Արարատ Միրզոյանն ընդունեց Ջոն Գալագերին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը մայիսի 6-ին ընդունեց ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջոն Գալագերին:
Ողջունելով հյուրին՝ Արարատ Միրզոյանը շնորհավորեց նրան մեր երկրում դեսպան նշանակվելու առթիվ եւ վստահություն հայտնեց, որ Գալագերի պաշտոնավարման ընթացքում հայ-բրիտանական հարաբերություններն էլ ավելի կամրապնդվեն:
«Մենք շահագրգռված ենք ընդլայնել եւ խորացնել Միացյալ Թագավորության հետ հարաբերությունները եւ կարեւորում ենք Ազգային ժողովի դերն այս երկխոսության մեջ»,- նշեց Արարատ Միրզոյանը:
Խորհրդարանի ղեկավարը կարեւոր համարեց Միացյալ Թագավորության աջակցությունը մեր երկրում տարբեր ոլորտների զարգացման գործում. «Որպես ԱԺ նախագահ՝ արժեւորում եմ Միացյալ Թագավորության մասնակցությունը ՄԱԿ-ի՝ «Ժամանակակից խորհրդարան՝ ժամանակակից Հայաստանի համար» ծրագրում, որով արձանագրվել են կոնկրետ եւ շոշափելի արդյունքներ»:
Անդրադառնալով խորհրդարանների միջեւ համագործակցությանը՝ օրենսդիր մարմնի ղեկավարը հույս հայտնեց, որ համավարակի հաղթահարմանը զուգընթաց բարեկամական խմբերի միջեւ շփումներն ավելի կակտիվանան:
Օգտվելով առիթից՝ ԱԺ նախագահը Հայաստան հրավիրեց Միացյալ Թագավորության խորհրդարանում մեր երկրի հետ բարեկամական խմբի անդամներին:
«Անցյալ տարի մեր երկիրն առճակատվեց ավելի մեծ արհավիրքի հետ, քան համավարակն էր: Ադրբեջանը Թուրքիայի բացահայտ աջակցությամբ պատերազմ սկսեց Լեռնային Ղարաբաղի հայության դեմ՝ այդ ընթացքում թույլ տալով ռազմական հանցագործություններ, թիրախավորելով խաղաղ բնակչությանը, ենթակառուցվածքները: Արդյունքում հաստատվեց հրադադարի ռեժիմ, բայց Ադրբեջանը շարունակում է մինչ օրս խախտել միջազգային մարդասիրական օրենքի նորմերը, Ժնեւյան կոնվենցիայի դրույթները՝ ազատ չարձակելով հայ ռազմագերիներին: Մեզ համար սա ծայրահեղ հրատապ խնդիր է, եւ մեր բոլոր միջազգային գործընկերները, առաջնորդվելով մարդասիրական մղումներով, պետք է անհապաղ միջամտեն այս հարցին»,-ընդգծեց ԱԺ նախագահը:
Միրզոյանը մտահոգություն հայտնեց Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո հայտնված տարածքներում հայկական հուշարձանների նկատմամբ առանձնակի բարբարոսական վերաբերմունքի վերաբերյալ. «Ցավոք, Ադրբեջանը շարունակում է ակնհայտ հայատյաց քաղաքականությունը եւ ագրեսիվ հայտարարությունները, ինչի վառ օրինակն է Ադրբեջանի նախագահի կողմից պուրակի բացումը Բաքվում»:
Ըստ խորհրդարանի ղեկավարի՝ Արցախի անվտանգության ապահովման երաշխիքը ինքնորոշման ճանաչումն է: Ինչ վերաբերում է հակամարտության վերջնական լուծմանը, ըստ Միրզոյանի, դրան հնարավոր է հասնել խաղաղ բանակցությունների միջոցով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափով:
Դեսպանը նշեց, որ Միացյալ Թագավորությունը հետաքրքրված է տարածաշրջանում կայուն խաղաղության պահպանմամբ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց նաեւ հունիսին 20-ին նախատեսվող արտահերթ խորհրդարանական ընտրություներին: ԱԺ նախագահը վստահեցրեց, որ իշխանությունն ամեն ջանք գործադրելու է միջազգային ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխան ընտրություններ անցկացնելու համար:
Անի Սամսոնյանի հարցը Արման Թաթոյանին պատերազմից հետո առաջացած սահմանների անվտանգության մասին
Մարդու իրավունքների պաշտպանը զեկույցից հետո պատասխանեց պատգամավորների հարցերին: Անի Սամսոնյանի հարցը պատերազմից հետո առաջացած սահմանների անվտանգության, ՀՀ վարչատարածքային բաժանման մասին օրենքի մասին:   ...
