Փյունիկյան արձանիկները հայտնաբերվել են Լիբանանի Բիբլոս քաղաքում՝ Օբելիսկների տաճարի հնագիտական պեղումների ժամանակ:
Արձանիկները պատրաստված են բրոնզից, արծաթից եւ պղնձի խառնուրդից: Հիմնականում պատկերված են արական սեռի ներկայացուցիչներ: Որոշ տղամարդիկ մերկ են, ոմանք՝ ծածկված  ոսկյա թիթեղներով:
Այցերից մեկի ժամանակ փյունիկյան արձանիկների նկարը հասել է ԱԺ արարողակարգի թանգարան:
Հիմք ընդունելով Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան գումարելու վերաբերյալ Ազգային ժողովի պատգամավորների նախաձեռնությունը եւ Ազգային ժողովի խորհրդի 2021 թվականի հունիսի 29-ի ԱԺԽՈ-040-Լ որոշումը, առաջնորդվելով Սահմանադրության 100-րդ եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 44-րդ հոդվածներով` ...

The Phoenician statuettes were found in the city of Byblos, Lebanon during the archaeological excavations at the Temple of Obelisks.
The statuettes are made of bronze, silver and copper mixture. Representatives of male gender are mainly pictured. Some men are naked, others are covered with golden tins.
During one of the visits the picture of the statuettes reached the NA Protocol Museum.
Taking as a basis the initiative of the National Assembly deputies on convening extraordinary session of the National Assembly and the NACD-040-L decision of 29 June 2021 of the National Assembly Council, being led by Article 100 of the Constitution and Article 44 of the Constitutional Law the Rules...