Ապրիլի 7-ին Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժոովի նիստում քննարկվեցՀՀ կառավարության ներկայացրած «Նախադպրոցական կրթության մասին» օրինագիծը, որը ներկայացրեց ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Սերգո Երիցյանը: Նախարարը նշեց, որնախադպրոցական կրթության ոլորտում անելիքները շատ են,տեղեկացրեց, որ այդ ոլորտի կարգավորման ռազմավարական ծրագիր է ներկայացվել  ՀՀ կառավարությանը եւ հավանությանարժանացել: Այս ոլորտում առաջին քայլը պետք է լինի չափորոշիչների եւ լիցենզավորման նվազագույն պայմանների մշակումը: Ներկայացված օրենքի նախագիծը կարգավորում է նախադպրոցական կրթության համակարգի գործունեության եւ զարգացման իրավական, կազմակերպական եւ ֆինանսական հիմքերը: Օրինագծում ներկայացված ենուսումնական հաստատությունների ձեւերը, տարիքային խմբերը, ծանրաբեռնվածությունը, կարգավիճակը, լիազորությունները, ուսումնադաստիարակչական պահանջներն ու պայմանները:
Հանձնաժողովի նախագահ Հրանուշ Հակոբյանը նկատեց, որ հիմնախնդիրը փաթեթային լուծում է պահանջում,կառույցի ու ձեւակերպումների առումով նախագիծը խոցելի է, ոլորտը չի դիտարկվումկրթական համակարգիողջ շղթայի մեջ: Ոչթե պետք է տեղական ինքնակառավարման մարմինների` օրենքով ամրագրված իրավասությունները վերանայվեն, այլ գտնվեն պետական քաղաքականությունը համատեղ իրականացնելու մեխանիզմներ:Անհրաժեշտ է նաեւ ֆինանսական խնդիրների եւ ընտանիքների հետ աշխատանքի կազմակերպման հստակ դրույթներ ամրագրել օրինագծում: Օրենքը պետք է նախադպրոցական տարիքի երեխաների կրթության հիմնախնդրի լուծման մեխանիզմներ եւ ոչ թե նպատակներառաջադրի: Օրինագծում ամբողջովին լուծված չէ նաեւ չափորոշիչների խնդիրը: Տիկին Հակոբյանը առաջարկեց օրինագիծը ներառել մեծ օրակարգ եւ մինչեւ քառօրյա նիստերի օրակարգ մտցնելը հարցը համատեղ քննարկել եւ հիմնավորել փաթեթային լուծմամբ, ինչը արժանացավ հանձնաժողովի հավանությանը:
Տիկին Հակոբյանը ներկայացրեց նաեւ իր հեղինակած «Փաստաթղթերի պարտադիր օրինակի մասին» եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագիծը: Նա տեղեկացրեց, որ ՀՀ մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարությունը նախատեսում է նույնանուն օրինագիծ ներկայացնել Ազգային ժողովի դատին: Տիկին Հակոբյանի գնահատմամբ` դա նախարարության իրավունքն է, իսկ ինքը` որպես պատգամավոր, առաջարկում էներկայացված օրինագիծը շրջանառության մեջ դնելեւ սպասել նախարարության առաջարկներին: Օրինագիծը նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկելու առաջարկը հանձնաժողովի հավանությանն արժանացավ:
Հանձնաժողովը քննարկեց եւ եռօրյա նիստերի օրակարգում ընդգրկելու համար երաշխավորեց «ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության եւ ՌԴ կրթության եւ գիտության նախարարության միջեւ կրթության ոլորտում համագործակցության մասին» համաձայնագիրը, «Կրթության առանձնահատուկ պայմաններիկարիք ունեցող անձանց կրթության մասին», «ՀՀ տոների եւ հիշատակի օրերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագծերը:
07.04.2005
Բարությամբ եւ սիրով գոտեվորվենք
Ապրիլի 7-ին Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ մայրության եւ գեղեցկության տոնի կապակցությամբ Ազգային ժողովում կազմակերպվել էր երիտասարդ նկարչուհի Մինա Անանյանի գեղանկարների ցուցադրությունը: Ներկաների ջերմ ու անմիջական տոնակա...

7 апреля на заседании Постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры и молодежи Национального Собрания обсуждался представленный Правительством РА законопроект “О дошкольном образовании”, который представил министр образования и науки Серго Ерицян. Министр отметил, что в сфере дошкольного образования еще много дел, сообщил, что для урегулирования этой сферы в Правительство РА представлена стратегическая программа, удостоившаяся одобрения. В этой области первым шагом должна быть разработка критериев и минимальных условий лицензирования. Проект представленного закона регулирует правовые, организационные и финансовые основы деятельности и развития системы дошкольного образования. В законопроекте представлены виды учебных заведений, возрастные группы, нагрузка, статус, полномочия, учебно-воспитательные требования и условия.
Председатель комиссии Г.Акопян отметила, что проблема требует пакетного решения, в аспекте структуры и формулировокпроект уязвим , сфера не рассматривается во всей цепи образовательной системы. Должны быть пересмотрены не закрепленные законом полномочияместных органов самоуправления, а должны быть найдены механизмы совместной реализации государственной политики. Необходимо также в законопроекте зафиксировать четкие положенияпо финансовым проблемам иорганизации работы с семьями. Закон должен предложить механизмы решения проблемы образования детей дошкольного возраста, а не намечать лишь цели. В законопроекте абсолютно не решен также вопрос критериев. Удостоилось одобрения комиссии предложение г-жи Акопян включить законопроект в большую повестку дня и до включения в повестку дня четырехдневных заседаний обсудить вопрос совместно, обосновав в пакетном решении.
Г-жа Акопян представила также законопроект в своем авторстве“Об обязательном экземпляре документов” и “О внесении дополнения в закон РА об административных правонарушениях”. Она информировала, что Министерство культуры и по делам молодежи предусматривает представить на суд Национального Собрания аналогичный законопроект. По мнению г-жи Акопян, это – право министерства, но она как депутат предлагает ввести в оборот предложенный законопроект и ждать предложений министерства. Предложение внести законопроект в повестку дня сессии удостоилось одобрения комиссии.
Комиссия обсудила и ходатайствовала о включении в повестку дня четырехдневных заседаний Соглашения “О сотрудничестве в сфере образования между Министерством образования и науки РА и Министерством образования и науки РФ”, законопроектов“Об образовании лиц, нуждающихся в особых условиях образования”, “О внесении изменений и дополнений в закон РА “О праздниках и днях памяти РА”.
07.04.2005
Окруженные добром и любовью
7 апреля по инициативе Постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры и молодежи НС в связи с Праздником Материнства и Красоты в Национальном Собрании была организована выставка живописных работ молодой художницы Минны Ананян. Теплое и непосредственное настроение присутствующих было со...