Ստեփան Ստեփանյանի հարցը Արման Թաթոյանին Շուռնուխ համայնքում մարդու իրավունքների խախտումների մասին
Մարդու իրավունքների պաշտպանը զեկույցից հետո պատասխանեց պատգամավորների հարցերին: Ստեփան Ստեփանյանի հարցը Շուռնուխ համայնքում մարդու իրավունքների խախտումների մասին:   ...
Գոռ Գեւորգյանի հարցը Արման Թաթոյանին ՄԻՊ լրացուցիչ գործիքակազմի անհրաժեշտության մասին
Մարդու իրավունքների պաշտպանը զեկույցից հետո պատասխանեց պատգամավորների հարցերին: Գոռ Գեւորգյանի հարցը Արման Թաթոյանին ՄԻՊ լրացուցիչ գործիքակազմի անհրաժեշտության մասին:   ...
Սերգեյ Բագրատյանի հարցը Արման Թաթոյանին ադրբեջանական իշխանության ագրեսիվ հռետորաբանության մասին
Մարդու իրավունքների պաշտպանը զեկույցից հետո պատասխանեց պատգամավորների հարցերին: Սերգեյ Բագրատյանի հարցը Արման Թաթոյանին ադրբեջանական իշխանության ագրեսիվ հռետորաբանության մասին:   ...

On May 6, the RA NA President Ararat Mirzoyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to the RA John Gallagher.
Welcoming the guest, Ararat Mirzoyan congratulated him on being appointed Ambassador in our country and expressed confidence that during Gallagher’s tenure the Armenian-British relations would be more strengthened.
“We are concerned about expanding and deepening the relations with the United Kingdom and we highlight the role of the National Assembly in this dialogue,” Ararat Mirzoyan noted.
The Head of Parliament considered important the support of the United Kingdom in the development of different spheres in our country. “As NA Speaker I evaluate the participation of the United Kingdom in the UN programme ‘Modern Parliament for a Modern Armenia,’ where concrete and tangible results have been recorded.”
Touching upon the cooperation between the parliaments, the Head of the legislative body expressed hope that in parallel with overcoming the pandemic the contacts between the Friendship Groups would more activate.
Taking the advantage, the NA Speaker invited the members of the Friendship Group of the Parliament of the United Kingdom with our country to Armenia.
“Last year our country confronted with a bigger calamity, than the pandemic. Azerbaijan with obvious support of Turkey began war against the Armenians of Nagorno Karabakh, during that period committing military crimes, targeting the civilian population and the infrastructures. As a result, ceasefire regime was established, but until nowadays Azerbaijan continues violating the norms of the international humanitarian law, the provisions of the Geneva Convention - not releasing the Armenian prisoners of war. This is an extremely urgent problem for us, and all our international colleagues, being led by humanitarian aspirations, should immediately intervene to this issue,” the NA President underlined.
Mirzoyan expressed concern about the specific barbaric attitude towards the Armenian monuments in the territories appeared under the control of Azerbaijan. “Unfortunately, Azerbaijan continues the evident Armenophobic policy and the aggressive statements, and its vivid example is the opening of the park by the president of Azerbaijan in Baku.”
According to the Head of Parliament, the warrant of ensuring the security of Artsakh is the recognition of its self-determination. Regarding the final solution of the conflict, according to Mirzoyan, it is possible to reach it through peaceful negotiations in the format of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.
The Ambassador has noted that the United Kingdom is interested in preserving stable peace in the region.
During the meeting the snap parliamentary elections to be scheduled on June 20 was also referred to. The NA President assured that the authorities would make all efforts for holding elections complying with the international highest standards.