ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի մայիսի 18-ի նիստում Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը ներկայացրեց ԿԲ գործունեության վերաբերյալ տարեկան հաղորդումը:
«Հաշվետու 2020 թվականը աշխարհում եւ հատկապես Հայաստանի համար բավականին ծանր տարի էր` դրանից ածանցված  տնտեսական եւ սոցիալական մարտահրավերներով: Համավարակի տարածումից հետո թե՛ առողջապահական եւ թե՛ տնտեսական հետագա զարգացումների առումով աշխարհը գտնվում էր անորոշության մեջ, ինչը ենթադրում էր նաեւ ԿԲ ծրագրային կանխատեսումների պարբերաբար վերանայում: Դիտվել է տնտեսական ակտիվության կտրուկ անկում»,- ասաց Մարտին Գալստյանը: Նման իրավիճակում Կառավարությունը տարվա ընթացքում իրականացրել է սոցիալական եւ տնտեսական օժանդակությանն ուղղված հարկաբյուջետային քաղաքականություն:
Տարվա առաջին երեք եռամսյակում, հաշվի առնելով պահպանվող թույլ համախառն պահանջարկի ներքո գնաճային զարգացումները, ԿԲ-ն վարել է խթանող դրամավարկային քաղաքականություն եւ աստիճանաբար ավելացրել  խթանման չափը՝ իջեցնելով հիմնական վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը ընդհանուր հաշվով 1.25 տոկոսային կետով: ԿԲ նախագահի ներկայացմամբ՝ տարեվերջին տնտեսության վերականգնման հեռանկարի եւ գնաճային զարգացումների տեսանկյունից լրացուցիչ անորոշություն են առաջացրել սեպտեմբերի 27-ին ՀՀ-ում հայտարարված ռազմական դրությունը եւ դրան զուգահեռ համավարակի նոր ալիքի բռնկումն ու արագ տեմպերով տարածումը: Տնտեսաքաղաքական անորոշության պայմաններում ՀՀ ֆինանսական շուկաներում արձանագրվել է ռիսկերի աճ, իսկ արժութային շուկայում՝ ՀՀ դրամի որոշակի արժեզրկում: ԿԲ-ն, շարունակելով հավատարիմ մնալ լողացող փոխարժեքի քաղաքականությանը, ֆինանսական շուկայում բնականոն գործունեության ապահովման նպատակով արտարժութային շուկայում ունեցել է իրավիճակային փոքր չափով մասնակցություն: Ըստ 2021-ի առաջին եռամսյակի դրամավարկային քաղաքականության ծրագրի՝ ՀՀ-ում դեռեւս պահպանվում է ցածր տնտեսական ակտիվություն եւ պահանջարկի թույլ միջավայր:
Նշվեց, որ 2021-ին կլինի համախառն պահանջարկի դանդաղ վերականգնում: Դրական զարգացումներ առավել տեսանելի են եղել արդյունաբերության եւ ծառայությունների ճյուղերի թողարկումներում, իսկ ներքին պահանջարկի՝ սպասվածից արագ տեմպերով վերականգնմանը հիմնականում նպաստել են արտերկրից դրամական փոխանցումները եւ տնտեսության վարկավորման ավելի դրական զարգացումները: Նախորդ տարեվերջից սկսած՝ ՀՀ-ում արձանագրվել է գնաճի էական արագացում, ինչը հիմնականում պայմանավորված է միջազգային ապրանքահումքային շուկաներից փոխանցվող եւ դրամի արժեզրկմամբ դիտարկվող առաջարկի մեկանգամյա գործոններով, ուստի այն, ըստ զեկուցողի, կրում է կարճաժամկետ բնույթ եւ տարեվերջից սկսած՝ կնվազի՝ մոտենալով նպատակային 4% ցուցանիշին: Չնայած գնաճի եւ գնաճային սպասումների որոշակի ավելացմանը՝ Կենտրոնական բանկի համարժեք գործողությունների արդյունքում իրավիճակը գնահատվում է կառավարելիության տիրույթում եւ հիմնականում խարսխված: Նշվեց, որ հասարակության մոտ ավելացել են գնաճի ապագայի նկատմամբ ուղեգծի  վերաբերյալ անորոշությունները, ուստի եւ ԿԲ-ն հետեւողական է լինելու գնաճային սպասումների զարգացման ցանկացած ռիսկի չեզոքացման հարցում:

18 мая на заседании Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам председатель Центрального банка (ЦБ) М.Галстян представил ежегодное сообщение о деятельности возглавляемой им структуры.
«Отчетный 2020 г. был довольно сложным в мире и особенно для Армении, с сопряженными социально-экономическими вызовами. После вспышки пандемии мир пребывал в состоянии неопределенности и с точки зрения здравоохранения, и   дальнейшего экономического развития, что также вынуждало периодически пересматривать программные прогнозы ЦБ. Произошел резкий спад экономической активности», - подчеркнул М.Галстян. В такой ситуации правительство в течение года проводило фискальную политику, направленную на оказание социально-экономической помощи. В течение первых трех кварталов года, принимая во внимание динамику инфляции при слабом валовом спросе, ЦБ проводил стимулирующую денежно-кредитную политику и постепенно увеличивал стимулы, снизив ключевую ставку рефинансирования в общей сложности на 1,25 процентных пункта. По словам председателя ЦБ, введенное 27 сентября в Армении военное положение, вспышка новой волны пандемии и быстрое ее распространение вызвали дополнительную неопределенность с точки зрения перспектив восстановления экономики и инфляции на конец года. В условиях экономической и политической неопределенности на финансовых рынках РА зафиксировано увеличение рисков, а на валютном рынке – определенная девальвация драма. Продолжая придерживаться политики плавающего обменного курса, ЦБ занял скромную позицию на валютном рынке, чтобы обеспечить нормальную работу на финансовом рынке. Согласно программе денежно-кредитной политики на первый квартал 2021 г. в Армении по-прежнему сохраняется низкая экономическая активность и слабая среда спроса. Отмечено, что в 2021 г. произойдет медленное восстановление валового спроса. Позитивные изменения были более заметны в промышленности и сфере услуг, в то время как восстановление внутреннего спроса более быстрыми темпами, чем ожидалось, в основном было обусловлено денежными переводами из-за границы и более позитивными изменениями в кредитовании экономики. С конца прошлого года в РА зарегистрировано значительное ускорение инфляции, что в основном связано с разовым спросом предложения с международных товарно-сырьевых рынков и девальвацией драма. Несмотря на некоторый рост инфляции и инфляционных ожиданий, в результате адекватных действий ЦБ ситуация оценивается как управляемая. Отмечено, что в обществе растет неопределенность в будущем векторе инфляции, поэтому ЦБ будет последовательно в нейтрализации любого риска роста инфляционных ожиданий.