Ապրիլի 7-ին Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժոովի նիստում քննարկվեցՀՀ կառավարության ներկայացրած «Նախադպրոցական կրթության մասին» օրինագիծը, որը ներկայացրեց ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Սերգո Երիցյանը: Նախարարը նշեց, որնախադպրոցական կրթության ոլորտում անելիքները շատ են,տեղեկացրեց, որ այդ ոլորտի կարգավորման ռազմավարական ծրագիր է ներկայացվել  ՀՀ կառավարությանը եւ հավանությանարժանացել: Այս ոլորտում առաջին քայլը պետք է լինի չափորոշիչների եւ լիցենզավորման նվազագույն պայմանների մշակումը: Ներկայացված օրենքի նախագիծը կարգավորում է նախադպրոցական կրթության համակարգի գործունեության եւ զարգացման իրավական, կազմակերպական եւ ֆինանսական հիմքերը: Օրինագծում ներկայացված ենուսումնական հաստատությունների ձեւերը, տարիքային խմբերը, ծանրաբեռնվածությունը, կարգավիճակը, լիազորությունները, ուսումնադաստիարակչական պահանջներն ու պայմանները:
Հանձնաժողովի նախագահ Հրանուշ Հակոբյանը նկատեց, որ հիմնախնդիրը փաթեթային լուծում է պահանջում,կառույցի ու ձեւակերպումների առումով նախագիծը խոցելի է, ոլորտը չի դիտարկվումկրթական համակարգիողջ շղթայի մեջ: Ոչթե պետք է տեղական ինքնակառավարման մարմինների` օրենքով ամրագրված իրավասությունները վերանայվեն, այլ գտնվեն պետական քաղաքականությունը համատեղ իրականացնելու մեխանիզմներ:Անհրաժեշտ է նաեւ ֆինանսական խնդիրների եւ ընտանիքների հետ աշխատանքի կազմակերպման հստակ դրույթներ ամրագրել օրինագծում: Օրենքը պետք է նախադպրոցական տարիքի երեխաների կրթության հիմնախնդրի լուծման մեխանիզմներ եւ ոչ թե նպատակներառաջադրի: Օրինագծում ամբողջովին լուծված չէ նաեւ չափորոշիչների խնդիրը: Տիկին Հակոբյանը առաջարկեց օրինագիծը ներառել մեծ օրակարգ եւ մինչեւ քառօրյա նիստերի օրակարգ մտցնելը հարցը համատեղ քննարկել եւ հիմնավորել փաթեթային լուծմամբ, ինչը արժանացավ հանձնաժողովի հավանությանը:
Տիկին Հակոբյանը ներկայացրեց նաեւ իր հեղինակած «Փաստաթղթերի պարտադիր օրինակի մասին» եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագիծը: Նա տեղեկացրեց, որ ՀՀ մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարությունը նախատեսում է նույնանուն օրինագիծ ներկայացնել Ազգային ժողովի դատին: Տիկին Հակոբյանի գնահատմամբ` դա նախարարության իրավունքն է, իսկ ինքը` որպես պատգամավոր, առաջարկում էներկայացված օրինագիծը շրջանառության մեջ դնելեւ սպասել նախարարության առաջարկներին: Օրինագիծը նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկելու առաջարկը հանձնաժողովի հավանությանն արժանացավ:
Հանձնաժողովը քննարկեց եւ եռօրյա նիստերի օրակարգում ընդգրկելու համար երաշխավորեց «ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության եւ ՌԴ կրթության եւ գիտության նախարարության միջեւ կրթության ոլորտում համագործակցության մասին» համաձայնագիրը, «Կրթության առանձնահատուկ պայմաններիկարիք ունեցող անձանց կրթության մասին», «ՀՀ տոների եւ հիշատակի օրերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագծերը:
07.04.2005
Բարությամբ եւ սիրով գոտեվորվենք
Ապրիլի 7-ին Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ մայրության եւ գեղեցկության տոնի կապակցությամբ Ազգային ժողովում կազմակերպվել էր երիտասարդ նկարչուհի Մինա Անանյանի գեղանկարների ցուցադրությունը: Ներկաների ջերմ ու անմիջական տոնակա...

At the Sitting of NA Standing Committee
On April 7 at the sitting of the Standing Committee on Science, Education, Culture and Youth Affairs the Government-submitted bill “On Pre-School Education,” which presented Sergo Yeritzyan, RA Minister of Education and Science. The Minister noted that there are many things to do in the sphere of pre- school and informed that strategic program of regulating that sphere was submitted to RA Government and approved. In this sphere the first step shall be the development of the minimum conditions of criteria and licensing. The submitted draft law regulates the legal, organizational and financial bases of the activity and development of pre-school education. The forms of the educational institutions, age groups, overloading, status, power, the teaching-educational demands and conditions were presented.
Committee Chairwoman Hranush Hakobyan noticed that the key problem requires package solution, in the aspect of structure and wordings the draft is vulnerable, the sphere is not observed in the chain of educational system. They should not review the fixed powers by law of the local self-government bodies, but they should find mechanisms of jointly fulfilling the state policy. It is also necessary to fix distinct provisions of organizing financial problems and work with families in the bill. The law should propose mechanisms for solution of the key problem of the education of pre-school children, but not give objectives. Mrs. Hakobyan proposed to put the bill on the big agenda and jointly debate it before putting it on the four-day sittings and substantiate by package solution, which the Committee approved.
Mrs. Hakobyan also submitted the bills “On Mandatory Sample of the Documents” and “On Adding the RA law ‘On Administrative Offences.’” She informed that the Ministry of RA Culture and Youth Affairs envisages submitting to the National Assembly a similar bill. As Mrs. Hakobyan assessed, that was the right of the Ministry, and she, as MP, proposed to put into circulation the submitted bill and expected the proposals of the Ministry. The Committee endorsed the proposal of putting the bill on the agenda of the session.
The Committee debated and warranted to put on the four-day sittings agenda the agreements “On the Cooperation in the Sphere of Education between the RA Ministry of Education and Science and RF Ministry of Education and Science” and the bills “On the Education of Persons Being in Need of Special Conditions of Education,” “On Amending and Adding the RA Law ‘On RA Holidays and Remembrance Days.’”
07.04.2005
Surrounded with Kindness and Love
On April 7 on the initiative of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture and Youth Affairs the exhibition of the young artist, Mina Ananyan’s paintings was organized in the National Assembly on the occasion of the Day of Mother and Beauty. The warm and ingenuous festive mood of those...