем товарооборота между нашими странами достигал 1-2 млн в год, тогда как в 2017 г. он превысил 200 млн.
Десять процентов созданных в Армении рабочих мест находятся в наиболее перспективных сферах исследований и разработок – благодаря новому Налоговому кодексу к 2021 г. ВВП может достичь 15%. И что же было бы, если навязанная сопредельными странами блокада на западной и восточной границах была снята? Открытие границы остановило бы движение обреченных на блокаду жизнеспособных сил за рубеж, а швейцарские инвесторы были бы более активны без монополии на конкурентоспособном местном рынке.
Дамы и господа, разве мы не говорим, что Ной посадил первую в истории человечества виноградную лозу в Араратской долине, и это растение впоследствии завоевало всю планету?
Сегодня императив глобализации – восстановление Шелкового пути, который обеспечит обращение и связь между Западом и Востоком, Китаем и Европой. Именно с этой целью была создана Армяно-Швейцарская торговая палата. Я принимал участие в подписании учредительного документа в Берне, вместе с руководителями предприятий и высокими представителями общественности   двух стран.
Ни одна страна, однако, не может двигаться вперед, если ее история не признается. Национальный Совет, который я возглавляю, в 2003 г. признал Геноцид армян, надеясь, что злодеяния, совершенные в 1915-1916 гг., больше не повторятся, а корни и пройденный армянским народом путь сохранятся.
Я знаю, что прощение – не   пустое слово для 1700-летней христианской страны. Однако для прощения необходимо, чтобы свершенное было строго осуждено. Процесс примирения и нормализации дипломатических отношений с Турцией, который должен пройти путем принятия научно подтвержденного факта осуществления геноцида, были целью протоколов, подписанных 10 октября 2009 г. в Цюрихе.
Геноцид армян настолько реален, что в Конвенции ООН 1948 года стал основой для данного профессором Рафаэлем Лемкиным термина геноцид как преступления против человечества.
Следует также отметить, что провозглашение независимости Армении произошло на основе катастрофического этнического конфликта на основе последствий Нагорно-Карабахского конфликта после распада Советского Союза. Но когда мы говорим о самоопределении этих гор, территориальная целостность государств и право народов на самоопределение сталкиваются друг с другом. Возможно ли переговорное решение в этом случае? У правительства и органа, который я представляю, есть много вопросов.
Гуманист и член армяно-швейцарской межпарламентской группы Доминик де Бюман осмеливается   выразить пожелание, чтобы население “Черного сада” само решило бы свою судьбу, как сделали другие народы, как совершенно недавно сделали общины нашей собственной страны – общины Швейцарии, и чтобы мир и дружба воцарились в моем сердце.
Уважаемые коллеги, каждый из вас знает, что Армения имеет многосторонние связи с ООН, ОБСЕ, Европарламентом и ВТО, и путь к будущему идет через нормализацию отношений с соседями.
У вашей молодой республики будет хорошее будущее, если ее политические власти станут более открытыми, а члены парламента не потеряют всеобщего оптимизма.
Армения может опираться на дружбу и поддержку Швейцарии.
В заключение позвольте сказать вам, насколько я привязан к вашей стране, как близка она мне – с ее удивительными реликвиями, бесконечными горизонтами, чудесной природой, древними церквями, мифическими храмами, святой горой и доисторическими загадками. И как я восхищаюсь яркой культурой и самобытностью армянского народа.