Փյունիկյան արձանիկները հայտնաբերվել են Լիբանանի Բիբլոս քաղաքում՝ Օբելիսկների տաճարի հնագիտական պեղումների ժամանակ:
Արձանիկները պատրաստված են բրոնզից, արծաթից եւ պղնձի խառնուրդից: Հիմնականում պատկերված են արական սեռի ներկայացուցիչներ: Որոշ տղամարդիկ մերկ են, ոմանք՝ ծածկված  ոսկյա թիթեղներով:
Այցերից մեկի ժամանակ փյունիկյան արձանիկների նկարը հասել է ԱԺ արարողակարգի թանգարան:
Հիմք ընդունելով Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան գումարելու վերաբերյալ Ազգային ժողովի պատգամավորների նախաձեռնությունը եւ Ազգային ժողովի խորհրդի 2021 թվականի հունիսի 29-ի ԱԺԽՈ-040-Լ որոշումը, առաջնորդվելով Սահմանադրության 100-րդ եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 44-րդ հոդվածներով` ...

Финикийские статуэтки были найдены во время археологических раскопок Храма Обелисков в ливанском городе Библос.
Фигурки изготовлены из сплава бронзы, серебра и меди. В основном изображены представители мужского пола.
Во время одного из визитов изображение финикийских статуэток   поступило в Музей   Протокола НС.
На основании инициативы депутатов НС о созыве внеочередной сессии НС и решения Совета НС от 29 июня 2021 г. РСНС-040-Л, руководствуясь ст.100 Конституции и ст.44 Конституционного закона «Регламент Национального Собрания»,  по распоряжению Председателя НС А.Мирзояна 30 июня, в 11.00 часов, ...