Խորհրդարանների աշխատակազմերը կշարունակեն փոխգործակցության բարի ավանդույթը
Սեպտեմբերի 22-ին Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար Հայկ Քոթանյանը խորհրդարանում հյուրընկալեց Ռուսաստանի Դաշնության Պետական Դումայի աշխատակազմի ղեկավար Ալեքսանդր Լոտորեւին:
Ողջունելով իր գործընկերոջ այցը Հայաստան`  պրն. Քոթանյանը ընդգծեց խորհրդարանների աշխատակազմերի համագործակցության կարեւորությունը:ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարը համոզմունք հայտնեց, որ փոխգործակցության բարի ավանդույթը կշարունակվի եւ երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունները էլ ավելի կամրապնդվեն: Վերջին երեք տարիների ընթացքում խորհրդարանի աշխատակիցների այցելությունները Պետդումա խիստ օգտակար են եղել, ասում է պրն. Քոթանյանը` հավելելով, որ վերապատրաստված աշխատակիցներն աշխատանքի են վերադարձել նոր լիցքերով եւ նոր որակով: Ի պատասխան պրն. Լոտորեւն էլ ասում է, որ Հայաստանի օրենսդիր մարմնից ժամանած պետծառայողները տարբերվում են այլ երկրներից ժամանածներից. նրանք աչքի են ընկնում հնարավորինս շատ սովորելու ցանկությամբ ու ակտիվությամբ: Պետդումայիներկայացուցիչն էլ իր հերթին է անհրաժեշտհամարում միջպետական, միջխորհրդարանական երկխոսությունը տարածել նաեւ աշխատակազմերի վրա: Նա պատրաստակամություն հայտնեց փորձի փոխանակման եւ Պետդումա այցելության համար ստեղծելբարենպաստ պայմաններ:
Երկու երկրների խորհրդարանների աշխատակազմերի ղեկավարները զր ույցի ընթացքում անդրադարձան իրենց ղեկավարած մարմինների կառուցվածքներին ու դրանց գործառույթներին: Քննարկվեցին նաեւ աշխատակիցների վերապատրաստման ու ֆինանսավորման խնդիրները:
ՌԴ Պետդումայի աշխատակազմի ղեկավարը հանդիպեց նաեւ արտաքին հարաբերությունների վարչության պետ Էդուարդ Խոջայանի եւ արարողակարգի վարչության պետ Արտակ Հովհաննիսյանի հետ: Հյուրին ներկայացվեց արտաքին կապերի հաստատման ու ամրապնդման ուղղությամբ տարվող աշխատանքը: Առանձնահատուկ ուշադրություն դարձվեց ԱՊՀ բաժնի աշխատանքների, մասնավորապես Ռուսաստանի Դաշնության օրենսդիր մարմնի հետ համագործակցությանվրա:
22.09.2005
Հալե քաղաքում տեղի ունենալիք երաժշտական փառատոնին կմասնակցի նաեւ Հայաստանի կամերային երգչախումբը
Սեպտեմբերի 22-ին ՀՀ Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հրանուշ Հակոբյանը հանդիպեց Գերմանիայի «Սաքսոնիա Անհալդ» կոմպոզիտորների միության նախագահ Թոմաս Բուխհոլցի եւ Հայաստանի պետական կամերային երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար Հարություն...
Ամրապնդվում են հայ-ամերիկյան առեւտրական կապերը
Սեպտեմբերի 22-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ընդունեց ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի սենատոր, Հանրապետական կուսակցության անդամ Ջեք Սքոթին եւ ՌԱԿ ԱՄՆ արեւմտյան շրջանային վարչության անդամներին: Պարոն Սքոթը Հայաստանում է Կալիֆորնիա-Հայաստան առեւտրական գրասենյակի բացման նպատակով: 2001 թ. նրա ներկայացմամբ ...

Аппараты парламентов продолжат добрые традиции взаимодействия
22 сентября руководитель аппарата Национального Собрания Гайк Котанян принял в парламенте руководителя Аппарата Государственной Думы Александра Лоторева.
Приветствуя визит своего коллеги в Армению, г-н Котанян подчеркнул важность сотрудничества аппаратов парламентов. Руководитель Аппарата НС выразил уверенность, что добрая традиция взаимосотрудничества будет продолжена и дружественные отношения двух стран еще более укрепятся. За последние три года визиты сотрудников парламента были весьма полезными, говорит г-н Котанян, добавляя, что прошедшие переподготовку сотрудники вернулись на работу, полные энергии и в новом качестве. В ответ г-н Лоторев говорит, что прибывшие из законодательного органа Армении госслужащие отличаются от прибывающих из других стран – они выделяются желанием постичь как можно большее, активностью. Представитель Госдумы в свою очередь также считает необходимостью распространить межгосударственный, межпарламентский диалог также на аппараты. Он выразил готовность создать благоприятные условия для обмена опытом и визитов в Госдуму.
Руководители аппаратов парламентов двух стран в своей беседе обратились к структурам и функциям возглавляемых ими органов. Обсуждались также проблемы финансирования и переподготовки сотрудников.
Руководитель Аппарата Госдумы РФ встретился также с начальником Управления внешних сношений Э.Ходжаяном и начальником Управления протокола А.Ованесяном. Гость был ознакомлен с работой, ведущейся по установлению и укреплению внешних связей. Особое внимание было уделено работе отдела СНГ, в частности сотрудничеству с законодательным органом Российской Федерации.
22.09.2005
В предстоящем музыкальном фестивале в городе Галле будет участвовать также Камерный хор Армении
22 сентября председатель Постоянной комиссии НС РА по вопросам науки, образования, культуры и молодежи Грануш Акопян встретилась с председателем Союза композиторов Германии “Саксония Анхальт” Томасом Бухгольцем и художественным руководителем Государственного Камерного хора Армении Арутюном Топикяном...
Укрепляются армяно-американские торговые связи
22 сентября Председатель НС Артур Багдасарян принял сенатора от штата Калифорния (США), члена Республиканской партии Джека Скотта и членовзападного регионального управления партии Рамкавар-Азатакан США.Г-н Скотт находится в Армении с целью открытия торгового офиса Калифорния – Армения. В 2001 г. по ...